arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۰۰۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

روزهای بد 200 ایرانی در زندان های ترکمنستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک مسوول آگاه در گلستان گفت: افزون بر 200 نفر از اتباع کشورمان که اغلب آنها اهالی این استان هستند، در زندان های ترکمنستان در بلاتکلیفی به سر می برند.
 
وی که خواست نامش ذکر نشود، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: متاسفانه خبرها حاکی از این است که برخی ماموران مرزی و امنیتی ترکمنستان رفتار خوبی با اتباع کشورمان بویژه زندانیان ندارند.
 
وی با اشاره به گلایه رانندگان ایرانی و حتی خارجی از رفتار برخی ماموران ترکمنستان در گمرک مرزی اینچه برون، ابراز داشت: چندی پیش یک کشاورز ایرانی که در یکی از روستاهای مرزی ساکن است توسط ماموران امنیتی ترکمنستان بازداشت شد و به دلیل شکنجه و بدرفتاری یک پای زخمی خود را از دست داد.
 
این مسوول تصریح کرد: لازم است مسوولان کشورمان بویژه مسوولان وزارت امور خارجه این موضوعات بویژه بلاتکلیفی اتباع زندانی کشورمان را از مراجع مربوطه در ترکمنستان پیگیری کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ممکن است یک کشاورز یا ماهیگیر ایرانی ناخواسته وارد خاک کشور همسایه شود که این موضوع نباید بزرگنمایی شود یا دست کم لازم است موضوع به سرعت مورد رسیدگی قرار گرفته و حتی در صورت تخلف مجازات متناسب با آن وضع شود.
 
وی بیان داشت: آمارهای ما حاکی از زندانی بودن افزون بر 200 نفر اتباع ایرانی و عمدتا گلستانی در ترکمنستان است اگرچه برخی منابع به بیش از این رقم نیز دلالت دارد.
 
در همین ارتباط سرهنگ «ولی الله رضایی نژاد» فرمانده مرزبانی گلستان به ایرنا گفت: چند ماهیگیر ایرانی چندی پیش در آب های دریای خزر به دلیل ورود ناخواسته و ندانسته به محدوده آب های ترکمنستان، توسط نیروهای دریابانی این کشور دستگیر شدند.
 
وی به سایر جزئیات و موضوعات مرتبط اشاره نکرد.
 
همچنین «امانگلدی ضمیر» فرماندار شهرستان مرزی گمیشان در استان گلستان به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به حساسیت زا بودن موضوعات این چنینی، تلاش می کنیم مسایل در ملاقات های مرزی با کشور همسایه (ترکمنستان) حل و فصل شود.
 
وی ارایه اطلاعات بیشتر را به بررسی های بیشتر موکول کرد.
 
همچنین «مرجان نازقلچی» فرماندار بندرترکمن گفت: با بررسی موضوع خبر کشته شدن یک ماهیگیر ایرانی و دستگیری تعدادی از اتباع کشورمان توسط ماموران ترکمنستان، این موضوع در حوزه استحفاظی و مرزهای این شهرستان اتفاق نیفتاده است.
 
وی در پاسخ به این مطلب که منابع موثق گفته اند افراد کشته و دستگیر شده از اهالی روستاهای «خواجه نفس» و «چپاقلی» در حوزه سرزمینی بندر ترکمن بوده اند، پاسخ داد: این مساله در حوزه بندرترکمن اتفاق نیفتاده و احتمالا مربوط به استان دیگری بوده است.
 
پیش از این نیز مدیر کل گمرکات گلستان با اشاره به طولانی بودن زمان خواب کامیون ها تا چهار روز در نقطه مرزی اینچه برون به ایرنا گفته بود: این مشکل ناشی از تمایل نداشتن رانندگان ایرانی به عبور از مرز در ساعات بعد ازظهرها به سبب نبود امنیت و امکانات ناکافی و خرابی جاده ترانزیتی در داخل خاک ترکمنستان است.
 
به گفته «علی اکبر شامانی»، بر اساس توافق صورت گرفته بین ایران و ترکمنستان روزانه 140 کامیون از مرز اینچه برون تردد می کنند که در صورت رفع مشکلات این آمار قابل افزایش است.
 
ایران حدود یک هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی با ترکمنستان دارد که بخشی از آن در استان شمالی گلستان واقع است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان