arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۸۹۹۵
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۱ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۳
تعطیلات آخر هفته دو روزه می‌شود؟

زمزمه تعطیلی پنج‌شنبه‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بسياري در ايران بر اين باورند كه تعطيلات در كشور ما بيشتر از ساير كشورها است. اين در شرايطي است كه آمار‌هاي رسمي نشان مي‌دهد در ايران تنها 75 روز تعطيلي در سال وجود دارد؛ اما حداقل تعطيلات در اکثر كشورهاي جهان حدود 104 روز است. اكنون، زمزمه‌هايي به گوش مي‌رسد كه دولت قصد دارد روزهاي پنج‌شنبه را نيز به تعطيلات رسمي اضافه و به عبارتي تعطيلات را ساماندهي كند. موضوعي كه بارها شايعه آن در ايران مطرح شده‌ اما اجرايي شدن آن به دليل باورهاي اغلب اشتباه، به نتيجه نرسيده و با بن بست مواجه شده است.

 مدت‌ها است که قرار است روزهای قرمز تقویم ایرانیان ساماندهی شود. از سال 89 تاکنون طرح‌های مختلفی برای ساماندهی تعطیلات از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناسان برای کاهش یا افزایش تعطیلات رسمی کشور مطرح شده که البته تاکنون هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است.

حالا مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی از جزئیات طرحی خبر می‌دهد که از سوی دولت برای ساماندهی تعطیلات رسمی کشور نوشته شده و با نهایی شدن پیشنهادها قرار است به صورت لایحه‌ای تقدیم مجلس شود. حسن استوارآذر روز پنج‌شنبه اعلام کرد: «در پیشنهادی که در این خصوص ارائه شده ادارات با رعایت ۴۴ ساعت کاری در هفته، پنج‌شنبه‌های آخر هفته در نیمه اول سال در تمام کشور و پنج‌شنبه‌های تمام سال در کلانشهرها تعطیل می‌شود.» او اضافه كرد: «در این پیشنهاد ۱۵ روز به‌عنوان تعطیلات مذهبی، چهار روز به‌عنوان تعطیلات ملی، پنج روز تعطیلات نوروزی، سه روز تعطیلات تابستانی، چهار روز تعطیلات زمستانی، ۵۴ روز تعطیلات جمعه و ۲۷ روز تعطیلات پنج‌شنبه و در مجموع ۱۱۲ روز تعطیل رسمی ارائه شده است.» به گفته او ایران از جمله کشورهایی است که تعطیلات رسمی کمتری دارد، اما به دلیل تعطیلی‌های نیمه پنهان، تعداد تعطیلات رسمی در آن زیاد به نظر می‌رسد.

 به گزارش الف، حسن استوار‌آذر در جلسه کار گروه تخصصی امور فرهنگی و اجتماعی استان، افزود: «تعداد تعطیلی‌های رسمی ایران ۷۵ روز است که این رقم در مقایسه با برخی کشورها، کمتر از نصف است.» همچنین به گزارش خبرگزاري مهر، او با بیان اینکه ساماندهی تعطیلات رسمی از مواردی است که دولت تاکید زیادی روی آن دارد تا به این وسیله میزان کار مفید در ادارات و دستگاه‌های اجرایی بالا رود، افزود: «کارشناسان مختلفی در حال بررسی این موضوع هستند.» او افزود: « دلیل اینکه کشور ایران را دارای تعطیلی زیاد می‌دانیم، تعطیلی‌های نیمه‌پنهانی است که در آن وجود دارد و سبب می‌شود ۷۵ روز تعطیل رسمی تبدیل به ۱۱۰ روز تعطیلات شود.»

 این همان تعبیر‌ی است که پیشتر نیز از سوی بسیاری از کارشناسان فن ارائه شده بود. به اعتقاد این دسته از کارشناسان این مساله که تعطیلات ایران زیاد است و به تولید ملی ضربه می‌زند، تعبیر غلطی است. همچنین براساس نظر این کارشناسان، نبود تعطیلات آخر هفته در کشور علاوه‌بر کاهش بهره‌وری، موجب معطل ماندن پتانسیل‌های گردشگری کشور و هجوم عمومی به جاده‌ها و تصادفات جبران‌ناپذیر می‌شود. با این توصیف، در صورت تصویب طرح دولت برای تعطیلی دو روز آخر هفته در کشور، می‌توان برای ساماندهی تعطیلات پراکنده نیز چاره‌اندیشی کرد.

با این توضیحات به‌نظر می‌رسد ساماندهی تعطیلات رسمی کشور وارد فاز جديدي شده است. طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور سال 92 با امضای 16 نماینده مجلس در صحن علنی مجلس اعلام‌وصول شده بود. بر اساس اين طرح قرار بود 7 روز از تعطیلات رسمی کشور، شامل روزهای 29 اسفند، یک روز از 4 روز تعطیلی عید نوروز، 15 خرداد و 12 فروردین حذف شود و همچنین شهادت امام رضا(ع) فقط در مشهد تعطیل باشد و شهادت حضرت زهرا(س) و شهادت امام صادق(ع) نيز فقط در قم تعطیل باشد و مابقی نقاط کشور تعطیل نباشند.

البته پس از انتقاداتی که به طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور وارد شد، نمایندگان مجلس تصمیم به اصلاح این طرح گرفتند. پیشتر نیز در سال 89 مرکز پژوهش‌های مجلس طرحی را تحت‌عنوان ساماندهی تعطیلات رسمی کشور مطرح کرده بودکه در آن پیشنهاد حذف ۹ روز از تعطیلات رسمی ایران به چشم می‌خورد؛ طرحی که تاکنون عملی نشده است.  به هر حال دولت در حالی قصد دارد تعطیلات را ساماندهی کند که بر اساس تحقیق‌ها، ایرانی‌ها در سال حدود 75 روز تعطیلی دارند که در میان باقی کشورها که حداقل از 104 روز تعطیلی برخوردار هستند کمترین میزان تعطیلی است. آنچه در این میان به محل بحث تبدیل شده است و بسیاری از کارشناسان بر آن اصرار دارند اضافه شدن دو روز تعطیلات اخر هفته به تقویم ایرانی‌ها است.

به اعتقاد این دسته از کارشناسان از آنجا که تعطیلات آخر هفته در همه کشورهای جهان وجود دارد و بیشتر کشورها دو روز در هفته تعطیلند، ایران نیز باید تعطیلات آخر هفته خود را افزایش دهد. همچنین به گفته آنها متمرکز کردن تعطیلات باید به‌گونه‌ای باشد که تعطیلات وسط هفته حذف شده و به تعطیلاتی که نزدیک به آخر هفته است، افزوده شود چون با این کار هم به اقتصاد کمک می‌شود و هم امکان مسافرت برای مردم فراهم می‌شود و امکان برنامه‌ریزی افزایش پیدا می‌کند. به اعتقاد این گروه 6 روز کاری در کشور بهره‌وری را کاهش می‌دهد و باید با کاهش ساعات کار در هفته به سمت افزایش بهره‌‌وری در کشور برویم. البته در مقابل بسیاری بابیان اینکه تعطیلات نباید بر اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد بر این نظرند که در ایران یک روز تعطیلی هم کفایت می‌کند و افزایش روزهای تعطیل تنها موجب کاهش تولید در کشور می‌شود. نظری که البته از سوی تحلیلگران چندان علمی به نظر نمی‌رسد و فرضیه‌ای اثبات نشده است. 

این تحلیل‌ها در شرایطی از سوی موافقان و مخالفان افزایش تعطیلات رسمی در کشور مطرح می‌شود که بر اساس تحقیق‌های صورت گرفته در مقایسه میزان تعطیلات میان ایران و 10 کشور جهان، برزیل با 121 روز تعطیلی در صدر و ایران با 78 روز تعطیلی در انتهای لیست این کشورها قرار دارند . البته یمن نیز تنها از 8 روز تعطیلی رسمی در سال برخوردار است. پیش از این محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران نیز از تعطیلات کم در کشورمان انتقاد کرده بود انتقادی که البته مسکوت ماند. حالا باید دید که طرح دولت یازدهم برای ساماندهی تعطیلات به کجا ختم می‌شود.

زمزمه تعطیلی پنج‌شنبه‌ها

منبع : دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان