arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۵۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۱ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۳

بازداشت 2 مظنون درباره حمله تروریستی در سیدنی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پلیس سیدنی استرالیا دو نفر را به توطئه چینی برای انجام یک حمله قریب الوقوع تروریستی دستگیر کرده است.

این دو تن که ۲۴ و ۲۶ سال سن دارند روز سه شنبه در عملیات پلیس در محله فرفیلد در غرب سیدنی دستگیر شدند و امروز (چهارشنبه) در دادگاه حضور خواهند یافت.

پلیس استرالیا می‌گوید، در این عملیات یک چاقو، پرچم گروه داعش و ویدئویی که برنامه حمله را تشریح می‌کرد، کشف و ضبط شده است.

کاترین برن، معاون کمیسر نیوساوس ولز با اعلام این مساله که پلیس معتقد است دو مرد بازداشت شده روز سه شنبه برای انجام حمله‌ای تروریستی آماده می‌شدند، گفت: در ویدئوی یافت شده مردی از انجام یک حمله حرف می‌زند. همچنین بازداشت‌های تازه نشانه تهدیدی است که سازمان امنیتی باید با آن مقابله کند. این تهدید با پیام‌هایی که داعش می‌فرستد، همخوانی دارد.

استرالیا که به ائتلاف مقابله با داعش پیوسته سال گذشته سطح هشدار تروریستی را بالا برد. این اقدام واکنشی به نگرانی فزاینده بر سر تاثیر جنگ‌ها در عراق و سوریه با افراط‌گرایان است.

سیدنی همچنین پس از حادثه گروگان‌گیری در ماه دسامبر 2014 در کافه‌ای در این شهر که در آن دو گروگان و مرد مهاجم کشته شدند، در حالت آماده باش است.

از دو مظنون بازداشت شده به عنوان عمر الکتوبی و محمد کیاد نام برده شده است و پلیس می‌گوید که این افراد قبلا در فهرست پلیس نبوده‌اند و سازمان‌های ضدترور فقط روز سه شنبه اطلاعاتی درباره آنها دریافت کردند و فورا مجبور به عمل شدند.

مایک برد، رئیس حزب لیبرال نیوساوس ولز خواستار هوشیاری شد و این توطئه را مایه تشویش خواند و افزود: روز سه‌شنبه مسلما از یک فاجعه جلوگیری شد.

سپتامبر گذشته استرالیا بزرگترین عملیات ضدتروریستی را در واکنش به دریافت اطلاعاتی درباره یک توطئه ادعایی در سیدنی انجام داد. در جریان این عملیات در مجموع ۱۲ نفر از جمله مردی که متهم به برنامه‌ریزی برای سر بریدن مردم در سیدنی و بریسبن بود، دستگیر شدند.

گفته می شود بسیاری از دستگیر شدگان در آن عملیات به داعش ارتباط داشتند یا از آن حمایت می کردند یا متهم هستند به افرادی برای سفر به خارج برای جنگیدن در کنار افراط گرایان کمک کرده‌اند.

دولت استرالیا می‌گوید، حداقل ۶۰ استرالیایی در خاورمیانه در عضویت گروه‌های تروریستی هستند و حداقل ۱۰۰ نفر در خاک استرالیا فعالانه از این گروه‌ها حمایت می‌کنند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان