arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۲۹۲
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۰ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

مدرسه عالی "تدبیر" راه‌اندازی می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری گفت: مدرسه عالی تدبیر با هدف تربیت نیروهای پژوهشگر در عرصه سیاست عمومی راه‌اندازی می‌شود.
 
حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری امروز دوشنبه در نشست خبری، گفت: هیچ‌گاه حکومت‌ها از مشورت با نخبگان و دانشمندان بی‌نیاز نبوده و نیستند، اما متأسفانه جریان سیاست همواره به‌گونه‌ای نبوده که نخبگان قدر شناخته شوند و بر صدر بنشینند.
 
رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری با بیان اینکه همواره نقد قدرت و حکومت تبعات تلخی برای نخبگان داشته و از نقد، طرد و زندان و داغ و درفش نصیب‌شان شده است، تصریح کرد: اگر در یک کشور قرار است اتفاق بزرگی میان دولت و ملت بیفتد، ابتدا دولت باید تکلیف خود را با نخبگان مشخص کند و از جامعه نخبه کشور که نگاه دغدغه‌مند، درون‌گرایانه به مصالح ملی دارند به‌نحو احسن برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده کند.
 
آشنا ادامه داد: شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) بر همین اساس در دولت تدبیر و امید برای پیوند زدن میان نخبگان و سطوح مختلف ایجاد شده است.
 
وی با اشاره به رونمایی از شبکه مطالعات سیاست‌گذاری عمومی (شمس) گفت: سال‌های سال در کشورمان سرمایه‌گذاری عظیمی برای تربیت نخبگان شده و دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و نهادهای آموزشی و پژوهشی عمدتاً از محل بودجه عمومی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا صدها دانشمند و دانش‌پژوه در کشور رشد کنند.
 
به‌گفته آشنا شبکه‌سازی راه نجات کشور است و نمی‌توان بدون نظر خواستن از متخصصان تصمیمات درست را اجرایی کرد.
 
مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر متخصصان از تصمیم‌گیری و ذی‌نفعان از نظارت حذف شوند، راه تباهی و فساد هموار می‌شود، اظهار داشت: شمس دعوتی عام از همه کسانی است که تصور می‌کنند سخنی جدی برای گفتن دارند و سخنهای‌شان نه از جنس فریاد و ناله بلکه از جنس گله و پیشنهاد و راه‌هایی برای حل مشکلات واقعی کشور است.
 
آشنا با بیان اینکه در گام‌های بعدی مدرسه عالی تدبیر با هدف تربیت نیروهای پژوهشگر در عرصه سیاست عمومی راه‌اندازی می‌شود، گفت: با انجام این کار و پیوند آن با اتاق‌فکر استان‌ها و شمس 3 حلقه مکمل برای ایجاد تحول در عرصه سیاست عمومی کشور تشکیل می‌شود و دستاوردهای ارزشمندی را کسب خواهیم کرد.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان