arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۸۹۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

ایران برای کمک به مقابله با بوکوحرام اعلام آمادگی کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که گروه‌های داعش و بوکوحرام دو روی یک سکه‌اند.

حسین امیرعبداللهیان که به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای آفریقایی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی به سر می‌برد، در کنفرانس مطبوعاتی با بیان این که گروه‌های داعش و بوکوحرام، دو روی یک سکه‌اند ادامه داد که این دو افکار تکفیری تندروگرایانه‌ای دارند.

بنابر گزارش المصریون، او در ادامه دستگاه‌های اطلاعاتی غرب را به حمایت از داعش متهم کرد و افزود که تهران از تلاش‌های کشورهای آفریقایی برای سرکوبی بوکوحرام حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان هم‌چنین عملیات‌های این گروه تروریستی در نیجریه را محکوم کرد و گفت: ایرانی که در رویارویی با گروه‌های تروریستی در خاورمیانه مسوولیت‌های بزرگی را متحمل شده، آمادگی آن را دارد تا با اتحادیه آفریقا برای مقابله با تروریسم همکاری کند.

وی تصریح کرد: پدیده داعش، پدیده‌ای شیطانی است که موجب بی‌ثباتی در سوریه وعراق شده است هم‌چنین ما بر این باوریم که بحران سوریه باید به واسطه راه‌حل سیاسی حل و فصل شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان درباره اوضاع یمن نیز بیان کرد که فساد عامل فروپاشی یمن است.

او هم‌چنین بر اهمیت در پیش گرفتن راه‌حل سیاسی برای بحران در این کشور و تسریع در تشکیل دولت انتقالی با حضور همه طرف‌ها در یمن تاکید کرد و القاعده را مسوول بی‌ثباتی در این کشور دانست.

این دیپلمات ارشد ایرانی در ادامه با بیان این که القاعده در یمن تهدیدی علیه امنیت و ثبات در این کشور و صلح در آن است، نسبت به توانایی یمنی‌ها در ایجاد امنیت و ثبات و پشت سر گذاشتن چالش‌ها ابراز خوش‌بینی کرد.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان