arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۷۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۲ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۳

جزئیات برگزاری کنکور کارشناسی‌ارشد ۹۴

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به میزان داوطلبان آزمون کارشناسی‌ارشد و ضوابط آن در قانون برنامه پنجم توسعه گفت: روند افزایشی را در کارشناسی‌ارشد دنبال نمی‌کنیم.

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز در حاشیه بازدید از روند برگزاری آزمون کارشناسی‌ارشد در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران، در جمع خبرنگاران درباره آزمون کارشناسی‌ارشد سال 94، گفت: 812 هزار نفر در این آزمون شرکت کردند که با احتساب داوطلبان دو رشته‌ای 812 هزار نفر در این آزمون شرکت کرده‌اند.

وی گفت: صبح امروز 158 هزار نفر در 9 کد رشته امتحانی با یکدیگر رقابت می‌کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: دفترچه سوالات ساعت 18 بعدازظهر 19 بهمن‌ماه بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و کلید اولیه سوالات نیز یک هفته بعد منتشر می‌شود.

خدایی افزود: با توجه به سیاست وزارت علوم روند افزایشی فارغ‌التحصیلان کارشناسی در کارشناسی‌ارشد باید 20 درصد دانشجویان کارشناسی باشد که بر این اساس داوطلبان کارشناسی‌ارشد باید امسال 160 هزار نفر باشند، اما 350 هزار نفر بودند، یعنی 45 درصد فارغ‌التحصیلان کارشناسی در آزمون امسال حضور پیدا کردند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر 55 درصد داوطلبان کارشناسی‌ارشد رشته‌های علوم انسانی بودند که باید بررسی کرد که آیا ما به این میزان کارشناسی‌ارشد علوم انسانی در کشور نیاز داریم؟

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: با این وجود ما دیگر روند افزایشی ورودی کارشناسی‌ارشد را دنبال نمی‌کنیم و سیاست‌های وزارت علوم نیز بر این اساس نیست.

خدایی درباره اعلام نتایج آزمون کارشناسی‌ارشد، گفت: نتیجه اولیه همراه با انتخاب رشته، نیمه دوم اردیبهشت‌ماه 94 و نتیجه نهایی هفته اول شهریورماه سال 94 اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت مسئله حذف کنکور، گفت: آخرین قانونی که مجلس در این زمینه تصویب کرده مربوط به شهریورماه سال 92 بوده که در آن پیش‌بینی شده براساس تقاضاها مدل‌های امتحانی تنظیم شود که سه نوع مدل سوابق تحصیلی، سوابق تحصیلی همراه با آزمون و سوابق تحصیلی همراه با آزمون عمومی و اختصاصی پیش‌بینی شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: قانون تصویب کرده تا 5 سال آینده 85 درصد کل ظرفیت آموزش عالی براساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند که این مسئله شامل دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دیگر نیز می‌شود.

خدایی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در دومین سال اجرای این قانون هستیم که نکته مهم در این زمینه این است که 15 درصد رشته‌های ما رشته‌های پرمتقاضی مانند رشته‌های روزانه، مهندسی و پزشکی هستند که باید زیرساختارهای قانونی را برای آنها پیش‌بینی کرد.

وی ادامه داد: کل سوابق تحصیلی در این زمینه سوابق دوران متوسطه است و این مسئله باید جایگزین شود که فرآیندی زمان‌بر به شمار می‌رود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسفندماه جلسه شورای سنجش و پذیرش برگزار می‌شود و ما گزارش کامل آن را اعلام می‌کنیم، البته وضعیت برای سال 94 قطعی اعلام شده، اما برای سال 95 تصمیم‌گیری می‌کنیم.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان