arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۸۲۴
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

گام‌ استوار چینی‌ها در بازار خودرو ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 هر چند هنوز خبری از ورود خودروسازان معتبر جهانی به صنعت خودرو نیست، اما خودروسازان چینی ظاهرا انگیزه زیادی برای حضور گسترده در بازار ایران دارند. در این بین اگر چه وزارت صنعت و معدن و تجارت با مصوبه‌های جدید در پی ساماندهی واردات خودرو یا به‌نوعی ایجاد محدودیت در این زمینه است، اما هنوز به سراغ خودروسازان چینی فعال در کشور نرفته، حال آنکه ظاهرا حضور چینی‌ها کم‌کم خودروسازان کشورمان را نگران کرده و حتی برخی هشدارهایی نیز در این زمینه به دولت داده‌اند.

اینکه خودروهای چینی در قیاس با داخلی‌ها از آپشن‌های بیشتر و قیمت پایین‌تری برخوردارند و مشتریان زیادی را نیز جذب خود می‌کنند، موضوعی است که خودروسازان را با نگرانی‌های جدی مواجه کرده است، در این زمینه چندی پیش یکی از مسوولان صنعتی کشور در جلسه بررسی قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از سهم 60 تا 70 درصدی شرکت‌های خودروساز چینی در آینده نزدیک در بازار خودرو کشورمان خبر داده و عنوان کرده که آپشن زیاد و قیمت پایین دو مزیتی است که محصولات چینی از آن برخوردارند.

وی تاکید داشته که با ادامه روند فعلی سهم خودروسازان داخلی در بازار کمتر خواهد شد، بنابراین باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود. با توجه به اظهارات این مسوول صنعتی کشور به‌نظر می‌رسد که حضور خودروسازان چینی در آینده نزدیک به بزرگ‌ترین چالش خودروسازی کشور تبدیل شود.

منبع: دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان