arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۷۰۳
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

نتانیاهو جیره خاخام ها را کم کرد و به دین ستیزی متهم شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رژیم صهیونیستی کمک‌های نقدی و بودجه مدارس مذهبی و محصلین شاغل به تحصیل در این مدارس را به شدت کاهش داده که این امر نارضایتی شدید عناصر مذهبی و به ویژه خاخام‌های افراطی را به دنبال داشته است.
 
گفته می شود حدود بیست درصد از شهروندان رژیم صهیونیستی را یهودیان افراطی تشکیل می دهند که در مدارس و مراکز مذهبی موسوم به "یشیوا" به تحصیل علوم دین یهود اشتغال دارند. این افراد که اغلب فاقد شغل و پیشه معینی بوده و معمولا دارای فرزندان زیاد (بین 8 تا 10 فرزند) و خانواده‌های پرجمعیت می‌باشند که تأمین هزینه‌ زندگی با سختی و مشقت همراه است. مشکلات اقتصادی و اقدامات اخیر این رژیم در کاهش مستمری آنان نیز بر این سختی‌ها و مشکلات افزوده است.
 
میزان مستمری پرداختی تا پیش از این تصمیم، تا سه هزار شکل (یکهزار دلار) در ماه نیز بالغ می گردید که اکنون به یک سوم کاهش یافته است و این امر، خشم این خاخام‌ها را برانگیخته است. علاوه بر این، طی ماه‌های اخیر برخی تصمیمات دولت نتانیاهو از جمله لغو معافیت شاغلان به تحصیل در مدارس مذهبی حتی دختران و فراخوان آنان به انجام خدمت سربازی و کاهش بودجه دولتی این مدارس ، سبب بروز انتقادات شدید از دولت و متهم نمودن دولت نتانیاهو به دین‌ستیزی از سوی خاخام‌های اسرائیلی شده است.
نظرات بینندگان