arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۹۱۴
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۶ - ۱۷ بهمن ۱۳۹۳

جنجالی‌ترین سیمرغ و شبهاتش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 مدیر آرای مردمی جشنواره‌ی فیلم فجر به برخی شبهات سیمرغ مردمی که این روزها مطرح است،پاسخ داد.

سید محسن هاشمی در پاسخ به اینکه چرا امسال بر خلاف سال گذشته آرای مردمی را از روز سوم و پیش از اینکه همه‌ی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر وارد چرخه‌ی اکران شوند، اعلام کردید؟ گفت: براساس آیین‌نامه مکلف هستیم هر شب در پایان رای‌گیری اطلاعات را به مدیرعامل،دبیر جشنواره و به سایت خانه سینما ارائه کنیم. سال گذشته به دلیل اینکه مذاکراتی که آقای رضاداد (دبیر جشنواره) با آقای عسگرپور مدیرعامل خانه سینما داشتند‌، قرار شد تا دو سوم فیلم‌ها بیایند و در گردش قرار بگیرند، این اتفاق نیفتاد که این روند برخلاف آیین‌نامه بود و نتیجه‌اش برای عده‌ای هواداران دو فیلم ایجاد شائبه کرد بنابراین ما امسال مثل آئین‌نامه عمل کردیم.

وقتی تعدادی از فیلم‌ها در یک سانس و فیلم دیگری در سه سانس در روزهای نخست جشنواره و در سینماهای که آرای مردم را حساب می‌کنند، آرای‌اش شمرده می‌شود، می‌تواند روند عادلانه‌ای برای اعلام آرای مردمی باشد؟

اگر آیین‌نامه را نگاه کنید، مشخص می‌شود که نتیجه نهایی در پایان روز رای‌گیری یعنی روز 21 بهمن ماه اتفاق می‌افتد و این آماری که این روزها منتشر می‌شود صرفا وضعیت تا الان است و قطعا فردایش عوض می‌شود و دوران ثابت رای‌گیری 18 بهمن ماه به بعد است که همه فیلم‌ها نمایش یکسانی داشتند و می‌توان قضاوت کرد که چه فیلمی میان مردم مخاطب دارد.

بحث‌های حاشیه‌ای درباره آرای مردمی که این روزها از سوی تهیه‌کنندگان حاضر در رقابت آرای مردمی مطرح است،از جمله اینکه برخی با اتوبوس مخاطب می‌برند و برخی دیگر بلیت‌های یک فیلم دیگر را می‌خرند و در صندوق فیلم دیگری می‌اندازند، نظرتان چیست؟

امسال امنیت برگه‌های رای بالا رفته است و هر فیلمی به تعداد ظرفیت نمایش برگ رای دارد و مهر سیمرغ که هر روز یک ویژگی دارد، روی برگه‌ها برای همان روز است و با سازو کار فعلی امکان اینکه برگ رای فیلمی برای فیلمی دیگر مورد استفاده قرار گیرد، وجود ندارد. ضمن اینکه ما روزانه یک مُهر سیمرغ روزانه داریم که اعتبار برگ رای تلقی می‌شود و برگ رای بدون آن فاقد اعتبار است. بنابراین برگ رای‌های دیگر روزها لحاظ نمی‌شود و حتی اگر آن برگ مُهر آن روز را نداشته باشد باطل اعلام می‌شود. همین چند روز گذشته در سینما آزادی این اتفاق افتاد به هر حال برخی از تهیه کنندگان برای گرفتن آرای مردمی برنامه‌ریزی‌های حساب شده‌ای دارند و برخی‌ها این کار را نمی‌کنند که می توانند مثل آنها رفتار کنند البته برنامه‌ریزی‌هایی که در آن تقلب و مهندسی آرا نباشد.

حذف سه فیلم از آرای مردمی برای شما حاشیه داشت؟

چیزی حدود شش ساعت استیضاح شدم. حقیقتش در فرهنگ عمومی ما تمکین به قانون و مقررات نیست. همه ما علاقمندیم در برابر قانونی که به نفع ما نیست از راهبرد "یه کاریش بکن" استفاده کنیم، خب طبیعی است اگر در شرایطی قرار بگیریم که استواری بر اجرای قانون باشد، دلگیر و مکدر می‌شویم.

به نظر شما آیا اعلام آرای مردمی و مطرح شدن نام یک فیلم از روزهای اول جشنواره بر روند استقبال مخاطب در روزهای آینده‌اش تاثیر نمی‌گذارد؟ یعنی مطرح شدن نام یک فیلم تاثیر نمی‌گذارد که مردم در روزهای دیگر به سراغ آن فیلم بروند و رای آن به مرور بالاتر برود؟ چون نام فیلم‌های دیگر به میان نمی‌آید؟

الان در جشنواره‌های جهانی هر دو گونه یعنی اعلان در روز آخر و اعلان نتیجه روزانه اعمال می‌شود.متخصصان آمار هم دومی را توصیه می‌کنند اما از آنجایی که در جامعه ما فضای سوء تفاهم بالا است با نظر مشاور آمار آرای تماشاگران ما هر روز صرفا سه گزیده نخست را اعلام می‌کنیم. چنانچه در پرسش اول‌تان اشاره کردید،سال گذشته دو روز نخست را اعلان نکردیم همین موضوع باعث شد تا سوء‌تفاهمی در خصوص وضعیت آرا مطرح شود.

سیمرغ مردمی جشنواره‌ی فیلم فجر هر سال جنجالی‌ترین سیمرغ بوده است،امسال فکر می‌کنید،چگونه خواهد بود؟

جنجال اگر به تعبیر شور و اشتیاق و تعلیق است این خوب است اگر به معنای سوء تفاهم است خب چیز مطلوبی نیست. خانه سینما در این دو دوره اخیر با تدوین آیین‌نامه و اعلان به موقع آن و تدبیر ساز و کار کمتر قابل خدشه، کوشیده است تا شفافیت و صیانت لازم برای ارای تماشاگران را فراهم کند. البته هنوز متغییرهایی بیرون از چهار فرایندی(امنیت برگ رای، توزیع برگ رای مطابق ظرفیت، دریافت و شمارش آرا) که ما مسوولش هستیم وجود دارد که می‌تواند در پنج فیلم مورد اقبال تاثیر گذار باشد.
نظرات بینندگان