arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۵۰۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۵ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۳

وزیر ارتباطات: آنتن‌های مخابراتی هیچ ضرری ندارند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که امواج آنتن‌های مخابراتی هیچگونه ضرری برای مردم ندارد تاکید کرد: ما بنای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی را نداریم.

محمود واعظی در نشست خبری که در محل مرکز توسعه زیرساخت‌های مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در هشت ماهه گذشته هیچ یک از اپراتورهای تلفن همراه نباید افزایش تعرفه داشته باشند چرا که افزایش تعرفه خدمات تلفن همراه و ثابت تنها بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات کشور تعیین می‌شود.

وی با اشاره به ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه ابراز داشت: به جهت این که برخی از شهروندان برای استفاده از اینترنت به نسل سوم و چهارم متصل می‌شوند در برخی موارد هزینه‌های استفاده از اینترنت افزایش می‌یابد اما با این حال توصیه ما به افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند این است که بسته از اپراتورهای تلفن همراه خریداری کنند.

واعظی خاطر نشان کرد: با اجرای هم‌کدسازی تلفن‌های ثابت در برخی از استان‌های کشور حتی تعرفه‌ها 25 درصد کاهش یافته است که البته این کاهش هزینه‌ها موجب بسته شدن درآمدهای شرکت مخابرات شده است.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی در ارتباط با برنامه‌های این وزارتخانه برای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی تاکید کرد: ما بنای فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی را نداریم بلکه سیاستی را دنبال می‌کنیم که بر اساس آن سایت‌ها و شبکه‌هایی که از نظر ما  محتوای مجرمانه ندارند همه می‌توانند از آن استفاده کنند اما با این حال شبکه‌هایی هم که عمده محتوای آنها موجب مانع است استفاده از آنها ممنوع می‌شود.

وی ابراز داشت: به دنبال این هستیم تا با اجرای فیلترینگ هوشمند بدون فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی تنها صفحاتی که دارای محتوای مجرمانه هستند از دسترس استفاده کنندگان از اینترنت خارج شود.

وی در ادامه در ارتباط با تششعات امواج دکل‌های مخابراتی و ضررهایی که این امواج در سلامت مردم دارد گفت: ما الان با یک پارادوکس مواجه هستیم از یک طرف اگر در مناطق مختلف دکل‌های بی‌تی‌اف نصب نشود اپراتورهای تلفن همراه نمی‌توانند خدمات مطلوب ارائه کنند و از سوی دیگر برخی موضوع ضرر داشتن امواج این دکل‌ها را مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد برای نصب دکل‌های مخابراتی در نقاط مختلف شهرها محدودیتی گذاشته شود قطعا نمی‌توان انتظار ارائه خدمات با کیفیت داشت.

وی خاطر نشان کرد: در دنیای امروز حدود 7 میلیارد موبایل در دست مردم وجود دارد و تمام کشورهایی که مسئله حقوق شهروندی برایشان اهمیت به سزایی دارد و حتی یک ماده غذایی که درصد بسیار اندکی از استانداردها بیشتر است آن را ممنوع می‌کنند اما در این کشورها خدمات تلفن همراه بدون هیچ مشکلی از طریق همین دکل‌های مخابراتی ارائه می‌شود و مشکلی به این لحاظ وجود ندارد.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: حتی برخی اعتقاد دارند که امواج ناشی از دکل‌های مخابراتی از امواج تلویزیون و رادیو هم ضعیف‌تر است و از این نظر مشکلی برای سلامت مردم ایجاد نمی‌کند.

واعظی از سهم 33 درصدی هزینه‌های جاری از مجموع هزینه‌های شرکت مخابرات خبر داد و عنوان کرد: با تلاش‌هایی که صورت گرفت در سال جاری قیمت ADSL حدود 20 درصد کاهش یافت که البته به دنبال تفاهم با بخش خصوصی هستیم تا هزینه‌های مردم بیش از این کاهش یابد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: به نظر بنده هر چه استفاده از فناوری و اینترنت در بین مردم توسعه می‌یابد باید تعرفه‌های این خدمات کاهش یابد تا تشویقی برای توسعه روزافزون آن باشد.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه ارتباطی مجهز شده‌اند که امیدواریم سال آینده روستاهای بالای 10 نفر هم به این شبکه متصل شوند.

وی افزود: 25 هزار روستای کشور تا پایان سال 94 از اینترنت بهره‌مند خواهند شد و در حال حاضر نیز پست‌‌بانک در 14 هزار نقطه روستایی در کشور خدمات ارائه می‌کنند.

منبع: فارس
نظرات بینندگان