arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۱ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۳

واکنش توکیو به اعدام گروگان دوم ژاپنی توسط داعش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن روز یکشنبه گفت: توکیو مبارزه با تروریسم را به صورت جدی دنبال می کند.

 وی در نخستین واکنش به اعلام خبر کشته شدن دومین گروگان ژاپنی توسط گروه تروریستی داعش، گفت: این حادثه عزم توکیو را در مبارزه با تروریسم جدی تر کرده است.

گروه تروریستی داعش شامگاه شنبه تصاویری ویدئویی منتشر کرد که در آن صحنه بریده شدن سر «کنجی گوتو» خبرنگار ژاپنی گروگان داعش نشان داده می شود.

داعش حدود یک هفته پیش نیز تصاویر ویدیویی دیگری را منتشر کرده بود که نشان می داد سر یک گروگان ژاپنی دیگر به نام «هارونا یوکاوا» از تنش جدا شده است.

نخست وزیر ژاپن در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه «او و همکارانش برای آزادی کنجی گوتو همه تلاش خود را بکار بسته است»، گفت: از رخداد این حادثه متاسف شده است.

وی گفت: هر چند ژاپن در صف ائتلاف بین المللی مبارزه با گروه تروریستی داعش نیست، اما قول می دهم کمک های مالی خود برای مبارزه با این گروه افزایش دهیم.

«کنجی گوتو» اکتبر سال گذشته میلادی در سوریه به اسارت گروه تروریستی داعش در آمد. وی قرار بود در ازای آزادی «ساجده الریشاوی» که در اردن زندانی است، مبادله شود.

مذاکرات برای این مبادله بیش از یک هفته به طول انجامید، اما نتیجه ای نداد.

«الریشاوی» در جریان حمله سال 2005 میلادی در امان، کمربند انتحاری اش کار نکرد، او زنده ماند و دستگیر شد و به عملیات انتحاری که قرار بود به انجام برساند، اعتراف کرد.

وی همچنین در سال 2006 میلادی محکوم به مرگ شد، اما از دادگاه تقاضای تجدید نظر کرد و پرونده او هنوز در جریان است.

«کنجی گوتو» 47 ساله نیز که به عنوان مستندساز و خبرنگار آزاد فعالیت می کرد، در اواخر اکتبر سال گذشته در تلاش برای تضمین آزادی «هارونا یوکاوا» وارد سوریه شده بود که دستگیر شد.

«یوکاوا» نیز همان شهروند ژاپنی است که در ماه اوت سال گذشته میلادی توسط شبه نظامیان داعش در سوریه و در جریان آنچه که وی تلاش برای راه اندازی یک شرکت امنیتی خواند، به گروگان گرفته شد و داعش می گوید که به دلیل اجابت نشدن خواسته اش از سوی دولت ژاپن او را کشته است.

کشته شدن «کنجی گوتو» با بازتاب های زیادی مواجه شد و بیشتر شخصیت های بین المللی این جنایت گروه داعش را محکوم کردند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان