arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۰۷۵
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۷ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۳

تقلب در بازار طلای ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عبادالله محمدولی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان طلا گفت: برخی از فروشندگان، مصنوعات تایوان و ترکیه را به جای طلای ایتالیایی در بازار به فروش می‌رسانند و البته برخی از فروشندگان نیز، طلای ایرانی را به نام ایتالیایی می‌فروشند

عبادالله محمدولی امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه در شرایط فعلی بیش از 60 درصد بازار در اختیار محصولات خارجی قرار دارد، گفت:چنانچه امنیت و ثبات در بازار حکمفرما شود به طور قطع تولید کنندگان می توانند پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان باشند.

او با بیان اینکه 20 درصد منابع اولیه صنعت طلا و جواهر دنیا در ایران قرار دارد، گفت: این ظرفیت و توانمندی بسیاری بالایی را در اختیار ایران قرار می دهد تا بتواند در این صنعت و رشد و توسعه مطلوب دست پیدا کند.

محمد ولی همچنین حجم تقاضای سالانه در بازار طلای کشور را بین 250 تا 350 تن عنوان کرد و گفت: با دیدگاه سنتی نمی توان تقاضای بازار طلای کشور را پاسخگو باشیم ضمن اینکه در حال حاضر اکثر کارگاه های متوسط تولیدی کشور مجهز به واحد طراحی شدند که این نشان می دهد آنها در حال همراهی کردن خود با بازار هدف هستند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا به وجود مصنوعات سایر کشورها در بازار ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی از فروشندگان، مصنوعات تایوان و ترکیه را به جای طلای ایتالیایی در بازار به فروش می رسانند و مصرف کننده هم تشخیص نمی دهد که این طلا، ایتالیایی نیست، البته برخی از فروشندگان نیز، طلای ایرانی را به نام ایتالیایی می فروشند.

او به درج نشان استاندارد بر روی مصنوعات از ابتدای سال آینده خبردادو گفت: براین اساس تمام مصنوعات طلا باید نام برند، عیار و کد استاندارد داشته و بر روی آنها حک شده باشد.

محمدولی با بیان اینکه هم اکنون 90 هزار نفر در صنعت طلا به طور مستقیم مشغول به کار هستند، گفت: این ظرفیت قابلیت افزایش تا 5 برابر را هم دارد، این در حالی است که تلاش داریم تا با برگزاری نمایشگاه طلا که از 23 بهمن ماه در تهران آغاز به کار می کند، سرمایه گذاران داخلی و خارجی را جذب کرده و راه را برای اشتغالزایی بیشتر فراهم کنیم.

در ادامه این نشست خبری نامدار نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، با گلایه از اینکه هنوز نتوانسته ایم در صنعت طلا و جواهر برندسازی کنیم، گفت: این در حالی است که تولیدات داخلی ایران، مرغوب‌تر از نمونه های خارجی هستند.

منصور نامدار زندی با اشاره به اینکه متاسفانه سازمان های متولی امر تولید و صادرات، برای برگزاری نمایشگاههای داخلی به سازندگان طلا مجوز نمی دهند، گفت: باید ساز و کاری فراهم کرد که بتوان سرمایه گذاران داخلی و خارجی را جذب کرد.

منبع : نسیم
نظرات بینندگان