arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۳۱۵
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۲ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

ظریف به تهران بازگشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه معاونانش برای حضور در پنجاه و یکمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ به این شهر سفر کرده بود بامداد امروز به تهران بازگشت.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش و تیم فنی هسته‌ای برای حضور در پنجاه و یکمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ عصر جمعه به این شهر سفر کرده بود بامداد امروز (دوشنبه) به تهران بازگشت.

ظریف در حضور سه روزه‌اش در مونیخ دو بار با جان کری همتای آمریکایی به مدت ٤ ساعت درباره مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان همچنین با سایر اعضای ١+٥ یعنی وزرای خارجه روسیه، آلمان، فرانسه و انگلستان نیز در خصوص مذاکرات هسته‌ای و مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کرد.

ظریف با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار وزیر خارجه ایران بر اراده قوی سیاسی ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران تأکید و آثار مثبت آن را برای تحولات منطقه مهم توصیف کرد.

در این ملاقات دو طرف تحولات مهم منطقه به ویژه سوریه، یمن و چگونگی مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را مورد گفت‌وگو قرار دادند.

وزیر خارجه همچنین در حاشیه این کنفرانس با رئیس جمهور اسلوونی، نخست وزیران عراق و لبنان، وزیر خارجه عمان، قائم مقام دبیرکل سازمان ملل، کوفی عنان و گروه ریش سفیدان سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف همچنین در پنلی به میزبانی ایگناتیوس تحلیلگر واشنگتن پست شرکت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

ظریف در این میزگرد در رابطه با احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای هم گفت: «من معتقدم که تمدید مذاکرات جاری برای هیچ‌یک از طرفین مفید نخواهد بود و همه انرژی من و همکارانم روی رسیدن به توافق در مدت کنونی خواهد بود.»

وی افزود: «می‌خواهیم در 6 هفته آینده، بر رسیدن به یک راهکار تمرکز کنیم و نه بر شکست... باید به موفقیت برسیم، اما اگر شکست بخوریم، مردم ایران ما را متهم نخواهند کرد، بلکه کسانی را متهم کرد که درخواست‌های زیاده‌خواهانه از ایران دارند.

به گزارش فارس، معاونان ظریف در حاشیه این کنفرانس رایزنی‌های دوجانبه‌ای را با تیم‌های آمریکا، فرانسه و آلمان در گروه ١+٥ داشتند.
منبع: فارس
نظرات بینندگان