arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۸۶۰
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۲ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

تیم مذاکره کننده هسته به مونیخ می رود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان در رأس تیم مذاکره کننده هسته ای روز جمعه عازم مونیخ خواهد شد .

به گزارش خبرنگار مهر، تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان  به ریاست محمد جواد ظریف روز جمعه ۱۷ بهمن ماه  عازم مونیخ خواهد شد.  

بر اساس این گزارش، سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه و حمید بعیدی نژاد، رئیس تیم کارشناسی هیأت مذاکره کننده به همراه کارشناسان و حقوقدانان تیم هسته ای به آلمان سفر خواهند کرد.  

پیش از این اعلام شده بود که معاونان و تیم کارشناسی مذاکره کننده پیش از حضور محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عازم مونیخ خواهند شد و گفتگوهایی با همتایان خود خواهند داشت.  

وزیر امور خارجه کشورمان نیز که به منظور شرکت در اجلاس امنیتی به مونیخ سفر می کند، قرار است با برخی از همتایان خود که در مونیخ حضور دارند گفتگو کند.

پیش بینی می شود که وزیر امور خارجه کشورمان در مونیخ با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز دیدار داشته باشد.  

پیش از این اعلام شده بود که یک دور از مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مونیخ خواهد بود اما به دلیل عدم حضور همه وزرا تقریبا احتمال برگزاری این نشست در سطح وزرا وجود ندارد و این احتمال هست که نشست ایران و کشورهای ۱+۵ در مونیخ در سطح معاونان باشد.

 وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کرواسی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره این سفر و اینکه آیا احتمال برگزاری مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در سطح وزرا در مونیخ وجود دارد، بیان کرد: بنده برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر خواهم کرد و گفتگوهایی با سایر شرکت کنندگان در کنفرانس خواهم داشت.

وی افزود: در مورد ملاقات با ۱+۵ در سطح وزرا هنوز تصمیمی گرفته نشده است چرا که بر اساس اطلاعی که بنده دارم، تعدادی از وزرای ۱+۵ در مونیخ هستند و همه وزرا حضور نخواهند داشت. اینکه چگونه بتوانیم در مورد برگزاری یک اجلاس در سطح وزرا تصمیم گیری کنیم یک مشکل لجستیکی است که آیا همه وزرا حضور دارند یا برای این موضوع به خصوص باید به مونیخ سفر کنند.

ظریف گفت: برنامه ها در مونیخ برای اجلاس فشرده است و معلوم نیست که اگر از پیش چنین توافقی حاصل نشده باشد امکانی برای برگزاری نشست در سطح وزرا باشد.

همچنین وزیر امور خارجه در گفتگویی با خبرگزاری مهر درباره اظهاراتی از سوی رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ مبنی بر بررسی مذاکرات هسته ای ایران در یکی از نشست های این کنفرانس با حضور وزاری خارجه اروپا، گفت: هنوز برگزاری این نشست مشخص نیست. البته سال گذشته هم که من در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کردم یکی از جلسات در مورد مذاکرات هسته ای ما بود، من در آن جلسه حضور داشتم اما سایر مذاکره کنندگان غربی حضور نداشتند.

وی ادامه داد: از آمریکا، یک سناتور حضور داشت، از آژانس بین المللی انرژی اتمی هم آقای آمانو بود ولی مذاکره کنندگان کشورهای ۱+۵ در نشست بررسی مذاکرات هسته ای ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور نداشتند.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: اطلاع ندارم که در میزگردی که من حضور دارم چه کسان دیگری حضور خواهند داشت ولی روز یکشنبه میزگردی در مونیخ تشکیل خواهد شد و بنده حضور خواهم داشت و احتمال اینکه یکی از موضوعات آن میزگرد موضوع انرژی هسته ای ایران باشد، وجود دارد.

وی تاکید کرد: اینکه در کنفرانس امنیتی مونیخ موضوعی بررسی شود به معنای امنیتی کردن آن موضوع نیست.

ظریف ادامه داد: پرونده هسته ای ایران ۷ سال پیش به شورای امنیت سازمان ملل رفته بود و بالاخره وجود یک موضوع در شورای امنیت سازمان ملل متحد معنایی می دهد که اتفاقا تمام تلاش دولت یازدهم و گروه مذاکره کننده ما این بوده است که نشان دهد انرژی هسته ای ایران موضوع امنیتی نیست بلکه در خصوص حقوق فناوری ایران است تا از حالت امنیتی که اقدامی غیرقانونی و نابحق بوده، خارج شود.

وزیر امورخارجه اظهار داشت: ایران از هر فرصتی استفاده می کند که پرونده هسته ای ایران را امنیتی زدایی کند.

 بر اساس این گزارش ظریف فردا نیز عازم آفریقا خواهد بود و روز جمعه عازم مونیخ می شود.

نظرات بینندگان