arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۸۹۷۱۹
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۱ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۳

زنگ خطر ویروس کرونا در عربستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزارت بهداشت عربستان بار دیگر با هشدار در خصوص ویروس 'کرونا 'اعلام کرد در روزهای اخیر پنج نفر به این نوع ویروس مبتلا شده اند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت عربستان ، از این پنج نفر دو نفر درگذشته و سه نفر دیگر بهبودی یافته اند.

این وزارتخانه در سایت خود اطلاعات زیادی در خصوص این ویروس کشنده و راهنمایی هایی به چندین زبان و از جمله زبان مالایی ، انگلیسی ، ترکی ، فرانسوی ، اردو و اندونزیایی در خصوص چگونگی جلوگیری از ابتلا به این نوع ویروس و دستورهای بهداشتی در صورت ابتلا به آن قرار داده است.

روزنامه 'الوطن' عربستان هفته گذشته در گزارشی در خصوص ویروس 'کرونا' نوشت: پس از چند ماه که ابتلا به این ویروس کشنده در عربستان فروکش کرده بود، هفته های اخیر چند نفر در این کشور به این ویروس مبتلا شدند.

وزارت بهداشت عربستان از 11 مورد ابتلا به ویروس کرونا طی هفته نخست ماه جاری میلادی در این کشور خبر داد.

دکتر 'عبدالله عسیری 'رییس مرکز مبارزه با ویروس کرونا در وزارت بهداشت عربستان گفت: ویروس کرونا طی مدت اخیر از بین نرفته بود اما بهبود شرایط جوی باعث شده بود که موارد ابتلا به این نوع ویروس کاهش یابد.

وی افزود: ما در حال نزدیک شدن به فصل گرما هستیم و به همین دلیل بیم آن می رود که بار دیگر ابتلا به این نوع ویروس افزایش یابد و به همین خاطر وزارت بهداشت عربستان، سطح آماده باش خود را بالا برده است.

دکتر عسیری خاطر نشان کرد: طی سه ماه گذشته ابتلا به ویروس کرونا در میان عربستانی ها و ساکنان آن و همچنین کادر پزشکی کاهش زیادی داشت.

از سوی دیگر دکتر 'ولید الحاج عمر' رییس بخش بیماری های واگیردار در آزمایشگاه منطقه ای ریاض پیش بینی کرد که با گرم شدن آب و هوا، ابتلا به این بیماری تا حدودی افزایش یابد.

وزارت بهداشت عربستان از ابتلای 861 نفر به ویروس کرونا خبر داده و اعلام کرد که 368 نفر از آن ها جان خود را از دست داده، 478 نفر معالجه شده و همچنین 15 نفر دیگر نیز تحت درمان قرار دارند.

در حال حاضر درمانی برای ویروس کرونا وجود ندارد و واکسنی نیز برای جلوگیری از مبتلا شدن به آن، تولید نشده است.

ویروس کرونا اولین بار در سال 1960 کشف شد که موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می شود و از ویژگی آنها 'زوائد تاج' مانند بر روی سطوح دیواره ویروس ها است.

علایم این بیماری هنوز ناشناخته است، اما از علایم اصلی این بیماری تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی است. بیمار ممکن است سرفه های چند روزه ظاهرا بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی، پریکاردیت و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است.

کارشناسان توصیه می کنند که برای جلوگیری از ابتلا به این نوع ویروس، بهتر است دستها را چندین بار در طول روز با آب و صابون شست، به چشم ها، بینی و دهان دست نزد و از تماس نزدیک با افراد مبتلا خودداری کرد و در صورت ابتلا، بیمار بهتر است در خانه بماند، از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری کند و هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بگیرد.

ویروس کرونا عامل بیماری 'مرس' گونه ای مرگبارتر اما با قابلیت انتقال کمتر از ویروس 'سارس' محسوب می شود که در سال 2003 در آسیا شیوع یافت و هشت هزار و 273 نفر را مبتلا کرد.

عربستان اصلی ترین مرکز شیوع و گسترش بیماری مرس معرفی شده است.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان