arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۲۷۸
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۰۹ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

وام 60 میلیونی روی میز بانک مرکزی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با طولانی شدن انتظار موافقت با پیشنهاد افزایش وام مسکن 80 میلیون تومانی وزارت راه و شهرسازی و عدم اقبال بانک مرکزی به این وام، این بار مسئولان بانک مسکن پیشنهاد پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی خرید را به بانک مرکزی بردند.

 رکود چند سال گذشته بازار مسکن و عدم توان خرید متقاضیان خانه، باعث شده تا مسئولان اقدام به افزایش تدریجی وام مسکن کنند به طوری که در دی ماه سال گذشته سقف وام مسکن با اعلام شورای پول و اعتبار در اولین مرحله از 20 به 35 میلیون تومان رسید.

اما افزایش 15میلیون تومانی وام در کنار بالا بودن قیمت ها، تاثیر چندانی در بازار مسکن نداشت و این بازار همچنان در رکود باقی ماند.

بعد از آن در اواخر مهر ماه سال جاری، سخنگوی دولت از افزایش وام ساخت مسکن به 50 میلیون تومان برای شهرهای بزرگ خبر داد در حالی که سقف وام خرید همچنان 35 میلیون تومان ثابت ماند اما نرخ جدید وام ساخت مسکن هم نتوانست در بازار مسکن کلانشهرها تغییر و تحولی ایجاد کند.

در حالی که به اعتقاد کارشناسان حوزه مسکن، تسهیلات 35 میلیون تومانی خرید مسکن نه تنها نمی تواند کارگشا باشد بلکه قدرت خرید متقاضیان را در بالاترین حالت تنها به 22درصد قیمت مسکن بخصوص در تهران و مراکز بزرگ استانها می رساند که عملا تاثیری در قدرت خریداران مسکن ندارد.

در این وضعیت مسئولان بانک مرکزی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را به 80 تا 100 میلیون تومان به بانک مرکزی ارایه دادند.

اما مسئولان بانک مرکزی با توجیه احتمال محدودیت منابع و ایجاد شوک در بازار تاکنون با این پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی موافقت نکرده اند تا این بار نیز مسئولان بانک مسکن دست به کار شده و پیشنهاد پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی را ارائه دهند.

مدیرعامل بانک مسکن، در یک نشست خبری اعلام کرد: بانک مسکن پیشنهاد وام 60 میلیون تومانی را جدا از پیشنهاد وام 80 میلیون تومانی وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی ارائه کرد.

محمدهاشم بت شکن با بیان اینکه بانک مسکن به دنبال افزایش قدرت خرید مردم در زمینه مسکن است، گفت: هدف ما از راه اندازی صندوق پس انداز مسکن این است که بتوانیم با پس اندازی که خود متقاضیان انجام می دهند با کاهش دوره زمانی تسهیلات را برای آنها بپردازیم.

یک کارشناس اقتصادی درباره تاثیر افزایش وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن، افزود: ارائه هر تسهیلاتی به بازار مسکن می تواند مناسب باشد اما نباید از 60 میلیون تومان انتظار بالایی در رفع نیاز مسکن داشت.

علیرضا خسروی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: متوسط قیمت مسکن در تهران متری 4 تا 4.5 میلیون تومان و در شهرهای کوچک 1.5 میلیون تومان است بنابراین وام 60 میلیون تومانی نمی تواند تاثیر چندانی در افزایش قدرت خرید مردم داشته باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارائه همین میزان تسهیلات در شهرهای کوچک می تواند تا حدودی موثر واقع شود، خاطرنشان کرد: برای رونق بازار مسکن باید سقف وام برای شهرهای بزرگ و کوچک متفاوت باشد از این رو مسئولان می توانند برای شهرهای بزرگ وام بیشتر و شهرهای کوچک وام کمتر اختصاص دهند.

خسروی افزود: برای یک وام 60 میلیون تومانی باید نزدیک به 15 سال خانه در گرو بانک باشد یعنی خریدار تا 15 سال نمی تواند حرکت خاصی انجام دهد و این برای خانه ای با قیمت 500 میلیون تومان مناسب نیست و اعطای این وام هم نخواهد توانست خیلی مورد اقبال خریداران قرار گیرد.

نماینده مردم سمنان در مجلس تصریح کرد: بنابراین پلکانی کردن وام خرید برای شهرهای کوچک و بزرگ، بهترین راه حل در زمینه خروج از رکود و رونق بازار خواهد بود.

خسروی گفت: در دو سال گذشته 70 تا 80 هزار نفر ازدواج کردند که این تعداد در نوبت خرید خانه هستند بنابراین با وجود کمبود عرضه اما تقاضا در بازار زیاد است هرچند بخشی از تقاضا با افتتاح مسکن مهر پر می شود اما همین وام هم می تواند بخشی از تقاضا را پاسخ دهد.

وی گفت: هرچند احتمال ایجاد تورم با افزایش وام مسکن وجود دارد و علیرغم اینکه با تورم مخالف هستیم اما برای رونق بازار و افزایش توان خرید باید مقداری از این تورم را بپذیریم چرا که نمی توان انتظار داشت زوج های جوان تا همیشه اجاره نشین باشند و یا بقیه افراد خانه نداشته باشند چون تورم بالا می رود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان