arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۲۲۶
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۸ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۳
نماینده مجلس:

هند به جای پول نفت دارو می‌دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه واردات غذا و دارو از هند در صورت نظارت جدی مسئولان شدنی است، گفت: قرار است که کشور هند بدهی نفتی‌اش را در قالب دارو، غذا و تجهیزات پزشکی به ایران وارد کند.

حسن تامینی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار است هند به جای بدهی نفتی‌اش به ایران دارو دهد، اظهار کرد: این اقدام، اتفاق جدیدی نیست و در گذشته نیز وجود داشت به گونه ای که کشور هند بدهی نفتی‌اش را در قالب دارو، غذا و تجهیزات پزشکی به ایران وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه ایران مطالبات زیادی از کشور هندوستان دارد، افزود: هند در زمینه‌های مختلف مانند دارو و تجهیزات پزشکی مراودات تجاری زیادی با ایران دارد، لذا با توجه به تحریم‌های مختلفی که علیه ایران صورت گرفت هندوستان بانک‌های عاملی را برای مراودات مالی با کشورمان تعریف کرد.

تامینی گفت:‌ تاکنون مواد اولیه دارویی و دارو از کشورهایی مانند هند به کشور وارد شده است چراکه هند از لحاظ دارویی پیشرفت‌های خوبی داشته و لذا هماهنگی‌های اثربخشی نیز در این زمینه با ایران برقرار کرده است.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به سفری که سال گذشته به کشور هندوستان داشت، اظهار کرد: در این سفر مطلع شدیم که این هماهنگی در جهت دور زدن تحریم‌ها و مراوادات مالی بین هند و ایران صورت گرفته است و لذا از گذشته این مهم پیگیری می‌شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری مطالبات ایران از کشور پاکستان، تصریح کرد: براساس آماری که مربوط به چند هفته اخیر است ایران حدود 30 میلیون یورو از کشور پاکستان طلب دارد اما به دلیل نبود بانک واسط نمی‌توان چنین مراوداتی داشته باشیم حتی نتوانستیم بازارچه مرزی با این کشور برقرار کنیم.

وی با تاکید بر نظارت دقیق بر واردات کالا و محصولات غذایی و دارویی از هند به کشور به جای بدهی نفتی، ادامه داد: در گذشته بحث واردات برنج‌های آلوده و بی‌کیفیت هندی و پاکستانی به کشور مطرح شده بود که مسئولان حوزه سلامت درصدد کنترل آن برآمدند لذا در صورت نبود نظارت ممکن است شاهد واردات محصولات بی کیفیت باشیم.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه مباحث مربوط به غذا و دارو با جان مردم سروکار دارد لذا واردات این محصولات به کشور نظارت بیشتری را طلب می‌کند البته کمیسیون بهداشت و درمان نیز در این مورد حساسیت زیادی درحوزه‌های مختلف مانند میوه، برنج و محصولات آلوده داشته است.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان