arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۴۴۶
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۰ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۳

مذاکرات هسته‌ای به پایان موفقیت‌آمیز نزدیک شده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک با اشاره به فضای مثبت مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 ،گفت : همه شواهد نشان می دهد که بسیاری از اختلافات فنی و مسایل سیاسی از سر راه برداشته شده و این مذاکرات به پایان موفقیت آمیز خود بسیار نزدیک شده است.

باربارا اسلاوین، تحلیلگر سیاسی و کارشناس ارشد اندیشکده شورای اتلانتیک درگفت‌وگو با ایرنا گفت: همه قرائن و شواهد به ویژه درروزهای اخیر نشان می دهد که زمینه منسجمی برای دستیابی به توافق نهایی درمذاکرات هسته ای بوجود آمده است.

وی افزود: به نظر می رسد که طرفین بیش از هرزمان دیگر ،آمادگی و تمایل حصول توافق بر سر اختلافات باقی مانده دراین مذاکرات را پیدا کرده اند.

به گفته این روزنامه نگار وتحلیلگر باسابقه آمریکایی درچنین فضایی تصور این که هیچگونه عاملی که بتواند مانع حصول چنین توافقی بشود،ممکن نیست.

اسلاوین با اشاره به سخنان خوشبینانه نمایندگان کشور های شرکت کننده در این مذاکرات گفت این روحیه مثبت نشان می دهد که طرفین علاوه بر مشکلات و مسائل فنی مربوط به برنامه های هسته ای ایران به راه حل هایی برسر مسائل سیاسی مربوطه نیز دست پیدا کرده اند.

کارشناس اندیشکده شورای آتلانتیک با اشاره به سخنان روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره مذاکرات هسته ای گفت که به نظر او این مثبت ترین وسازنده ترین اظهار نظر و مواضعی بوده است که تاکنون توسط آیت الله خامنه ای در رابطه با گفت وگو های هسته ای بیان شده است و چنین برخوردی زمینه نیرومندی را برای دستیابی به توافق نهایی فراهم می کند.

وی همچنین در رابطه با سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا که امکان هرگونه تمدیدی دراین مذاکرات را غیر ممکن دانسته بود، گفت: جان کری و مسوولین کاخ سفید بدرستی این نگرانی را دارند که هرگونه تاخیری در رسیدن به یک توافق جامع در زمان باقی مانده امکان کارشکنی ومخالفت جمهوریخواهان وسایر مخالفان این گفت وگو ها را افزایش خواهد بخشید ولذا ترجیح می دهند که در مدتی که به پایان این مهلت باقی مانده مذاکرات به نتیجه نهایی برسند.

اسلاوین درپایان گفت : من بیش از هر زمانی به نتیجه بخش بودن این مذاکرات خوشبینم و معتقدم که گفت وگو ها درفضایی بسیار مثبت وسازنده به مرحله نهایی خود رسیده و تا پایان موفقیت آمیز آن زمان زیادی باقی نمانده است .
نظرات بینندگان