arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۰۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۲۶ بهمن ۱۳۹۳

سودجویی‌ها از روز ولنتاین تمامی ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که از ولنتاین چیزی نداند، اما اکثر اشخاصی که منتظر روز ولنتاین هستند تا برای کسی که دوستش دارند هدیه، شکلات و عروسک بخرند.

به گزارش فردا، کمتر کسی را پیدا می کنید که از ولنتاین چیزی نداند، اما اکثر اشخاصی که منتظر روز ولنتاین هستند تا برای کسی که دوستش دارند هدیه بخرند نمی‌دانند که این روز از کجا وارد فرهنگ ما شده است و دلیل نامگذاری این روز به ولنتاین چیست؟
 
ولنتاین چگونه تبدیل به نماد شد؟
 
در سده سوم میلادی مطابق با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروا کلودیوس دوم عقاید عجیبی داشته ‌است از جمله اینکه مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن می‌کند. کلودیوس به قدری بی‌رحم و فرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام ولنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد.
 
کلودیوس دوم از این جریان خبردار می‌شود و دستور می‌دهد که ولنتاین را به زندان بیندازند. ولنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‌ه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن «از طرف ولنتاین به تو» امضا کرده است. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده است.
  
سودجویی ها از روز ولنتاین تمامی ندارد
 
سال های سال از مرگ ولنتاین می گذرد اما سودجویی ها از روز ولنتاین تمامی ندارد. خارج از پرداختن به این موضوع که ورود ولنتاین به فرهنگ ما کار درستی بوده یا خیر؟ بحث ما این است که به افرادی که درگیر روزی به نام ولنتاین شده اند، نشان دهیم که چه سو استفاده ای از آنان می شود.
 
هدیه دادن به شخصی که دوستش دارید بسیار امر پسندیده ای است، اما روز ولنتاین فقط به خرید کادو خلاصه نمی‌شود! این روز ها وقتی ولنتاین فرا می رسد، افراد علاوه بر هدیه ای که برای کسی که دوستش دارند، می خرند، باید عروسک و  شکلات هم تهیه کنند.
 
در این بین افراد سودجو که خوراک برای دوستداران ولنتاین تهیه می کنند رقم های نجومی برایشان در نظر می گیرند! وقتی در حال تماشای ویترین‌ها هستید، ناگهان شکلاتی به قیمت چهار برابر ارزش واقعی فروخته می‌شود! در این بین خرس ها و قلب های پولیشی قرمز رنگ هم ارقام غیر منطقی برای فروش آنها در نظر گرفته شده است. عروسک هایی که اگر فردای روز ولنتاین برای خرید به سراغشان بیایید با 70 درصد تخفیف آن هم با التماس به شما می فروشند! این موقع است که با خودت می‌گویی اقتصاد به جاهای عجیبی رسیده است!
 
این سودجویی ها به همین جا ختم نمی شود! شاید شما هم سرتان گیج برود وقتی بدانید دوست داران ولنتاین بعد از این که از پیش گرانفروشان می آیند، دنبال رستوران یا کافی شاپ هایی هستند که ساعتی را در آنجا بگذرانند و هدایایشان را به آن کسی که دوست دارند، بدهند. اما جالب است که بدانید کافی شاپ های این روز ها هم ولنتاینی شده است! فضایی مطلقا آرام و قیمت هایی کاملا نجومی، محفل را گرم کرده است. کمی جلوتر تابلویی روی دیوار است که حساب کار را دستتان می آورد. روی تابلو نوشته شده است:

هیچی، 15 هزارتومان!!!
 
این تابلو نشان می دهد که شما چیزی هم در این کافی شاپ سفارش ندهید ملزم به پرداخت این مبلغ هستید! پس به صرفه است که بمانید و سفارشی حداقل به مقدار 15 تومان بدهید!
 
سفارش های اینترنتی "پکیج ولنتاین"!
 
جالب است بدانید این روزها بازار سفارش های اینترنتی "پکیج ولنتاین" داغ شده است. پکیج هایی که در آن عروسک و شکلات گذاشته اند و با قیمت های بالا به فروش می رسد. حتی در این بین رستوران ها و کافی شاپ ها از تبلیغات عقب نمانده و پکیج های ولنتاینی خود را به نمایش گذاشته تا مشتری جذب نمایند.
نظرات بینندگان