arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۰ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

ابتکار: ایران درون "بحران گرمای زمین" است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان محیط زیست افزود: بسیاری از کشورهای جهان در آستانه بحران گرم شدن دو درجه‌ای زمین قرار دارند؛ در حالی که ایران اکنون افزایش دمای یک تا ۱.۵ درجه‌ای را تجربه می‌کند.

به گزارش نسیم، معصومه ابتکار شب گذشته در جمع دانشگاهیان و مدیران‌ کل محیط زیست کشور در دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: گرمای زمین ضربه زیادی به زمین، محیط زیست، اقتصاد و سلامت وارد می‌کند. در حال حاضر مردم دنیا بیش از ۱.۵ برابر ظرفیت زیستی کره زمین از آن بهره‌برداری می‌کنند؛ یعنی برای جبران منابع استفاده شده در یک سال، ۱۸ ماه زمان نیاز است.

وی افزود: این بهره‌برداری بی‌توازن در ایران ۳.۵ ماه بیش از ظرفیت منابع کشور است؛ یعنی برای جبران منابع استفاده شده در هر سال ۱۵.۵ ماه زمان نیاز است. ایران در فرآیندهای توسعه، صدمات زیست محیطی گسترده‌ای خورده، به طوری که اکنون با احداث سدها اکثر تالاب‌های ایران با مشکلات جدی مواجه شده‌اند، سفره‌های آب زیرزمینی به نقطه بحران رسیده و مشکلات ریزگردها در کشور جدی است. وزارت علوم یک واحد درسی در خصوص محیط زیست برای همه سطوح ارائه کند تا حداقل دانشجویان در دوره تحصیل با محیط زیست و نحوه برخورد با آن آشنا شوند.
نظرات بینندگان