arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۵۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۴ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۳

رویترز: ایران با دور زدن تحریم‌ها نفت می فروشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رویترز ادعا کرد که ایران با دور زدن تحریمهای غرب توانسته است مقادیری محصولات نفتی به خارج صادر کند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود تحریم و محدودیت‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا برای صدور نفت ایران ایجاد شده، این کشور از طریق شرکت‌های مستقر در دوبی هر ماهه چند صد تن سوخت به کشورهای دیگر صادر می‌کند.

براساس تحریم‌های نفتی غرب که به منظور فشار بر برنامه‌های هسته‌ای ایران از سال ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شده، خرید، واردات و حمل و نقل نفت خام و محصولات نفتی ایران ممنوع است.

ایالات متحده همچنین با اعمال فشار بر کشورهای دیگر، آنها را وادار به توقف یا کاهش خرید نفت از ایران کرده است.

به گزارش رویترز، ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها، با تمهیداتی مانند انتقال کشتی به کشتی در دریا، تخلیه و بارگیری در بنادر دورافتاده، مخلوط کردن محصولات نفتی ایران با محصولات سایر کشورهای به منظور جلوگیری از تشخیص مبدا نفت حمل شده توسط تانکرها و فروش با اسناد حاکی از مبدا عراقی محصولات نفتی، به صدور مقادیری نفت کوره و گازوئیل ادامه داده است.

براساس این گزارش، بخش عمده محصولات نفتی ایران از طریق بنادر امارات متحده عربی به خصوص فجیره، و با استفاده از شرکت‌های واسطه و دلالان متعدد به فروش می‌رسد با این هدف که مبدا و مسیر اصلی حمل آنها به سادگی قابل تشخیص نباشد.

اکثر واسطه‌های این معاملات شرکت‌های کوچکی هستند که محصولات نفتی ایران را به بهایی به مراتب پائین‌تر از قیمت بازار خریداری می‌کنند و به دلیل سود سرشاری که نصیب آنان می‌شود، خطر نارضایی آمریکا و آسیب رسیدن به موقعیت بین‌المللی خود را هم می‌پذیرند.

ایران نفت کوره را در نیروگاه‌های حرارتی و همچنین به عنوان سوخت کشتی به کار می‌برد اما با وجود کمبود اکثر محصولات پالایشگاهی، دارای مازاد تولید نفت کوره است.

رویترز به نقل از کارشناسان نوشته است که در ماه‌های اخیر، احتمالا ایران هرماه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن نفت کوره به خارج صادر کرده است. صادرات نفت کوره ایران در سال ۲۰۱۱ و قبل از وضع تحریم‌های غرب، بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار تن در ماه بود.

به گزارش این خبرگزاری، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا گفته است که این وزارتخانه معمولا از اظهار نظر درباره "موارد خاص" خودداری می‌ورزد و در زمینه ادعای استفاده از امکانات امارات متحده عربی برای دور زدن تحریم‌های غرب، با دولت این کشور در ارتباط است.

تحریم نفتی غرب، شامل ممنوعیت واردات، حمل و نقل و بیمه محموله‌های نفتی و سرمایه گذاری در بخش انرزی ایران باعث کاهش صادرات نفت و توقف تعدادی از طرح‌های سرمایه گذاری در این بخش شده است. همزمان، تحریم بانکی ایالات متحده، انتقال ارز حاصل از صادرات نفتی و غیرنفتی را دشوار کرده و کاهش درآمدهای ارزی دولت را در پی آورده است.

منبع: بی بی سی
نظرات بینندگان