arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۴۲۹
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۵ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

مصوبه الزام‌آور مجلس برای مذاکره هسته‎ای

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته ای را با 173 رای موافق از مجموع 205 نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.
 
 در صورت تصویب نهایی این طرح دولت موظف می‌شود در صورتی که کنگره آمریکا اقدام به افزایش تحریم‌های ایران بکند، توافق‌نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته‌ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت .
 
پس از تصویب یک فوریت این طرح، نمایندگان با سر دادن شعار مرگ بر آمریکا بر مقابله دولت با زیاده خواهی های دولت آمریکا در مذاکرات هسته ای تاکید کردند.
 
ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس پیش از رای‌گیری برای یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای با اشاره به تلاش جمهوری اسلامی ایران برای فتح قله‌های دانش و زیاده‌خواهی قدرت‌های غربی، گفت: پس از انعطاف‌های بی‌سابقه و به ویژه در یک سال اخیر، آمریکایی‌ها حالا خواستار توقف کامل چرخ صنعت هسته‌ای ایران شده‌اند و اعلام می‌کنند که در این صورت تحریم‌ها را نیز به طور کامل برطرف نمی‌کنند.
 
وی افزود: با این شیوه تعامل غربی‌ها که هوشیاری تیم مذاکره‌کننده ما و حمایت مجلس را می‌طلبد، راهی جز این باقی نمانده است که مجلس با تاثیر از فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: «من دیپلمات نیستم، من انقلابی‌ام»، پاسخ یاوه‌سرایی‌ها و زیاده‌طلبی‌های آمریکا را بدهد.
 
کارخانه‌ای ادامه داد: امروز سیاست‌های آمریکا در همه نقاط شکست خورده است و آنها در پی تحویل خواسته‌های نامشروع خود هستند؛ آنها می‌دانند که تمام کشورهایی که از سال 1968 به بعد به دنبال سلاح هسته‌ای بوده‌اند، الان هیچ کدام عضو NPT نیستند.
 
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره فجر در روز گذشته، عنوان کرد: آمریکایی‌ها این اقدام علمی را خطری برای منطقه اعلام کرده‌اند و با صراحت گفته‌اند که قابلیت‌های موشکی ایران نیز باید در روند مذاکرات هسته‌ای مطرح شود.
 
وی تصریح کرد: اگر دیروز مدرس در برابر تَشَر سِزار روس ایستاد، امروز نمایندگان شجاع مجلس در برابر زیاده‌خواهی آمریکا خواهند ایستاد.
منبع: مهر
نظرات بینندگان