arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۶۷۰
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۲۳ - ۲۲ بهمن ۱۳۹۳

روسیه: فرصت کافی برای عقد موافقت نامه سیاسی میان ایران و 1+5 وجود دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرگئی ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه اعلام کرد: فرصت کافی برای عقد موافقت نامه سیاسی میان ایران و گروه 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری روسیا سگودنیا، ریابکوف روز چهارشنبه گفت: فرصت باقی مانده تا ماه مارس باید برای تنظیم موافقت نامه سیاسی در مورد پرونده هسته ای ایران توسط گروه 1+5 و ایران کافی باشد.

مقام روس افزود: بیش از یک و نیم ماه فرصت باقی مانده و به نظر من این مدت برای دستیابی به موافقت نامه سیاسی کفایت کند.

ریابکوف گفت: برای این منظور باید اراده سیاسی نشان داده و در مورد ارزیابی آنچه که قابل دستیابی است یا خیالپردازی می باشد باید واقعگرایانه رفتار کرد.

وی ادامه داد:هر توافقنامه ای به ویژه اگر مانند موافقت نامه سیاسی در مورد پرونده هسته ای ایران پیچیده باشد نیاز به انعطاف از دو طرف و موازنه منافع دارد.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: هدف اصلی این مذاکرات (هسته ای) رهایی منطقه و جهان از تهدید مربوط به مشکلات جدید است.

ریابکوف گفت: اگر این هدف را با مسایلی که در میز مذاکرات قرار دارد مقایسه کنیم درمی یابیم که تا ماه مارس می توان در مورد موافقت نامه سیاسی در مورد برنامه هسته ای به توافق رسید.زمانی هم که از پایان ماه مارس تا ماه ژوئن باقی مانده است برای توافق در مورد اسناد فنی مربوط به برنامه هسته ای ایران کفایت می کند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه پیش تر گفته بود که ایران و گروه 1+5 تا پایان ماه مارس (نیمه اول فروردین ماه) موافقت نامه سیاسی را امضا می کنند.

مقام ارشد روس خاطرنشان کرد: پیشرفت حاصل خواهد شد زیرا تمام شرکت کنندگان در مذاکرات اهمیت مساله را درک می کنند.

وی همچنین گفت که اراده سیاسی برای دستیابی به توافق در مورد موضوع هسته ای ایران حفظ شده است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان