arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۱۴۴
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۰ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۳
رئیس کل سازمان امور مالیاتی:

استقلال‌ و‌ پرسپولیس بزرگترین‌ بدهکاران‌ مالیاتی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه معاون اول رئیس جمهور قبل بدهی مالیاتی ندارد گفت: بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بدهی مالیاتی باشگاه ها و ورزشکاران است که ۶۵ درصد این رقم مربوط به باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال است.

علی عسکری صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر در وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شده بود، در خصوص وضعیت بدهی مالیاتی ورزشکاران گفت: پرداخت مالیات ورزشکاران یکی از دغدغه های اصلی سازمان امور مالیاتی می باشد چرا که بسیاری از این ورزشکاران از سال 72 تا کنون مالیات پرداخت نکرده اند.

وی با بیان اینکه بدهی مالیاتی ورزشکاران شامل ایرانی و خارجی می شود افزود: بسیاری از ورزشکاران خارجی از کشور رفتند ولی مالیات خود را پرداخت نکردند، از همین رو می خواهیم با کشورشان مکاتبه کنیم و بگوییم این ورزشکار مالیات بدهکار است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: البته مشکل عدم پرداخت مالیات ورزشکاران به باشگاه های آن مربوط می شود باشگاه های در زمان انعقاد قرارداد می گویند مالیات را ما پرداخت می کنیم با این حساب نه اجزاه می دهند نه بازیکن پرداخت کند و نه خودشان پرداخت می کنند.

90 درصد بدهی های مالیاتی متعلق به فوتبالیست ها است

عسکری با تأکید بر شناسایی مالیات تمام ورزشکاران، مربیان، کادر فنی و باشگاه ها و همچنین اعلام این بدهی ها به فدراسیون های مربوطه گفت: حدو 85 تا 90 درصد بدهی های مالیاتی مربوط به فوتبالیست ها است.

استقلال و پرسپولیس بزرگترین بدهکاران مالیاتی شدند

وی همچنین اضافه کرد: باشگاه های استقلال و پرسپولیس بزرگترین بدهکاران مالیاتی کشور هستند به نحوی که 50 درصد بدهی های مالیاتی مربوط به این دو باشگاه است البته با احتساب ورزشکارانشان 60 الی 65 درصد بدهی ها مربوط به اینها است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین درباره مالیات کی روش سرمربی تیم ملی کشورمان نیز گفت: کی روش باید مالیات خود را بپردازد و هر میزان که در قراردادش قید شده باید به سازمان مالیاتی پرداخت کند امیدوارم قبل از اینکه مالیاتش را بدهد فدراسیون فوتبال با وی خداحافظی نکند چرا که قرارداد وی 4 ساله بوده و رو به پایان است.

وی با اشاره به درآمد 40 میلیاردی کی روش طی 4 سال گذشته در فدراسیون فوتبال گفت: از الآن اعلام می کنم فدراسیون با کی روش خداحافظی نکند و وی مالیات پرداخت نکرده از کشور خارج نشود.

عسکری افزود: بیش از120 میلیارد تومان از معوقات مالیاتی مربوط به باشگاه ها و ورزشکاران است که 65 درصد این رقم مربوط به باشگاه های پرسپولیس و استقلال می باشد.

رحیمی بدهکار مالیاتی نیست

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا معاون اول دولت قبل که جرم وی به تازگی شناسایی شده به سازمان مالیاتی بدهی مالیاتی دارد یا خیر گفت: معاون اول رئیس جمهور سابق فقط مالیات حقوق را به ما بدهکار بود که این مالیات را خودمان قبل از پرداخت حقوق از افراد کسر می کنیم به همین خاطر بدهی مالیاتی دیگری به سازمان مالیاتی ندارد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در ادامه از تحقق 48 هزار میلیارد درآمد مالیاتی طی 10 ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: 96 درصد درآمد پیش بینی برای 10 ماهه سال جاری محقق شده است که این رقم نسبت به سال قبل 52 درصد رشد داشته است.

عسکری همچنین درباره درآمد مالیاتهای مستقیم و کالا و خدمات گفت: درآمد مالیات های مستقیم در 10 ماه امسال 29 هزار و 200 میلیارد تومان برآورد شده که نسبت به سال قبل 37 درصد رشد داشته است البته این رقم بیانگر تحقق 97 درصدی درآمدهای مالیاتی وقف بوده است.

به گفته رئیس کل سازمان امور مالیاتی 19 هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی کالا و خدمات محقق شده که این رقم نسبت به سال قبل 83 درصد رشد داشته و بیانگر تحقق 94 درصدی مالیات این بخش می باشد. مالیات کالا و خدمات شامل مالیات ارزش افزوده هم می شود.

معوقات مالیاتی 12 هزار میلیارد تومان شد

وی در ادامه در باره وضعیت بدهی های موقف سازمان مالیاتی گفت: بخشی از معوقات قابل وصول و بخشی غیرقابل وصول، اما کماکان از لحاظ مالیاتی در آمارها عدد بزرگی را نشان می دهد و در تازه ترین آمار این رقم به 12 هزار میلیارد تومان رسیده است.

گلایه معاون وزیر اقتصاد از اتاق های بازرگانی و تعاون

معاون وزیر اقتصاد با تأکید براینکه 1600 میلیارد تومان از بدهی های مالیاتی مربوط به کارت های بازرگانی است افزود: متأسفانه کسانی که این کارت ها را صادر می کنند بی محابا برای هر کسی کارت صادر می کنند درحالی که این افراد اصلا شغلشان مرتبط با حرفه بازرگانی نیست و همین موضوع یکی از مشکلات ما با اتاق بازرگانی و اتاق تعاون است.

عسکری ادامه داد: با وجود رایزنی های فراوان هنوز این پدیده غیرمتعارف بدون کنترل در حال انجام است و نظارتی از سوی دستگاه های مربوط برای مدیریت کارت های بازرگانی انجام نمی شود از همین رو بنده دستور داده ام که اگر اتاق بازرگانی و اتاق تعاون بدون هماهنگی با سازمان مالیاتی کارت بازرگانی را صادر یا تمدید کرده اند و ما نمی توانیم بدهی آن کارت بازرگانی را وصول کنیم طبق قانون صادرکننده کارت بازرگانی باید مالیات را پرداخت کند.

وی در ادامه با بیان اینکه موسسات و شرکت هایی که فاکتور صوری می فروشند از دیگر دغدغه های سازمان مالیاتی به شمار می آیند افزود: با وجود شناسایی و پیگیری های متعدد اما باز هم به صورت قارچ گونه شاهد افزایش این شرکت ها هستیم که مشکل این ها آن است که ثبت شرکت ها هیچ نظارتی ندارد و هر کسی می تواند شرکت تأسیس کند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در همین ارتباط تأکید کرد: خواهش من از مسئولان و قوه قضاییه این است که به داد نظام مالیاتی کشور برسند؛ اسامی این شرکت ها در لیست سازمان مالیاتی به عنوان شرکت های لیست سیاه موجود می باشد.

عسکری اضافه کرد: دو نمونه از این شرکت ها را در اصفهان و تهران به قوه قضایه ارجاع شد که اما پرونده تهران مسکوت ماند درحالی که پرونده تهران از اصفهان بزرگتر بود.

وی در ادامه از اضافه شدن پایه مالیاتی خبر داد و گفت: مالیات محیط زیست یا مالیات ثبت در سازمان مالیاتی طراحی شده که هم اکنون در دولت درحالی بررسی می باشد با اجرایی شدن این مالیات در حوزه سیگار و ماشین های بالای 2500 سی سی مالیات خاص پیش بینی شده است.

آخرین خبرها از مالیات مسکن خالی و بساز بفروش ها

رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین از عدم ابلاغ مصوبه مالیات بر مسکن خالی خبر داد و گفت: فعالیت های بساز بفروشی مشمول مالیات شده اند ولی هنوز مصوبه آن به دست ما نرسیده است.

عسکری با بیان اینکه در هیچ اقتصادی فرار مالیاتی صفر نمی شود، گفت: باید معافیت ها و مشوق های مالیاتی هدفمند شوند. در ارزیابی که سال 91 انجام شد 12 هزار و 500 میلیارد تومان معافیت مالیاتی اعطا شد ولی این متناسب با مالیات دریافتی نبود. هرچند قبلا فکر می کردیم مالیات های مالیاتی در ایران دو سه هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: امیدوار بودیم مجلس معافیت های مالیاتی را هدفمند کند اما نه تنها این موضوع در لایحه جدید هدفمند نشد بلکه افزایش هم پیدا کرد درحالی که معافیت های غیرهدفمند کارایی اقتصاد را بالا نمی برند
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان