arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۵۳۷
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۸ - ۲۱ بهمن ۱۳۹۳

سردار سلامی: برای انبارکردن موشکها کمبود جا داریم/ مردم در 22 بهمن اقتدار ایران را نشان می دهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جانشین فرمانده کل سپاه انقلاب اسلامی ایران با اشاره به اینکه امروز در مسیر یک مقاومت در عرصه دیپلماسی هسته ای قرار داریم ،گفت: مردم در 22 بهمن شکوه مقاومت و اقتدار ایران اسلامی را نشان می دهند.

به گزارش سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ پاسدار «حسین سلامی» در گفت و گویی، مردم را از مهم ترین مولفه های قدرت ملی دانست و گفت:مردم ما هنرشان در دفن آرزوهای دشمن و به گور سپردن رویاهای اوست.این را در مقاطع بزرگی از تاریخ سی وشش سال گذشته ی انقلاب اسلامی نشان دادند.

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه «این بار هم مردم ما می دانند حرکتشان در 22 بهمن در قضاوت افکار عمومی جهان و دوستان و دشمنان انقلاب ما قرار خواهد گرفت»، گفت: مردم ما می دانند که باید ماهواره های دشمن از 36 هزار کیلومتری سطح زمین پیکره ی هویت و اعتبار و شخصیت و هیبت ملی ملت ما را ببینند و به جهان مخابره کنند.

وی تصریح کرد: امروز ملت ما می دانند که باید به ندای رهبر عزیزشان پاسخ درخور وشایسته ای بدهند چون دشمنان منتظر دریافت ضربات متقابل هستند

سردار سلامی تاکید کرد: امروز ما، در مسیر یک مقاومت بزرگ در عرصه ی دیپلماسی هسته ای مان قرار داریم و مردم باید شکوه مقاومت واقتدار ایران اسلامی را نشان بدهند. ضمن اینکه با شناختی که از ملتمان داریم مطمئن هستم که ان شاءالله 22بهمن امسال ،با شکوه تر از همه ی سال های گذشته خواهد.

*تشریح دستاوردهای نظامی و دفاعی سپاه پاسداران

سلامی در ادامه به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و اینکه در آن دوران فاقد سیستم تولید قدرت دفاعی از حیث تجهیزات و تسلیحات بودیم ؛ اما ما از جنگ، تجربیات و درس های بزرگی فرا گرفتیم و آموختیم که توطئه های دشمنان ما علیه انقلاب، نظام، کشور و ملت ما، توطئه هایی واقعی هستند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به راهبردها و استراتژی های نظامی نیرومند دشمنان برای شکست دادن ایران افزود: آن ها خود را از نظر جغرافیایی به مرزهای ما نزدیک کردند و در جوار و جدار مرزهای ما آرایش های نظامی به خود گرفتند؛ سیاست های آن ها برای بازگشت به سرنوشت و تاریخ کشور ما سیاست هایی واقعی بود.

وی تصریح کرد: ما مجبور بودیم فضای تفکر خود را برای مقابله با بزرگ ترین قدرت های جهانی که صاحب استراتژی، قدرت، و تجربه هستند، پیشرفته ترین سلاح های جهان را در اختیار و تجربه کشورهای بزرگی را در کارنامه خود داشته و تجربیات شکست دادن یک امپراتوری مثل شوروی در جنگ سرد را در اختیار دارند، به گونه ای تطبیق دهیم که از دفاع از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی در برابر دشمنی با این ابعاد اطمینان حاصل کنیم.

* طراحی استراتژی دفاعی جمهوری اسلامی

سردار سلامی ادامه داد: ما فضای تفکر خود را در مقابل یک دشمن با مقیاس جهانی ترسیم، و مفروضات راهبردهای نظامی خود را بر این اساس طراحی کردیم که ما احتمالا در آینده با ائتلافی جهانی درگیر خواهیم شد؛ این یک فرض مسلم در راهبردهای سپاه بود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر می دانستیم که واقعیت های فناوری و تکنولوژی های تسلیحاتی ما این امکان و اجازه را نمی دهد که در یک فضای متقارن و متوازن در امتداد خطوط موازی با قدرت نظامی دشمنان بزرگ، توسعه ی وضعیت دهیم؛ بنابراین براساس یک تفکر درون زا از شعور و هوشمندی باطنی انسان های مؤمن کمک گرفتیم و به طراحی و معماری یک نظام دفاعی کاملاً انقلابی و بومی با هدایت های رهبری عزیز انقلاب در شرایط بعد از جنگ و در طول دفاع مقدس با استفاده از آموزه ها و پیام های روشن امام خمینی(ره) که به ما قدرت و انرژی می داد، توانستیم مسیر توسعه یک قدرت دفاعی نیرومند را طراحی و ترسیم کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: ما پس از قرار گرفتن در شرایط فشار، تهدید و تحریم، اراده کرده بودیم که از دستاوردهای انقلاب و عزت ملت ایران و تمامیت ارضی خود دفاع کنیم؛ بنابراین در چنین فضایی قوای درونی محرک ما بسیج می شد و ما مجبور بودیم با واقعیت ها مواجهه مستقیم داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما برای این که قدرت دفاعی خود را توسعه دهیم، قدرت تهاجمی دشمن را به عنوان مبنایی برای قدرت دفاعی خود فرض کردیم؛ به عنوان مثال ناوهای هواپیمابر آمریکا به عنوان نماد و مظهر قدرت نظامی و شکوه و هیبت قدرت نظامی این کشور شناخته می شود. این ناوها، مانند یک پایگاه هوایی شناور در دریا هستند که بین 70 تا 80 هواپیمای جنگی را با خود حمل می کنند.

وی افزود: تقریبا پنج هزار نیروی نظامی درون این ناوهای هواپیمابر حضور دارند؛ یعنی هریک از این ناوها مثل یک نیروی نظامی مستقل است و ناوهای عظیم جنگی (رزم ناوها، ناوشکن ها و موشک اندازها) این ناوهای هواپیمابر را اسکورت می کنند.

این مقام ارشد نظامی بیان کرد: ما مجبوربودیم فرض کنیم که باید ناو هواپیمابر امریکایی را یا منهدم و غرق کنیم و یا آن را به تصرف درآوریم. وقتی این بخش از قدرت دشمن به عنوان معیار طراحی توسعه توانمندی های ما قرار می گرفت، اندیشه ما به سراغ راه حل هایی می رفت که موازی و متقارن و هم عرض با قدرت دشمن نبود، بلکه باید به توانمندی هایی می رسیدیم که می توانست داستان این ناو هواپیمابر را در عالم واقعیت خاتمه دهد و فرمولی برای حل این معادله بسازد.

* استفاده از موشک های کروز علیه شناورهای دشمن

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: ما فکر کردیم باید همه توانمندی های ممکن را برای این کار ایجاد کنیم؛ یکی از این توانمندی ها استفاده از موشک های کروز بود که از روی شناورها و یا از ساحل پرتاب می شوند.

سردار سلامی اظهار داشت: چون ناوهای هواپیمابر هدف های بزرگی هستند، یکی از نقطه ضعف های دشمنان ما این است که از سیستم های عظم الجثه و بزرگ استفاده می کنند و تشخیص آن ها بسیار ساده است. آن ها مجبورند که خودشان را کاملاً نشان دهند و در معرض تهاجم توانمندی های طرف مقابل شان قرار بگیرند، و نمی توانند این ضعف خود را مخفی کنند.

وی افزود: از طرف دیگر ممکن است موشک های کروز ما توسط سیستم های ضدموشک دشمن مورد هدف قرار گیرد، بنابراین باید توانمندی دیگری در تکمیل موشک کروز فراهم شود، تا بتواند شانس هدف قرار دادن این ناوها را بیشتر کند.

* فناوری موشکی منحصربه فرد سپاه

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: در اینجا بود که اندیشه ای بسیار پیچیده در ذهن سردار شهید حسن طهرانی مقدم شکل گرفت که آن استفاده از موشک های بالستیک برای انهدام اهداف متحرک در دنیا بود که حتی ممکن است در جهان این فناوری به صورت اختصاصی در اختیار ما باشد.

وی تصریح کرد: موشک کروز مثل یک هواپیمای بدون سرنشین است که نهایتاً با سرعتی معادل سرعت صوت حرکت می کند؛ حتی در ارتش های پیشرفته جهان نیز بعید است که موشک های کروز با سرعت های ماورای صوت توسعه پیدا کرده باشد؛ اما موشک های بالستیک به این دلیل که یک مسیر منحنی را طی می کنند و از جو خارج می شود، وقتی دوباره به جو برمی گردند، چندین برابر سرعت صوت حرکت کرده و هدف را منهدم می کنند.

سردار سلامی افزود: سرعت ورود مجدد موشک های بالستیک به جو چند «ماخ» است و وقتی می خواهند به هدف اصابت کنند، چند برابر سرعت صوت سرعت دارند. بنابراین اصابت موشک های ضدموشک به موشک های بالستیک کاری بسیار مشکل، و تا حدود زیادی ناممکن خواهد بود.

* تست موفق موشک بالستیک ضد کشتی

وی تصریح کرد: این یک فناوری فوق العاده پیچیده بود و سال های سال این تفکر در کارگاه ها و آزمایشگاه ها مورد تحقیق و مطالعه قرار می گرفت. حدود هشت سال پیش ـ که من فرمانده نیروی هوایی سپاه بودم ـ برای اولین بار پس از چند شکست در تست های قبلی، موشک بالستیک ضدکشتی را آزمایش کردیم.

سلامی با بیان اینکه هدف ما صفحه ای روی دریا و چند برابر کوچک تر از ناو هواپیمابر بود، گفت: موشک بالستیک ما که برای اولین بار توسط جوانان متخصص و دانشمند نیروی هوایی سپاه ساخته شده بود، می بایست در خط دید موشک نسبت به هدف در امتداد محور طولی موشک قرار می گرفت؛ یعنی باید بالک های کنترلی این موشک در هر ثانیه چندصد بار پاسخ های فرکانسی را اعمال می کردند تا این موشک در امتداد هدف قرار بگیرد.

وی افزود: ما با استفاده از یک دوربین تله متری، حرکت موشک و ره گیری هدف را از روی یک مانیتور دنبال می کردیم. ده ها نفر از نفراتی که روی این موشک کار کرده بودند به این صفحه خیره شده بودند. وقتی عملیات ره گیری انجام شد همه ی نفس ها حبس شده بود. همه به این موضوع فکر می کنند که آیا امکان دارد ما در آستانه یک انقلاب تکنولوژیک قرار بگیریم. این موشک به هدف نزدیک شد و در نهایت در فاصله ی کم تر از 10 متری هدف فرود آمد.

جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: این فرود، دقتی بسیار بالا با تکنولوژی آن زمان ما بود. همه ی بچه ها از خوشحالی به زمین افتادند. چون این یک گام بسیار بزرگ بود. این موشک نشان داد که برای اولین بار ما توانسته ایم فراتر از دامنه توانایی دشمن برای انهدام این سیستم، یک گام به انهدام ناوهای هواپیمابر نزدیک شویم.

* توصیه رهبری درخصوص دقت موشک ها

وی در ادامه به ذکر خاطره ای پرداخت و گفت: وقتی گزارش این عملیات را به محضر مقام معظم رهبری رساندم، ایشان فرمودند «ما هنوز با دقت خطای صفر فاصله داریم. یعنی این چند متر خطا باید به صفر تبدیل شود». ایشان برای ما یک نقطه آرمانی جدید ساختند و به نکته ی بسیار جالبی تاکید کردند.

سردار سلامی اضافه کرد: ایشان فرمودند «دشمنان ما به دلیل اینکه در چارچوب ارزش های اخلاقی عمل نمی کنند به دقت در سیستم های موشکی نیاز ندارند. آن ها ممکن است از سلاح های هسته ای و یا موشک های دیگری استفاده کنند که اگر به مناطق پرجمعیت اصابت کند، برایشان اهمیتی ندارد؛ اما دقت برای ما اهمیت دارد. شما باید خطای موشک ها را به صفر برسانید که اگر قرار شد یک مرکز نظامی را بزنید که در جوار آن خانه های مردم بود، این موشک فقط به مرکز نظامی اصابت کند.»

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری به نکته ی دیگری نیز اشاره کردند؛ ایشان فرمودند«آنچه که من در بیان عمومی در مورد حرام بودن سلاح های هسته ای در منطق و اعتقادات هسته ای گفتم یک حقیقت است و جنبه تبلیغاتی ندارد. شما دقت موشک ها را بالا ببرید».

* هزاران مین پیشرفته ندسا در مسیر شناورهای دشمن

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه به بخش دیگری از تاکتیک سپاه برای مقابله با ناوهای هواپیمابر دشمن اشاره کرد و گفت: ما خودمان را برای یک نبرد مین آماده کردیم و امروز هزاران مین پیشرفته دریایی در اختیار نیروی دریایی سپاه است که می تواند مسیر حرکت شناورهای دریایی دشمن را فتح کند. اگر همه ی مین روب های دشمن نیز جمع شوند، نمی توانند مسیر مطمئنی را برای حرکت ناوهای هواپیمابر و رزم ناوها مهیا کنند.

* استراتژی استفاده از قایق های تندرو موشک انداز

وی همچنین با اشاره به استفاده از شناورهای تندرو در نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: ما نبردهای سطحی با شناورهای موشک انداز را به عنوان بخشی از سیستم دفاعی طراحی کرده و توسعه داده ایم. امروز هزاران شناور رزمی تندرو در اختیار سپاه است که می تواند از نقاط متعدد و در هر نقطه دلخواه عملیات های سنگینی را در دریا علیه دشمن اعمال کند.

سلامی افزود: بنابراین ما برای مقابله با سیستم های دشمن چنین برنامه هایی را توسعه دادیم. البته در برخورد با ناوهای هواپیمابر دشمن ما دو سه توانمندی دیگر داریم، که من به دلیل ناشناخته ماندن آن ها از ذکر آن خودداری می کنم.

* ساخت مدرن ترین سیستم های تهاجمی و تدافعی در داخل کشور

وی در ادامه گفت: ما بر اساس باورها و اعتقادات دینی و ملی خود به توانمندی های ذهنی درون زای خود تکیه کردیم و توانستیم در شرایطی که در تحریم علمی، اقتصادی، صنعتی و فنی بودیم، مدرن ترین سیستم های تهاجمی و دفاعی را بسازیم.

جانشین فرمانده کل سپاه ادامه داد: ما در عرصه پرنده های بدون سرنشین که جزو فناوری های پیچیده و پیشرفته ی امروز جهان است، کاملاً دوشادوش قدرت های بزرگ و پیشرفته ی جهان در این زمینه حرکت می کنیم. ما امروز پرنده های بدون سرنشینی را در اختیار داریم که می توانند هزاران کیلومتر بر اساس برنامه ی از پیش تعیین شده حرکت کنند، تصاویر مورد دلخواه ما را تهیه کرده و به شکل مستقیم و غیرمستقیم به ایستگاه های زمینی ما مخابره و دقیقاً میدان های گسترش دشمن در منطقه را در هر عمق دلخواهی رصد کنند.

* پهپادهایی برای انهدام اهداف متحرک دارای سرعت زیاد

وی تاکید کرد: همین پرنده های بدون سرنشین ـ که یکی از توانمندی های ما علیه شناورهای دشمن در دریا به شمار می روند ـ به موشک های هوشمند دقیقی مجهز هستند که بر اساس تست های میدانی انجام شده، خودروهای با سرعت زیاد را به صورت دقیق مورد اصابت قرار می دهند.

سلامی اضافه کرد: امروز دیگر فناوری RQ170 آمریکایی برای مهندسین و دانشمندان پرنده های بدون سرنشین ما یک فناوری کاملاً عادی است و هیچ موضوع ناشناخته ای در سطح فناوری های جهانی در زمینه پرنده های بدون سرنشین در نیروهای نظامی ما وجود ندارد.

* توانمندی رادارهای ایرانی در رقابت با رادارهای روسی

وی در ادامه به پیشرفت های سپاه در حوزه راداری اشاره و خاطرنشان کرد: ما زمانی هیچ راداری در اختیار نداشتیم؛ یعنی نمی توانستیم دشمن را در هوا و دریا کشف کنیم؛ اما امروز در عرصه ی رادارهای هوانِگر ، می توانیم بخشی از ماهواره های دشمنان را در فضا تعقیب کنیم. جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه خاطر نشان کرد: ما رادارهای اخطار اولیه ای را در اختیار داریم که هزاران کیلومتر، آن سوی مرزها را با چشم های الکترومغناطیس خود می بینند. همچنین ما از رادارهای آرایه فازی استفاده می کنیم که مدرن ترین فناوری های توسعه رادار حال حاضر دنیا هستند.

وی ادامه داد: سیستم های دفاع هوایی ما نیزامروز می توانند کاملاً با سیستم های دفاع هوایی روسیه که در این زمینه در جهان حرف های اول را می زند، رقابت کنیم.

وی تصریح کرد: ما زمانی در شرایطی که نیازمند سیستم های پدافند هوایی بودیم به بعضی از همین کشورها رجوع کردیم. این ها در شرایط نیاز به تعهدات خود عمل نکردند. ما آنجا متوجه شدیم که ابداً تکیه بر قدرت عاریتی از سوی بیگانگان اطمینان بخش نیست.

سردار سلامی با بیان اینکه سیستم های دفاع هوایی ما شبکه ی نفوذپذیری را شکل داده است به انهدام پهپاد رژیم صهیونیستی در فضای هوایی ایران اشاره کرد و گفت: این پهپاد، رادارگریز بود؛ یعنی بر اساس تست رادارهای پیشرفته اسرائیلی و آمریکایی این سیستم قابل مشاهده و رؤیت نیست. حالا ببینید چه فناوری پیشرفته ای در مرحله کشف و ره گیری وجود داشته که این پهپاد در معرض فرآیند درگیری قرار گرفته و منهدم شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز موشک های بالستیک ما می توانند هزاران کیلومتر پرواز کنند و هر هدفی در منطقه را با هر شدت و دقت دلخواهی را مورد اصابت قرار دهند.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به تعداد موشک هایی که در سپاه در اختیار دارد، گفت: ما آن قدر سیستم های پرتاب و موشک های زمین به زمین در اختیار داریم که امروز برای نگهداری و انبار کردن آن ها با مشکل کمبود فضا مواجه هستیم و این یک واقعیت است.

* ایران در جنگ ها شرایط را تعیین می کند

وی با اشاره به استراتژی سپاه در جنگ های احتمالی آینده تاکید کرد: ما به گونه ای طراحی کرده ایم که در جنگ های احتمالی آینده، میدان جنگ، شدت جنگ و آرایه و صورت بندی سلاح هایی که به کار گرفته می شوند را ما انتخاب کنیم.

سلامی افزود: ما همه سناریوهای ممکن دشمن را کاملاً مطالعه کرده ایم. اصلاً مبنای طراحی های دفاعی ما ـ چون نبرد ما در استراتژی، دفاعی است و جنگ را آغاز نمی کنیم ـ تشخیص احتمالات و سناریوهای ممکن دشمن است.

* برنامه ریزی برای دفاع همه جانبه در نبردهای احتمالی

وی بیان داشت: ما توانمندی ها، تمام سیستم ها و سامانه های رزمی، دکترین های عملیاتی، الگوها و قواعد ذهنی دشمن را می شناسیم؛ بنابراین ما برای همه سناریوهای ممکن در سطوح جنگ های محدود، نیمه محدود و گسترده کاملاً برنامه ریزی کرده ایم.

جانشین فرمانده کل سپاه در ادامه تصریح کرد: در سیستم دفاعی دشمن، انسان ها مکمل تجهیزات هستند و چون فاقد عناصر حقیقی روح انسانی هستند به عنوان اپراتورهای فنی عمل می کنند؛ اما در سیستم دفاعی ما، انسان ها اصل هستند و تجهیزات به عنوان جزء مکمل عمل می کنند؛ یعنی نیروهای شهادت طلبِ شجاعِ آموزش دیده، وقتی با فناوری های نوین ترکیب می شوند، معجزه ای را می سازند.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری قبلی آمریکا در مقدمه استراتژی ملی خود موضوع ایمان در نیروهای مسلح کشور ما را این گونه بیان کرد «دشمنان ما در تقاطع تکنولوژی و ایمان قرار دارند و ساختار نیرومندی را شکل داده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجلی این نقطه اشتراک فناوری و ایمان و اراده است.»
نظرات بینندگان