arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۲۰۱
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۶ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۳

چطور می شود با سیم کارت، وام گرفت؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

هرچند واژه وام و تسهیلات همواره شعب و سیستم بانکی را به ذهن متبادر می کند اما این بار تبلیغ 'پرداخت وام به 0912' نوعی جدید و شاید عجیبی از پرداخت تسهیلات باشد که این روزها در پشت شیشه های برخی از دفاتر امور مشترکین و دفاتر پیشخوان دولت دیده می شود.

در حالی که سیستم بانکی با وجود منابع بالا، تسهیلات را در ازای دریافت وثیقه سنگین به مشتریان خود ارایه می کند اما چندی است که برخی از دفاتر پیشخوان دولت و یا دفاتر امور مشترکین نیز اقدام به پرداخت تسهیلات تنها در ازای سند سیم کارت 0912 می کنند.

البته در خوش بینانه ترین حالت می توان می گفت که مدتی است دفاتر پیشخوان دولت به کمک بانک ها آمده اند تا باری از دوش نظام بانکی در قبال تقاضای بالای تسهیلات بردارند.

بنابراین دفاتر پیشخوان دولت به روشی جدید وارد جرگه بانکداران شده اند و به ازای دریافت سیم کارت دائمی و ارزش آن سیم کارت به متقاضیان تسهیلات بانکی آن هم با نرخ سود 3 و 3.5 درصدی پرداخت می کنند.

یکی از مسوولان دفاتر امور مشترکین که با نصب تابلو با مضمون پرداخت وام به دارندگان تلفن همراه با پیش شماره 0912 اقدام به ارایه تسهیلات می کند، گفت: این تسهیلات در ازای ارزش سیم کارت و تنها برای پیش شماره های 1، دو و سه پرداخت می شود.

او ادامه داد: این مرکز در ازای سیم کارت با پیش شماره 3 حدود 800 هزار تومان، در ازای سیم کارت با پیش شماره دو یک میلیون و 100 هزار تومان و در ازای سیم کارت با پیش شماره یک نیز حدود یک و نیم میلیون تومان پرداخت می کند.

البته او پیش شماره های بالاتر از سه را برای ارایه تسهیلات مناسب نمی دانست و معتقد بود که ارزش این پیش شماره ها برای ارایه تسهیلات کم است.

این در حالی است که تعداد مشتریانی که برای دریافت تسهیلات به این مراکز مراجعه می کنند هم کم نیستند اما وجود شرایطی نظیر پیش شماره یک تا سه سدی برای دریافت این گونه تسهیلات است و این بار نیز به اصطلاح سنگ بسیاری از مراجعه کنندگان به در بسته می خورد.

اما با وجودی که بانک مرکزی این روزها کار ساماندهی موسسات و نهادهای پولی و مالی را در دستور کار دارد و در پی به انتظام کشیدن این بخش است ارایه تسهیلات از سوی مراکزی که هیچ جایگاهی در نظام پولی و مالی کشور ندارند، تاسف بار است.

با توجه به اینکه ارایه این گونه تسهیلات توسط این مراکز امکان ایجاد مطالبات معوق و سایر معضلات را برای این دفاتر ایجاد می کند لذا توجه مسوولان به این پدیده ضروری به نظر می آید.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان