arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۲۲۷
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۳ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

ظریف: برخی مخالف پایان تحریم هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان تصریح کرد: متاسفانه برخی در داخل و خارج از کشور در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می‌کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در صبحانه کاری با اعضای شورای تجاری ایرانیان مقیم کنیا صبح امروز(دو شنبه) در هتل کمپینسکی نایروبی گفت: آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره جایگاه بالایی داشته است و تلاش شده است که همواره سیاستهای متمایزی با آفریقا داشته باشیم.

وی ادامه داد: آفریقا مرکزی برای رقابت همه کشورها شده است و این نشانگر ظرفیت و زمینه های بسیار مستعد در این قاره است، تلاش ما برای رفع موانع تجاری است، البته باید بدانیم که شرکای واقعی و پایدار در جهان شرکایی هستند که در قالب همکاری های جنوب- جنوب می توانیم برای توسعه پایدار برنامه ریزی کنیم و آفریقا در این مسیر یک انتخاب مهم برای ماست.

ظریف اضافه کرد: در وزارت خارجه ایران و دیگر سطوح کشور برای همکاری با آفریقا توجه ویژه و ساز و کار خاص وجود دارد و ما فقط در حوزه خلیج فارس و آفریقا دارای چنین ساز و کاری در سطح بالا هستیم که با نظارت مسولان عالی کشور دنبال می شود. همکاری با آفریقا در حوزه های اقتصادی، بهداشتی و علمی بستر همکاری های دراز مدت وجود دارد و دولت نسبت به این مساله باور عمیق و جدی دارد باید همه زمینه ها برای همکاری فراهم کنیم و با آسیب شناسی دوره های گذشته مشکلات و موانع را برطرف کنیم.

وزیر خارجه کشورمان افزود: باید بخشی از مشکلات را با مدیریت بهتر، اولویت بخشی و رفع بوروکراسی حل کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی در داخل و خارج از کشور در زمره مخالفان پایان تحریم هستند و تداوم تحریم را در جهت منافع خود دنبال می کنند. متاسفانه در مواردی اصل تحریم با آثار تحریم اشتباه گرفته می شود و لازم است که این مباحث تخصصی با مشورتهای لازم بررسی و موانع غیر واقعی و غیر حقوقی برطرف شود.

ظریف ادامه داد: تربیت متخصصان و آموزش نیروی کار بخشی از کار درازمدت ما در آفریقا است، صداقت اخلاق و فرهنگ و مدارای ایرانی با حضور ایرانیان در نقاط مختلف جهان و فعالیت ایشان در حوزه های مختلف اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و... باید به جهانیان معرفی شود و این فرصت زمینه بسیار خوبی برای معرفی جذابیت ها و توانمندی های همه جانبه ایران به مردم کشورهای مختلف است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان