arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۵ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۳

توافق اولیه برای تشکیل "شورای ریاست جمهوری" در یمن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
منابع یمنی از توافق اولیه بر سر تشکیل "شورای ریاست جمهوری" در یمن متشکل از نمایندگان تمامی احزاب برای اداره امور کشور خبر دادند.
 
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه العربیه، منابع یمنی اعلام کردند که به دنبال استعفای عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن و خالد بحاح، نخست وزیر این کشور توافق اولیه‌ای بر سر تشکیل شورای ریاست جمهوری وگفت‌وگو در خصوص اختیارات و مسئولیت‌های آن صورت گرفته است.
 
به گزارش این منابع 14 طرف سیاسی در مذاکرات شرکت می‌کنند که نماینده تمامی گروه‌های یمنی از جمله حوثی‌ها هستند. این مذاکرات با نظارت جمال بن عمر، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن صورت می‌گیرد.
 
این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌ای اعلام کردند که نشست روز چهارشنبه گروه‌های سیاسی یمن با نظارت جمال بن عمر بی‌نتیجه پایان یافت و طرف‌ها توافق کردند تا امروز (جمعه) نشست دیگری را برای بحث در خصوص دیدگاه گروههای مختلف برای حل بحران کشور از طریق تشکیل شورای ریاست جمهوری برگزار کنند.
 
دولت مستعفی یمن نیز در بیانیه‌ای با کنار کشیدن از تصمیم خود برای استعفا مخالفت و تاکید کرد: استعفای دولت یمن اقدامی بوده که دیگر غیرقابل تغییر است و این اقدام بیانگر ناخرسندی از روند سیاسی کشور است.
 
در بیانیه دولت مستعفی یمن از تمام گروه‌های سیاسی خواسته شده تا مسئولیت ملی و تاریخی خود را در این دوره حساس برعهده گرفته و به نتایج مذاکرات ملی احترام بگذارند.
 
در همین راستا نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در تماسی تلفنی با عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با وی در خصوص آخرین تحولات اوضاع در یمن و تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد راهکار سیاسی جهت پایان دادن به بحران در این کشور بحث و گفت‌وگو کرد.
 
دو طرف همچنین بر اتخاذ اقداماتی برای فعالیت دوباره نهادهای اصلی یمن از جمله ریاست جمهوری ونخست وزیری این کشور تاکید کردند.
 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان