arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۷۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۷ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳

سرطان در ایران سالانه 8500 میلیارد تومان می بلعد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به طراحی برنامه آمایش سرزمینی مراقبت سرطان در کشور گفت: هم اکنون سالانه در ایران سالانه بطور مستقیم و غیرمستقیم ، هشت هزار و 500 میلیارد تومان صرف هزینه های درمانی سرطان می شود.

 «محمد آقاجانی» روز شنبه در نشست خبری پویش ملی مبارزه با سرطان افزود: دو هزار و 500 میلیارد تومان از این هزینه ها به صورت مستقیم بوده و یک هزار و 200 میلیارد تومان آن هزینه های دارویی است.

وی خاطرنشان کرد: 83 درصد این هزینه ها از طریق سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت پرداخت شده و مردم فقط 17 درصد این هزینه ها را می پردازند.

معاون وزیر بهداشت گفت: سرطان سومین علت مرگ و میر در کشور به شمار می رود و یک دوم مرگ های ناشی از سرطان با تشخیص به موقع و درمان مناسب قابل پیشگیری است.

آقاجانی افزود: شیوع سرطان در کشور از متوسط جهانی کمتر بوده اما به سه دلیل افزایش سن امید به زندگی، عوامل محیطی و روش زندگی ، نرخ بروز سرطان در ایران رو به افزایش است و این نگرانی وجود دارد که مشکلات ما به تدریج در این زمینه ، شبیه کشورهای پیشرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: سرطان در سال 2008 میلیادی یک و نیم درصد تولید ناخالص ملی و در سال 2010 میلیادی ، دو درصد تولید ناخالص ملی در جهان را بلعیده است.

**برنامه آمایش سرزمینی مراقبت سرطان

معاون وزیر بهداشت با اشاره به طراحی برنامه آمایش سرزمینی مراقبت سرطان و اعلام رسمی آن طی چند روز آینده، گفت: با اجرای این برنامه می خواهیم زیرساخت های مناسب برای درمان سرطان در همه نقاط کشور برای همه مردم فراهم شود.

آقاجانی افزود: این برنامه نوعی سطح بندی خدمات بوده و در آن ، وضعیت فعلی سرطان در کشور و پیش بینی بروز آن در سال 94 و سال 1404 در تمام شهرهای کشور پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: در این برنامه ، بررسی وضعیت پتانسیل ها و امکانات موجود درمان سرطان اعم از تخت های بستری و سرپایی شیمی درمانی ، تخت جراحی و وضعیت دستگاه های پرتودرمانی ترسیم شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در این برنامه، تعداد بیمارانی که در هر شهر نیازمند خدمات شیمی درمانی ، جراحی و پرتو درمانی بوده و فاصله وضع موجود و نیازمندی تجهیزات در سال 94 و 1404 ، محاسبه شده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: بطور مثال هم اکنون 60 دستگاه رادیوتراپی در کشور وجود دارد که تا سال 94 باید حداقل دو برابر شود و به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد البته هم اکنون نیز بسیاری از این دستگاه ها نیاز به بروزرسانی دارند اما تحریم ها این بخش را با محدودیت هایی مواجه کرده و روی سلامت مردم تاثیر داشته است.

آقاجانی افزود: سطح بندی خدمات در این برنامه به سه سطح «شیمی درمانی سرپایی» ، «شیمی درمانی پیشرفته و رادیوتراپی همراه جراحی غیرتخصصی » و «امکانات پیشرفته شیمی درمانی سرپایی و بستری ، رادیو تراپی ، جراحی تخصصی و فوق تخصصی » تقسیم بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: این امیدواری وجود دارد که در صورت اجرای این برنامه، بخش بزرگی از موارد ابتلا به سرطان در کشور به موقع تشخیص، پیشگیری و درمان شوند و هدف دیگر از اجرای این برنامه، حفاظت مالی مردم در مقابل این بیماری است.

وی یادآور شد: اجرای برنامه آمایش سرزمینی مراقبت از سرطان جزئی از برنامه حمایت از بیماران صعب العلاج است.

معاون وزیر بهداشت گفت: طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه ، سطح بندی خدمات سرطان باید در کشور انجام شد بنابراین قطب های درمان سرطان در سال 94 ایجاد خواهد شد.

آقاجانی افزود: با توجه به روند صعودی افزایش موارد ابتلا به سرطان تمام امکانات درمانی آن باید دو برابر شود.

**راه اندازی کلینیک های ویژه ویزیت تخصصی

معاون وزیر بهداشت گفت: یکی از برنامه های مهم وزارت بهداشت که در پایان سال کلید خواهد خورد، راه اندازی کلینیک های ویژه برای دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارزان است که در سال آینده گسترش خواهد یافت.

آقاجانی افزود: هم اکنون 580 کلینیک تخصصی با 9 هزار پزشک عمومی و متخصص، خدمات تخصصی را به مردم ارائه می دهند اما بررسی ها نشان داد که این تعداد کلینیک برای مردم کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: این کلینیک ها طی هشت ماه اخیر از طریق تغییر فضای کاربروی و اجاره محل ، راه اندازی شده بودند اما از اواخر امسال ساخت کلینیک های مدرن و تخصصی و فوق تخصصی برای مردم راه اندازی می شود که درمان سرطان نیز جزئی از فعالیت های آنان است.

**آغاز مقدمات تعرفه گذاری خدمات درمانی 94

معاون وزیر بهداشت با اشاره به آغاز مقدمات تعرفه گذاری خدمات پزشکی سال 94 گفت: تدوین و تصویب این تعرفه ها از مسیر شورای عالی بیمه می گذرد و بعد از نهایی شدن ارقام بودجه 94، کارگروه های دبیرخانه شورای عالی بیمه فعال شده و با مشارکت سازمان های بیمه گر پایه، سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و وزارت رفاه راجع به تعرفه های سال آینده تصمیم گیری می شود.

آقاجانی افزود: این تعرفه ها در نهایت به هیات وزیران ارجاع خواهد شد و ما اکنون منتظر تصویب قانون بودجه سال 94 هسیتم.

وی یادآور شد: یکی از اقدامات مهم صورت گرفته در خصوص تعرفه های پزشکی ، تصویب ویرایش دوم کتاب ارزش های نسبی خدمات پزشکی در شورای عالی بیمه سلامت بود که بخشی از مسیر تعرفه های پزشکی سال 94 را روشن می کند.

وی در خصوص احتمال مخالفت نمایندگان با افزایش تعرفه های پزشکی گفت: برخی تعرفه ها در حوزه های مختلف پزشکی همچنان واقعی نیستند و نیاز به اصلاح دارند به طور مثال نرخ ویزیت برخی متخصصان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی، 10 هزار تومان است که این نرخ تعرفه در ویزیت باید اصلاح شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: نرخ تمام شده هتلینگ دولتی در سال 91 ، 128 هزار تومان و در سال 93 ، 90 هزار تومان است یعنی نرخ تصویب شده با نرخ اعلام شده فاصله زیادی دارد .

آقاجانی افزود: از سوی دیگر تعرفه های پزشکی بخش دولتی و خصوصی باید متناسب باشند که این نسبت در همه جای دنیا یک به چهار است اما در ایران گاهی تعرفه جراحی در بخش خصوصی ، 12 برابر بخش دولتی است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان