arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۲ - ۱۶ بهمن ۱۳۹۳

اکران «مزار شریف» ناتمام ماند!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 نمایش فیلم سینمایی «مزار شریف» به کارگردانی «حسن برزیده» در نخستین روز اکران در سالن‌های سینما «فلسطین» و «آزادی» برای تماشاگران ناتمام ماند.

15 دقیقه آخر فیلم «مزار شریف»، امروز 15 بهمن ماه به علت آن چه مشکل فنی خوانده می‌شد، به نمایش درنیامد و این فیلم در حالی در جشنواره فجر اکران شد که حاضران در سینما نتوانستند یک ربع آخر آن را تماشا کنند و مجبور شدند فیلم را ناتمام رها کنند.

کارگردان «مزار شریف» که موضوع کشتار دیپلمات‌های ایرانی در کنسولگری کشورمان در مزار شریف افغانستان را تصویر کرده است، قطع این فیلم را عمدی دانست و در حالی که در بین تماشاگران حاضر بود، پس از گذشت دقایقی که حاضران نسبت به این توقف طولانی اعتراض کردند، ضمن عذرخواهی در میان توضیحات مسوول سینما گفت: به جای توجیه از مردم عذرخواهی کنید.

برزیده گفت: این فیلم غیر از ناتمام ماندن، در طول نمایش بدون رنگ و نور و... به نمایش درآمد. باید قبول کنیم که نسبت به این عملکردها باید از مردم عذرخواهی کنیم، چرا حقیقت را به مردم نمی‌گوییم؟ جشنواره فجر همیشه مشکلات خود را دارد.

او اعتراض کرد: یک ربع است که این فیلم بدون رنگ و سیاه و سفید بر روی پرده به نمایش گذاشته شده است. این جشنواره در شان ماست؟! در هیچ کجا چنین مسائلی اتفاق نمی‌افتد که ما در جشنواره شاهد آن هستیم.

به گزارش ایسنا، فیلم «مزار شریف» که بعد از سال‌ها پرده از یک جریان سیاسی برمی‌دارد، قرار بود روز گذشته (14 بهمن ماه) اکران شود که سازندگان آن تصمیم گرفتند برای احترام به مخاطب و کیفیت بهتر، نمایش آن را به امروز موکول کنند؛ اما با این حال کپی که از سوی دفتر جشنواره به سینماها ارسال شده ، بدون چک نهایی بوده و 15 دقیقه آن در سیستم پخش به سینماها ارایه نشده است که این مطلب در پیگیری سازندگان فیلم مشخص شده است.

براساس این گزارش ، وقتی حاضران مجبور شدند سالن نمایش فیلم «مزار شریف»را ترک کنند، مسئول سینما در جمع اعلام کرد: کسانی که این بلیط را تهیه کرده بودند می‌توانند برای تماشای مجدد آن ساعت 23 به سینما بیایند و یا پول آن رادریافت کنند.

وی توضیح داد: این فیلم مشکلی در ضبط داشته است و یک ربع پایانی آن در هارد سیستم ثبت نشده است و این مشکلی نیست که متوجه سینما باشد.

به گزارش ایسنا، پیش از آغاز نمایش، کارگردان این فیلم، حسین یاری (بازیگر) و همچنین تهیه کننده(منوچهر شاهسواری) و دکتر معتمدی (جلوه‌های ویژه) بر روی سن حاضر شدند و درباره فیلم به بیان جزئیاتی پرداختند.

حسن برزیده کارگردان، به تشریح حوادثی که در جریان اشغال کنسولگری ایران در «مزار شریف» رخ داد پرداخت و یادآور شد که این اقدام وحشیانه منجربه شهادت دیپلمات‌های ایرانی و یک خبرنگار کشورمان شده است.

او به طرح برخی انتقادات در خصوص نحوه عملکرد مسئولان برای تصمیم گیری در رابطه‌ی ماندن این دیپلمات ها در شرایط اشغال این شهر توسط طالبان پرداخت و با اشاره به حوادثی که منجر به شهادت دیپلمات های کشورمان شد گفت:‌وقت آن است که مسئولان در قبال این تصمیم گیری اشتباه از مردم و خانواده های این شهدا عذرخواهی کنند.

حسین‌یاری نیز درباره این نقش توضیحاتی را ارائه داد و تهیه‌کننده نیز درباره‌ی سرمایه‌گذاری این اثر سخن گفت و مسوول جلوه‌های ویژه نیز درباره‌ی روند این کار و اهمیت تکنیک‌های جدید وارد شده در این فیلم توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش ایسنا، حسین یاری، مهتاب کرامتی، مسعود رایگان، علی عطایی، رضا عزیزی، مسعود سخایی، مهدی آگاهی، عمار تفتی، ابراهیم برزیده، پدرام یوسفی، محمد آقامحمدی، امیرحسین فتحی، حسین باشه آهنگر و عباس حبیبی بازیگران «مزار شریف» هستند.

این فیلم محصول حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است و در خلاصه داستان این اثر سینمایی که حسن برزیده فیلمنامه آن را نوشته ، آمده است: مرداد ماه سال 1377 کنسولگری ایران، پس از سقوط مزار شریف و تصرف آن به دست طالبان شاهد جنایتی هولناک و کشتار دیپلمات‌های ایران در افغانستان بود.

فهرست کامل عوامل فیلم «مزارشریف» به تهیه‌کنندگی منوچهر شاهسواری ، عبارتند از: گروه کارگردانی؛ دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: حسین فلاح، دستیاران: محمد غفاری، منصور میرشکاری، صدرالدین صدرایی، کارگردان پشت صحنه: طوفان نهان قدرتی، منشی صحنه: زهرا برزیده، نویسنده: مهدی شیرزاد، گروه تهیه و تولید؛ تهیه‌کننده: منوچهر شاهسواری، مدیر تولید: مسعود فیروزه، دستیار تولید: یاسمین عرشیا، گروه فیلمبرداری؛ مدیر فیلمبرداری:علیرضا زرین دست، دستیار اول فیلمبردار: مهرداد لشکری، دستیار فیلمبردار: بهرام مشایی، فیلمبردار پشت صحنه: امیر حمیدی، عکاس:مهدی دلخواسته، تدوین: حسن برزیده ، گروه صحنه و لباس؛ مدیر هنری:مشکین مهرگان، مدیر صحنه: سوفیا شکری، مدیر دکور صحنه و لباس:محمد معصومی، دستیار لباس:ژاله آنت، گروه موسیقی؛ آهنگساز: بهزاد عبدی، گروه صدا؛مدیر صدابرداری: حسن زاهدی، دستیار صدابردار: حمید محمودی، مهدی ابراهیم‌زاده، گروه چهره پردازی؛ طراح چهره پردازی:سعید ملکان، چهره‌پردازان:عباس عباسی، مسعود ترغبی، مسعود علمداری، حامد بداغی، گروه جلوه‌های ویژه؛ جلوه‌های ویژه میدانی: علی قرایی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: امیررضا معتمدی،دستیاران جلوه‌های ویژه: محمد یارمحمدی،میلاد احمدوند، سجاد رضازاده، مهدی حکاک، مرتضی رمضانی،عیسی سادات رسول.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان