arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۳۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۲۲ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۳

واکنش وزیر خارجه روسیه به اظهارات اوباما

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: اظهارات باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در مورد تغییر حکومت اوکراین ثابت می کند که آمریکا در کودتای دولتی در اوکراین بطور مستقیم شرکت داشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 لاوروف روزدوشنبه درجمع خبرنگاران گفت: ایالات متحده از همان ابتدا در کودتای دولتی در اوکراین دخالت داشته است.

اوباما روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی.ان.ان گفت: پوتین در مورد کریمه واوکراین بخاطر استراتژی مهمی تصمیم گیری نکرد بلکه بدلیل اعتراضات دراوکراین که منجر به فرار ویکتور یانوکوویچ شد و در انتقال قدرت در این کشور واسطه شدیم غافلگیر شد.

یانوکوویچ در ماه فوریه سال گذشته پس از اعتراضات گسترده در کی یف و شهرهای بزرگ اوکراین این کشور را ترک کرده و در روسیه سکونت گزیده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: لحن رییس جمهوری آمریکا حاکی از آن است که واشنگتن قصد حمایت ازخط مشی کی یف برای بکارگیری زور در مناقشه اوکراین را دارد.

لاوروف گفت: اوباما درمصاحبه خود مدعی شد که تشدید مناقشه درشرق اوکراین حکایت ازتصمیم های اشتباهی است که پوتین به نمایندگی از روسیه اتخاذ می کند.

وی ادامه داد: درهمین حال به گفته اوباما، آمریکا با توجه به ابعاد توانمندی نظامی روسیه و این واقعیت که اوکراین عضو ناتو نیست در عرصه نظامی محدودیت هایی دارد.

وزیر خارجه روسیه با انتقاد از سیاست های جنگ طلبانه آمریکا خاطرنشان کرد: اوباما هیچ سخنی از حل و فصل اوضاع اوکراین نمی گوید و فقط از گام های منفی کی یف حمایت می کند.

وی همچنین از عدم تلاش کشورهای غربی برای حل و فصل سیاسی مساله اوکراین انتقاد کرد و گفت: در تمام جهان در هر مناقشه ای که رخ می دهد شرکای غربی حکومت ها ومخالفان آنها را دعوت به گفت وگو می کنند و درهمه جا از یمن وعراق گرفته تا سودان جنوبی شاهد چنین رفتاری از سوی غرب هستیم.

وی ادامه داد: اما چرا اوکراین استثنا شده است و شرکای غربی در مورد این کشور هیچ سخنی از گفت وگو نمی گویند.آنها فقط از اقدامات کی یف حمایت می کنند و از گام های منفی اوکراین هیچ انتقادی نمی کنند.

لاوروف افزود : آنها هیچ دیدگاه انتقادی در مورد دولت اوکراین که مورد حمایت کامل غرب است ندارند.

روابط روسیه وکشورهای غربی وآمریکا درسال 2014 بدلیل مساله اوکراین تیره شده است وآمریکا و اروپا چند بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد مسکو اعمال کرده اند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان