arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۳۶۴
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۷ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۳

آخرین جزئیات تعداد کاربران ایرانی اینترنت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین آمار از تعداد کاربران ایرانی اینترنت گفت: تا سال گذشته ۳ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کردند اما این میزان به بیش از ۸ میلیون نفر رسیده و در کنار آن باید به ‌اشخاصی که گوشی هوشمند دارند، اشاره کرد.

 محمود واعظی وزیر ارتباطات، صبح امروز در نشستی مطبوعاتی با خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان گلستان اظهار داشت: به بیش از 8 هزار روستا اینترنت واگذار شده و تا 9 هزار کیلومتر نیز فیبرنوری کشیده شده است.

وی افزود: در سال 93 پروژه‌های متعددی را آغاز کرده‌ایم که با توجه به بودجه، برخی از آنها عملیاتی شده و به پایان می‌رسند اما پایداری ارتباطات در استان‌های مختلف برای ما مهم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: بیشتر استان‌های کشور شبکه پشتیبان دارند و نسل 3 و 4 تلفن همراه نیز هم کدسازی شده و پروانه‌های مختلفی برای اشتغال داده شده است و با توجه به بودجه اختصاصی تلاش شده تا به تعهدات خود جامه عمل بپوشانیم.

وی با اشاره به پروژه‌های بزرگ این وزارتخانه گفت: اجرای پروژه‌های بزرگ بدون مشکل نیست اما این مشکلات نباید مانع انجام تعهدات شود و در سال آینده شاهد خبرهای بهتری برای حوزه ICT روستایی در زمینه‌های پست، پست بانک، اینترنت، مخابرات و ماهواره خواهیم بود.

وی گفت: به تازگی در شورای عالی فضای مجازی سیاست‌هایی را به اجرا رساندیم که پیامک‌های تبلیغاتی ساماندهی شود و به همین منظور کمیته‌ای تشکیل شد تا سازوکاری چیده شود که اگر فردی نخواست، از این پیامکها دریافت نکند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در همه بخش‌ها زحماتی کشیده شده که حاصل آن پروژه‌های افتتاحی و زیرساخت‌های لازم است و هم‌اکنون حوزه ICT در حال تحول و کسترش است.

وی اظهار کرد: درباره حمایت از استان گلستان یک شرکت تهرانی تعهد کرده در استان شرکتی ایجاد کند و 50 برنامه‌نویس را استخدام کند تا این شرکت هسته‌ای برای استان شود و هفته گذشته نیز دیتاسنتر استان گلستان به بخش خصوصی واگذار شد.

واعظی افزود: پهنای باند کنونی استان گلستان 8 گیگابیت است که تنها از 4 گیگابیت آن استفاده می‌شود اما این پهنای باند تا 10 برابر یعنی 400 مگابیت تا پایان دولت تدبیر و امید قابل افزایش است.

وی تصریح کرد: از سال گذشته برای اجازه حضور اپراتور چهارم یک گروه مشاور انتخاب شده که بررسی کند و قرار نیست اپراتور اضافه شود و درآمدزایی نداشته باشد و به این نتیجه رسیدیم که اپراتوری از نوع 1، 2 و 3 به صلاح نیست اما می‌توانیم پروانه فعالیت برای اپراتورهای مجازی تلفن همراه بدهیم.

واعظی گفت: تا سال گذشته 3 میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کردند اما امسال این میزان به بیش از 8 میلیون نفر رسیده و در کنار آن باید به همه اشخاصی که گوشی هوشمند دارند و از آن استفاده می‌کنند نیز اشاره کرد و تا کنون 123 شهر به نسل 3 و 40 شهر به نسل 4 اینترنت همراه مجهز شده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نیروهای شرکتی در ارتباط با شرکت‌های زیر نظر وزارتخانه نیستند و آنچه باید رعایت شود قانون کار است و بعید می دانم این قانون عملی نشود، ممکن است انتظار دریافت بیشتر داشته باشند.

واعظی اذعان کرد: حتما نباید استیضاح شوم و کارت زرد بگیرم تا به هدف برسم، در مجلس همه مخالف نیستند و مجلس روشنی داریم و بدون کارت زرد و استیضاح نیز می‌توان به هدف رسید.

وی تصریح کرد: امسال بیش از 197 میلیارد تومان در استان گلستان در بخش مخابرات اعتبار هزینه شده و در چند ماه اخیر 105 کیلومتر فیبرنوری کشیدیم در استان گلستان از ابتدای سال تاکنون 507 کیلومتر فیبرنوری کشیده شده و 41 روستای باقیمانده تلفن‌دار شده و 463 روستا نیز به اینترنت مجهز شدند.

وی گفت: شبکه‌های اجتماعی مانند شبکه‌های واقعی هستند و در صحبت با مردم همیشه گفته‌ام که هر جا ما حضور نداشته باشیم دیگران حضور دارند و این یک ابزار و امکان است و اگر شبکه‌های اجتماعی نبود نامه مقام معظم رهبری در چند ساعت در همه دنیا پخش نمی‌شد و این یکی از مزیت‌های شبکه های اجتماعی است.

به گفته واعظی، شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در خدمت تبلیغ اندیشه‌های اسلامی و شیعی باشد و فرهنگ ملی و ایرانی خود را تبلیغ کنیم و معتقدم شبکه‌های اجتماعی که میزبان خارجی دارد باید کمتر مورد استفاده قرار گیرند و از شبکه‌های اجتماعی به میزبانی خود ایران استفاده شود.

وی اظهار کرد: در یک سال و نیم گذشته سرمایه گذاری زیادی در این بخش کردیم اما این یک کار دولتی نیست و توصیه می کنیم که شبکه‌های اجتماعی ایرانی راه‌اندازی شود و یکی از این شبکه‌ها یک میلیون نفر عضو دارد و شبکه‌ای شبیه به وایبر که در ایران راه‌اندازی شد در مدت 4 ماه 700 هزار عضو دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به تسنیم درباره شبکه ملی اطلاعات گفت: این شبکه 12 سال است که گفته می‌شود اما عملی انجام نشده اما در یک سال و نیم گذشته برنامه‌های گسترده‌ای داشتیم و افزایش پهنای باند داخل کشور، ایجاد شبکه‌های اجتماعی ایرانی در کشور و تولید محتوا از جمله این فعالیت‌ها است.

به گفته وی، باید آن قدر تولید محتوا و اپلیکیشن، شبکه سلامت، شبکه تجارت، شبکه دانش‌آموزی داشته باشیم که مردم 80 درصد خواسته‌های خود را در کشور بیابند ومجموعه این فعالیت ها با هم شبکه ملی اطلاعات را فراهم می‌کند و هم‌اکنون مردم 36 درصد محتوای خود را از داخل کشور تامین می‌کنند و براساس برنامه قرار است در سال‌های آینده به 80 درصد محتوا برسیم.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان