arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۹۸۱
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۰ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۳

ظریف نامه رهبری را برای بان‌کی‌مون فرستاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای خطاب به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد توجه دبیر کل سازمان ملل متحد را به نمادهای فراگیر و بسیار آزاردهنده اسلام هراسی که پس از اقدامات تروریستی اخیر تشدید شده‌اند جلب نمود.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در این نامه اعلام نموده است که آدم‌کشی‌های غیر قابل توجیه توسط اعضاء یک گروه تروریستی خشن و بدنام -- که دلیل وجودی و علل ظهور آنها به مثابه یک کنشگر در منطقه ما بر همگان آشکار است -- توسط مسلمانان در سراسر جهان، به شمول دولتها، نهاد ها و مقامات مذهبی، جامعه مدنی و شخصیت های برجسته، بگونه ای صریح و بی ابهام محکوم شده است و این واقعیت که اینگونه دست‌یازی به خشونت جایی در اسلام و تعلیمات متعالی آن ندارد و برای مسلمانان نیز قابل قبول نیست محل شک و تردید نیست، هرچند که عاملین و حامیان اسلام هراسی آن را بگونه ای دیگر بنمایانند.
 
ظریف در ادامه افزوده است : نگرانی ما در جمهوری اسلامی و در دنیای اسلام، شیوع دوگانگی معیار در قبال دفاع از اصل "آزادی بیان" است که از احترام جهان شمول برخوردار است.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با ارائه نمونه‌ای در تبیین نقطه نظرات خود خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد گفته است : شاید برای شما جالب باشد که در سال 2008سردبیر همان مجله به کارتونیست مجله دستور داد تا بخاطر مطلبی که "ضد یهودی" قلمداد شده بود نامه معذرت خواهی بنویسد و آنگاه که او از انجام این دستور سر باز زد بلافاصله از مجله اخراج شد. چنین رویکرد و عزمی در مورد کاریکاتورهای موهن مکرّر متضمن بدنام کردن مسلمانان و اهانت به ارزشهای اسلامی که در آن مجله و دیگر نشریات مشابه در اروپا منتشر شده اند و موجب تشدید تنش با جامعه مسلمانان در فرانسه و در جهان اسلام شده هرگز مشاهده نشده است. هم چنانکه همه ما در دوران اخیر شاهد بوده ایم، تهاجم آشکار علیه ارزشهای مذهبی مسلمانان، چه در مورد شخص پیامبر اکرم (ص)، قرآن کریم و یا تعلیمات و ارزشهای اسلامی، در جوامع مختلف غربی، چه از جانب محافل و شخصیت های سیاسی، رسانه ها و دنیای مجازی، با کمال تاسف بگونه ای موضوعی عادی شده است.
 
ظریف در بخش دیگری از این نامه اضافه کرده است: این پدیده ذاتا خطرناک تهدیدی جدّی علیه صلح و امنیت بین المللی، تهدیدی علیه فضا و محیط انسانی و روابط مسالمت آمیز بین دولتها و ملتها که بشدت مورد نیاز است و نیز تهدیدی علیه ضرورت توسل همه به گفت‌وگو، تفاهم و مدارا بین مجموعه متکثر قومیتها، ادیان و نژادها در دنیای کنونی ما بشمار می‌رود.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نامه خود به بان کی مون تاکید می‌کند: اکنون غرب و به ویژه اروپا، فراتر از اقدام لازم و فوری در تقبیح و محکوم کردن اقدامات خشونت زبانی و عملی، می باید در درون خود به جستجوی علل بنیادینی برخیزد که چرا تعداد قابل توجهی از افراد و گروه های طرفدار ایدئولوژی های افراطی و دخیل در انجام اقدامات سبعانه و خشونت زشت، در اروپا و در مقیاسی بزرگتر در عراق و سوریه، اتفاقا نسل دوم اروپائی هستند. این پدیده عجیب و ظاهرا غیر قابل تبیین نمی تواند صرفا اتفاقی باشد و نیز نمی تواند به آسانی بی اهمیت قلمداد شده و یا سرپوش نهاده شود. این پدیده بخشی لاینفک از واقعیت سیاسی در اروپا بشمار می‌رود و نمایانگر نشانه هائی از یک بیماری اجتماعی-سیاسی عمیق تر در این جوامع و به ویژه سیاست های جاری در قبال اقلیت های مسلمان و ارزشها و مقدسات آنها است.
 
دکتر ظریف در ابراز نگرانی جمهوری اسلامی ایران در خصوص رشد تروریسم در نسل دوم متولدین و پرورش یافتگان در جوامع غربی افزود: ادامه تحلیل های اخیر، که عمدتا بخاطر آهنگ بالای استخدام تروریست در اروپا و آمریکای شمالی صورت گرفته است، حاکی از ناتوانی نظام مند این جوامع است که به حاشیه سازی، از خودبیگانگی و محرومیت این جوامع اقلیتی و اعضاء آنها و بطور مشخص نسل دوم که در جوامع غربی متولد و بزرگ شده و به مدرسه رفته اند، انجامیده است. این واقعیت که تروریست های داعش که غیر نظامیان بیگناه را سر می برند و با احساس رضایت و شعف بیمارگونه سر بریده گروگانهای خود را به نمایش می گذارند به زبان های اروپائی با لهجه بومی سخن می گویند گیج کننده و در عین حال ترسناک است. نشانه رفتن انگشت اتهام بسوی دیگران، چه کشور های اسلامی، چه برخی حکومتها که سیاست شان نامقبول است، و یا بدتر از آن، اسلام بمثابه یک دین، حتی اگر از منظر سیاست داخلی این کشورها مصلحت آمیز بنظر برسد و یا واجد منافع کوتاه مدت باشد، اصلا قانع کننده نیست و نمی تواند به مشکلات جدّی در سطح جامعه ذیربط و اکنون در سطح جهانی بپردازد.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در تشریح هدف خود از نگارش این نامه خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: هدف من از نگاشتن این نامه صرفا اعتراض به تجلیات آشکار دوگانگی معیارها و یا ایراد گیری به سیاست‌های عمیقا مورد حمایت این یا آن دولت و جامعه نیست، بلکه طرح این نگرانی ها با جنابعالی هدف جدّی تری را تعقیب می کند.
 
ظریف در ادامه این نامه افزوده است : با عنایت به توانائی های نهادی سازمان ملل متحد و نیز این واقعیت که بعنوان دیپلمات چند جانبه ای که هنوز به ظرفیت های قابل توجه این سازمان باور دارد، هم چنان امیدوارم که ملل متحد و ظرفیت ها و سازوکار های آن را بتوان برای تاثیرگزاردن بر موضوعی با اهمیت و آثار و عواقب بین المللی بکار گرفت.
 
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به دو پیشنهاد ایران که به عنوان 2 قطعنامه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده است تاکید کرد: دو پیشنهاد ایران، یعنی "گفت‌وگوی بین تمدنها" (قطعنامه شماره 6 مجمع عمومی پنجاه و ششم) و "جهان علیه خشونت و افراط گرائی" (قطعنامه شماره 127 مجمع عمومی شصت و هشتم)– که هردو توسط مجمع عمومی ملل متحد به تصویب رسیده اند – میتوانند چارچوب نهادی لازم برای این تلاش را فراهم کنند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان در غرب اضافه کرد : اخیرا در پیامی که افتخار دارم متن آن را ضمیمه این نامه کنم، آیت اللّه خامنه ای در شروع گفت‌وگو با جوانان در غرب پیرامون این موضوع بسیار مهم پیشگام شدند.
 
ظریف افزود: عمیقا باور دارم که ما می باید بگونه ای عاجل به خرد جمعی مان، در سطح بین المللی و بمنظور یافتن راه های عملی در این زمینه توسل جوئیم.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان ضمن اظهار علاقه برای اطلاع یافتن از ابتکار قاطعانه ای که دبیر کل سازمان ملل متحد در این زمینه مبذول خواهد داشت آمادگی خود برای تبادل نظر بیشتر در مورد این موضوع خطیر را اعلام کرده است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان