arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۴۸۴
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۲۱ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۳

ظریف:امکان دستیابی به توافق‌هسته‌ای وجود‌دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 گفت : امکان دستیابی به توافق وجود دارد .

به گزارش ایرنا، «محمدجواد ظریف» روز سه شنبه پس از ملاقات و گفت وگوی «هنری اوکلو اوریم» وزیر مشاور و کفیل وزارت خارجه اوگاندا در نشست مشترک خبری با تاکید بر صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی ایران افزود: امکان دستیابی به توافق وجود دارد.

وی با بیان این که دستیابی به انرژی هسته ای حق مسلم ما است، اظهار داشت: ما این فناوری را داریم و هیچ کسی نمی تواند ما را از آن محروم کند زیرا دانشمندان ما توانسته اند به این فناوری دست یابند.

ظریف با اشاره به برنامه اقدام مشترک ژنو در سال گذشته اضافه کرد: این برنامه دو عنصر اصلی دارد

یکی اینکه اطمینان دهد برنامه هسته ای صرفا صلح آمیز خواهد ماند و دوم اینکه همه تحریم ها و فشارهای بین المللی که به طور غیر قانونی به ایران تحمیل شده برداشته شود .

وی با بیان اینکه تا کنون پیشرفت های خوبی در این دو موضوع صورت گرفته افزود : معتقدیم با

پیگیری این دو هدف امکان دستیابی به توافق وجود دارد .

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به این که خشونت و افراطی گری از چالش های مشترک ایران و آفریقا است، گفت: باید در این زمینه با هم همکاری داشته باشیم و با تکیه بر منابع ، توانمندیها ، ظرفیت ها و ارزش های خود آن را حل کنیم .

ظریف با بیان این که جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی منافع و زمینه های همکاری مشترک بسیاری دارند؛ افزود: هدف از این سفر بررسی فرصت ها و راهکارهای مقابله با چالش ها از جمله مقابله با افراطی گری و همچنین گسترش همکاری های دوجانبه است.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران و اوگاندا در مسایل سیاسی همیشه همراه هم بوده و از یکدیگر حمایت کرده اند.

ظریف در ادامه درباره روابط اقتصادی با جهان از جمله آفریقا اظهار داشت: یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی، توسعه روابط اقتصادی با کشورها و صادرات غیر نفتی است که وزارت خارجه به عنوان وظیفه خود، این بحث را دنبال می کند.

به گفته وی، روابط ایران و آفریقا دارای جنبه های متعدد و راهبردی در تمامی زمینه ها است و روابط اقتصادی هم به نفع کارآفرینان و هم سبب گسترش روابط است.**در مبارزه با افراطی گری و تروریسم مواضع یکسانی داریم

وزیر مشاور و کفیل وزارت خارجه اوگاندا نیز در این نشست خبری با تاکید بر روابط خوب ایران و کشورش خواستار توسعه روابط تهران - کامپلا در تمامی زمینه ها بیش از گذشته شد.

هنری اوکلو اوریم گفت: ما با ایران در زمینه امنیتی و مبارزه با تروریسم مواضع یکسانی داریم و امیدواریم نتیجه مذاکرات هسته ای به نفع دو طرف مذاکره کننده باشد.

پیش از این مصاحبه، دو طرف یادداشت تفاهم همکاری مشورتی را بین وزارت خارجه ایران و اوگاندا امضا کردند.
نظرات بینندگان