arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۲۱۷
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۲ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

"کورتون" را خودسرانه مصرف نکنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک فوق تخصص روماتولوژی با هشدار درباره مصرف خودسرانه کورتون‌ها، فشار خون، آب‌مروارید و پوکی استخوان را از مهمترین عوارض استفاده از کورتون‌ها بدون تجویز پزشک دانست.

عبدالرحمان رستمیان، فوق تخصص روماتولوژی در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: کورتون یکی از داروهایی است که برای درمان التهابات مزمن به کار می‌رود. چرا که سریع‌الاثر بوده است و دارویی است که به علت اثر سریع بیماران را در برخی موارد از مرگ نجات می‌دهد.

وی تصریح کرد: واسکولیت‌ یکی از این بیماری‌هاست که اگر توسط کورتون به سرعت درمان نشود بیمار دچار مشکلات جدی می‌شود چرا که کورتون التهاب را به سرعت خاموش می‌کند.

رستمیان تأکید کرد: کورتون علاوه بر سودها که برای بیماران دارد عوارضی هم دارد که باید توسط پزشک کنترل شود در غیر این صورت عوارض شدیدی مانند فشار خون، پوکی استخوان، آب مروارید، دیابت در صورت داشتن زمینه‌های لازم و چاقی  را در پی خواهد داشت.

این فوق تخصص روماتولوژی گفت: دوز و میزان مصرف کورتون باید مناسب باشد و توسط پزشک تجویز شود چرا که اگر بیمار نیاز به دوز بالا نداشته باشد ولی آن را مصرف کند عوارض زیادی در پی خواهد داشت و این عوارض با افزایش دوز و زمان مصرف افزایش می‌یابد مگر اینکه پزشک کورتون را تجویز کند.

وی خاطرنشان کرد: پزشک با توجه به تحصیلات و تخصص خود می‌داند که سود کورتون در چه مواقعی از عوارض و زیان‌های آن بیشتر است. خوددرمانی یا دگردرمانی با کورتون به هیچ وجه مجاز نیست و حتی داروخانه‌ها باید فقط با نسخه پزشک این دارو را تجویز کند.

رستمیان گفت: ممکن است بیمارانی نیازمند مصرف طولانی‌مدت کورتون با دوز پایین باشند اما معمولاً دوز بالا برای مصرف طولانی‌مدت تجویز نمی‌شود. چرا که التهابات مزمن با دوز پایین نیز رفع شده و از بین می‌رود.
نظرات بینندگان