arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۷۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۲ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۳

افشای کمک مالی دو مقام سعودی به القاعده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

زکریا موسوی، عضو زندانی القاعده که در عملیات این گروه تروریستی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شرکت داشته در نامه‌ای به قاضی دادگاهی در نیویورک نوشته که دو شاهزاده‌ی عربستان در سال‌های ۱۹۹۸ یا ۱۹۹۹ به القاعده کمک مالی می‌‌کردند.

به‌‌گزارش دویچه وله به نقل از نیویورک تایمز، زکریا موسوی، عضو فرانسوی تبار القاعده، رئیس پیشین سازمان امنیت عربستان، شاهزاده بندر بن سلطان و سفیر این کشور در آمریکا، شاهزاده ولید بن طلال را متهم کرده که به مدت یک سال به شبکه تروریستی القاعده کمک مالی کرده‌اند.

به گفته‌ی موسوی که به‌حکم دادگاه فدرال نیویورک به حبس ابد محکوم شده است، او خود هنگام تنظیم یک "بانک اطلاعاتی دیجیتال"، اسامی این دو شاهزاده را در فهرست "افراد پشتیبان فعالیت‌های القاعده" وارد کرده است. نیویورک تایمز می‌نویسد که بن لادن در آن زمان، دستور تهیه‌ی این فهرست را به زکریا موسوی داده بود.

سفیر عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده و گفته‌است: «ثابت شده که موسوی یک جانی دچار اختلالات روانی است.»

بنا بر گزارش نیویورک تایمز موسوی این نامه را یک سال پیش، از سلول خود برای رئیس دادگاه فرستاده است. گفته می‌شود اطلاعاتی که در نامه ذکر شده، در جریان محاکمه‌ی وی در دادگاه مطرح شده است.

در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک چند تن از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری - مسافربری آمریکایی را ربودند و با دو فروند از این هواپیماها، برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی این شهر را هدف قرار دادند و ویران ساختند. در این حمله‌، بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ تن کشته شدند.
نظرات بینندگان