arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۰۵۱۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۰۸ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

جزئیات بسته اجرایی مقابله با گردوغبار خوزستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت تامین حق آبه های تالاب های هورالعظیم و شادگان در استان خوزستان گفت: وزارت نیرو مکلف به تامین این حق آبه هاست.

'معصومه ابتکار' در نشست اعضای ستاد استانی مقابله با گرد و خاک و شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان که در سالن شهید هاشمی استانداری خوزستان برگزار شد افزود: همچنین وزارت نفت نیز باید اجازه ورود آب به حوضچه های تالاب هورالعظیم را صادر کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شناخت مشکل گرد و غبارها باید مبتنی بر داده های علمی و اطلاعاتی باشد اضافه کرد: در حل مشکل گرد و خاک های خوزستان می توان از تجربه های دیگر کشورها نیز که تاکنون با چنین مشکلی مواجه بوده اند استفاده کرد.

ابتکار خشکسالی های اخیر را عامل تشدید گرد و خاک ها در خوزستان دانست و گفت: مساله گرد و خاک ها یکی از مشکلاتی است که چندین استان کشور با آن درگیرند و دولت نیز مصمم است با ارائه راهکارهایی به کاهش اثرات این پدیده در زندگی مردم کمک کند.

وی با اشاره به طرح انتقال بهشت آباد گفت: در شورای عالی آب کشور هم با انتقال بین حوضه ای آب مخالفت شده و این را به صلاح حوضه های آبی نمی دانیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشاورزی اظهار کرد: در زمان حاضر مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار زیاد بوده و در مقابل بهره وری آن کم است.

ابتکار یادآوری کرد: در بازدید های هوایی امروز از کانون های بحران خوزستان مشاهده شد که قسمت های جنوب و جنوب غرب استان که به طور عموم اراضی دیم هستند خشک شده که این به دلیل کاهش بارندگی هاست.

وی گفت: با تشدید گرد و خاک ها در خوزستان دولت نیز چندین نشست تشکیل داده تا بتواند راهکارهای عملی برای حل این مشکل ارائه دهد.

ابتکار با اشاره به برخی مصوبات روز یکشنبه نشست هیات دولت افزود: در این زمینه دولت به گونه ای برنامه ریزی کرده تا با اقدام های کوتاه مدت در مدت باقی مانده امسال و سال آینده بتوان بخشی از مشکلات را حل کرد.

وی توضیح داد: در این چارچوب جدولی از سوی دولت پیش بینی شده تا اعتباراتی را برای اجرای برخی اقدام های فوری برای کاهش اثرات گرد و خاک ها اختصاص دهد.

وی افزود: سازمان هواشناسی مکلف است نسبت به شناسایی و اولویت بندی کانون های بحران زای گرد و خاک در خوزستان اقدام و اطلاع رسانی لازم را بموقع به مردم انجام دهد.

ابتکار ادامه داد: در این زمینه وزارت امور خارجه هم مکلف شده با هماهنگی های لازم با کشورهای همسایه زمینه مذاکرات برای حل مشکل گرد و غبارها را فراهم کند.

وی گفت: سازمان جنگل ها نیز مکلف شده اقدام های لازم شامل مالچ پاشی و نهالکاری را در 30هزار هکتار از اراضی بیابانی خوزستان که کانون های بحران زا هستند انجام دهد.

ابتکار افزود: وزارت نفت هم در محل هایی که ناشی از فعالیت های نفتی است مکلف است عملیات تثبیت شن ها را انجام دهد.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اقدام های تکمیلی تصویب شده در نشست هیات دولت برای مقابله با گرد و خاک های اخیر در خوزستان گفت: در این خصوص مقرر شده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به تجهیز آزمایشگاه ها و بیمارستان ها اقدام های لازم را انجام دهد.

وی اظهار کرد: تمام این اقدام ها با نظارت استانداری خوزستان انجام می شود و دستگاه های مربوطه باید گزارش اقدام های خود را به نماینده عالی دولت در استان ارائه دهند.

ابتکار گفت: با توجه به تغییرات اندکی که در بسته پیشنهادی دولت برای حل مشکل انجام شده این پیشنهادها تا روز شنبه به طور کامل ابلاغ می شود.

طی 20 روز گذشته بروز پدیده ریزگردهای ناشی از گرد و خاک زندگی بیشتر ساکنان استان خوزستان و از جمله کلانشهر اهواز را مختل کرد.

این پدیده مدارس 12 شهرستان استان خوزستان را در سه روز متوالی تعطیل کرد و در یک روز نیز ادارات این شهرستانها تعطیل شدند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی هفته گذشته از سوی هیات دولت برای بررسی علل و عوامل این ریزگردها به استان خوزستان سفر کرد و گزارش کاملی از آن روز یکشنبه هفته جاری تقدیم هیات دولت کرد.

هیات دولت نیز در نشست روز یکشنبه خود تصمیماتی در زمینه مقابله با این پدیده اتخاذ کردو امروز سه شنبه رییس سازمان محیط زیست کشور به استان خوزستان سفر کرده تا مردم استان را در جریان این تصمیمات قرار دهد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان