arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۷ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۳

آلودگی شدید هوا در اهواز/ آماده‌باش تمام اورژانس‌ها و بیمارستان‌های خوزستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اعلام اینکه آلودگی هوا شدید است و شهروندان خوزستانی بدون دلیل تردد نکنند گفت: تمامی اورژانس‌ها و بیمارستان‌های استان به ویژه اهواز در حال آماده باش کامل قرار دارند.

 اسماعیل ایدنی لحظاتی پیش با شدت گرفتن پدیده گردو غبار در سطح استان خوزستان با بیان اینکه با توجه به وقوع پدیده ریزگرد‌ها در استان خوزستان و به ویژه شهرستان اهواز، ضروری است که شهروندان خوزستانی از تردد و ورزش در اماکن و فضاهای باز خودداری کنند، گفت: مهم‌ترین دلیل آلودگی هوا، وجود ریزگرد‌ها است.

ایدنی با اشاره به اینکه ذراتی که سایز آن‌ها از 10 میکرون بالا‌تر است امکان ورود به دستگاه تنفسی را ندارند، تصریح کرد: این درحالی است که اگر میزان ریزگرد‌ها بین 2. 5 تا 10 میکرون باشد ذرات در هوا معلق شده و وارد دستگاه تنفسی می‌شود.

فوق تخصص ریه در ادامه با بیان اینکه ذراتی که وارد مجاری ریوی می‌شود، عامل ایجاد برونشیت، حملات تنگی نفس، آسم و خس خس سینه است، افزود: چنانچه این ذرات بزرگ‌تر باشند می‌توانند در تبادلات گازی و اکسیژن گیری خون از ریه‌ها ایجاد اختلال کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر به بیماران قلبی، ریوی و افراد سالم توصیه می‌شود که از ماسک استفاده کنند، تاکید کرد: معمولا ماسک‌های استاندارد موجود در داروخانه‌ها دارای کیفیت بهتری است و از بین آن‌ها ماسک نوع پی اس دو (PS2) که مخصوص گرد و غبار است، پالایش و فیلترینگ خوبی ایجاد می‌کند.

ایدنی گفت: ذرات معلق در گرد و غبار ممکن است حاوی خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ویژه‌ای باشند و خطر آن‌ها بسته به محتویات، فرق می‌کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ریزگرد‌ها ممکن است حاوی قارچ، هاگ، میکروب و مواد حساسیت زا باشد که خطر آلرژی را به همراه دارند؛ اما در اغلب موارد ذرات تنها حاوی سیلیس هستند که اثرات آن بر بدن موضعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در پایان گفت: تمامی اورژانس‌ها و بیمارستان‌های استان خوزستان به ویژه سطح شهر اهواز از آماده باش و آمادگی خوبی برای پذیرش بیماران تنفسی برخوردارند و تعدادی تخت اضافه نیز در صورت افزایش مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها پیش بینی شده است.

منبع: فارس
نظرات بینندگان