arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۰۵۰۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۰۱ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

رییس دانشگاه تهران باز هم انتخاب نشد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با وجود معرفی دوباره محمود نیلی آشتیانی به عنوان رییس پیشنهادی دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی، اما در جلسه ۷۵۹ این شورا، رییس دانشگاه تهران باز هم انتخاب نشد.

به گزارش خبرآنلاین؛ از زمان وزارت رضا فرجی دانا، نخستین وزیر علوم دولت یازدهم که فرهاد رهبر، از ریاست دانشگاه تهران برکنار شد و محمود نیلی احمدآبادی به عنوان سرپرست این دانشگاه انتخاب شد، هنوز رییسی برای معتبرترین دانشگاه ایران انتخاب نشده است.

حتی محمد فرهادی، دومین وزیر علوم دولت حسن روحانی دوباره نیلی احمدآبادی را به عنوان رییس دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. اما هنوز نیلی از این شورا رای اعتماد نگرفته است.

آنطور که محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده دستور جلسه ۷۵۹ این شورا که با ریاست حسن روحانی، رییس جمهور برگزار شده گزارش وضعیت ازدواج و مشکلات آسیب طلاق در کشور بوده است.

همچنین دستور بعدی این نشست شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارایه گزارشی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اختصاص داشت که به مشکلات بورسیه‌ها و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها باز می‌گشت که براساس مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی دیوان عدالت اداری، صلاحیت رسیدگی به شکایات را در این زمینه ندارد.

براساس این گزارش و مذاکرات اعضای شورا مقرر شد، هیأت رسیدگی‌کننده به مسایل و مشکلات حوزه آموزش عالی از جمله مسایل بورسیه‌ها در جلسه آینده شورا تشکیل شود تا به شکایات و مشکلات این افراد رسیدگی کند.


تلاش برای کاهش طلاق

به گفته مخبر دزفولی،‌ در گزارش وضعیت ازدواج و مشکلات آسیب طلاق، عوامل گوناگون که در تاخیر ازدواج جوانان به لحاظ کمی و کیفی با آمار و ارقام ارائه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، او گفت: اعضای جلسه در جریان وضعیت موجود و توصیف و تحلیل آن قرار گرفتند که تقریبا تمام وقت این جلسه به این موضوع و مباحث مرتبط با آن اختصاص یافت. ما در کشور به لحاظ تعداد ازدواج در سطح کلان دچار یک سری کاستی و نقصان هستیم و علی‌رغم اینکه تعداد ازواج‌ها بیش از ۷۵۰ هزار مورد است، نسبت به سال‌های قبل رشد منفی داشته‌ایم.

مخبر دزفولی گفت: متاسفانه در زمینه طلاق نیز شاهد رشد نرخ آسیب طلاق در استان‌های مختلف هستیم که عوامل متعدد مانند مسائل اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و... در آن دخالت دارند که گزارش کامل آن در جلسه ارائه شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قرار شد این موضوع در جلسه آینده نیز مورد بحث قرار گیرد و راه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حل این مسئله مورد توجه قرار گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به مطرح شدن اطلاعات مربوط به کشورهای غربی و کشورهای همجوار در گزارش مورد اشاره گفت: نکات تازه‌تری توسط اعضای جلسه از جمله رئیس جمهور در این زمینه ارائه شد که قرار شد این موارد نیز به گزارش ملحق شوند.

مخبر دزفولی در ادامه گفت: این گزارش بخشی از تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حل مسئله ازدواج و آسیب طلاق است و متعاقب آن کارکردها و اقدامات مشخص هر دستگاه در این زمینه مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

وی گفت: فرهنگ‌سازی لازم در جامعه و مشخص کردن نقش اقشار، نهادها و گروه‌هایی که در تسهیل امر ازدواج و پایداری آن موثر هستند (به جهت آنکه بر اساس گزارش ها بسیاری از طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی‌های مشترک اتفاق افتاده است) از دیگر برنامه‌ها در این زمینه است.

مخبر دزفولی گفت: مقرر شد پیشنهادهای معین در ابعاد سیاست‌ها و تقسیم کار مقتضی در جهت تسهیل امر ازدواج و کاهش آسیب طلاق در جلسه آینده مطرح شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای کمک به حل این مسئله اعلام آمادگی کرده است، گفت: یکی از محورهای مورد توجه ما گنجانده شدن این مباحث و برنامه‌ریزی‌ها در برنامه ششم توسعه کشور و برنامه‌های سنواتی است.

تعیین تکلیف مرجع رسیدگی به شکایت ها در دانشگاه ها

مخبر دزفولی در ادامه گفت: با توجه به طرح نکته‌ای توسط دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر عدم ورود دیوان عدالت اداری در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و پاره‌ای از مسائل در این زمینه؛ در جلسه در این خصوص تصمیم‌گیری لازم اتخاذ شد.

رئیس ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص هیئتی که مسئول و مرجع رسیدگی به این شکایت‌ها است و ترکیب، وظایف و ماموریت‌های آن باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد گفت: این هیئت مسئول رسیدگی به مشکلات و شکایات اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها در زمینه‌هایی نظیر بورسیه‌ها، فرصت‌های مطالعاتی، مباحث آموزشی و... خواهد بود که امیدواریم با تشکیل این هیئت مواردی که توسط دیوان عدالت اداری مطرح شده است حل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این هیئت در جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب خواهد رسید و با تشکیل آن مسائل مرتبط با مشکلات و شکایات دانشجویان و اساتید در دانشگاه‌ها مرتفع خواهد شد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
کیش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۹
2
0
همش افتاد برای جلسه بعدی
نظرات بینندگان