arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۳۱۷۴
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۵ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۳

ظریف: سیاست داخلی را وارد مذاکرات نکرده ایم/ به توافق برسیم برخی محدودیت ها را می پذیریم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» با تاکید بر اینکه مذاکرات هسته ای ربطی به سیاست داخلی در ایران ندارد، گفت: هدف ما «حل و فصل دیپلماتیک مسایل ساختگی از برنامه های هسته ای ایران» است که در 15 سال گذشته، مانع آرامش و همکاری در منطقه شده است.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف در این گفت وگو که پنجشنبه شب از این رسانه آمریکایی پخش شد، افزود: با حل این مساله می توانیم به موضوعاتی بپردازیم که چالش های بزرگی برای منطقه و جهان محسوب می شوند؛ به همین دلیل ما سیاست داخلی را وارد این موضوع نمی کنیم.

وی تاکید کرد: تمام تلاش خود را برای حل این مشکل بکار می گیریم، به این شرط که شریکان ما نیز در این مسیر با ما همراهی کنند.

ظریف در پاسخ به پرسش دیگری گفت: ما نشان داده ایم که با وجود تحریم ها و فشارهای خارجی، توانسته ایم تورم را کاهش دهیم و رشد اقتصادی را بیشتر کنیم.

** توافق هسته ای نیازمند اراده سیاسی همه طرف هاست

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسشی درباره امکان رسیدن به توافق نیز گفت: اگر تمام طرف ها اراده سیاسی برای اتخاذ تصمیم های لازم را داشته باشند، رسیدن به توافق می تواند نزدیک باشد؛ ما به پیشرفت های رسیده ایم اما هنوز موضوع هایی باقیمانده که باید درباره آنها تصمیم گیری شود؛ از این رو در هفته های آینده باید سخت کار کنیم.


** به توافق برسیم برخی محدودیت ها را می پذیریم

ظریف در پاسخ به این پرسش که «آیا فریز 10 ساله در برنامه هسته ای برای ایران قابل قبول است؟» پاسخ داد: بستگی دارد که چگونه آن را تعریف کنید؛ ما درباره پذیرش داوطلبانه برخی محدودیت ها از جانب ایران گفت وگو کرده ایم؛ ما برنامه هسته ای صلح آمیز وسیعی داریم که دانشمندان ایران آن را ساخته اند و این برنامه در حال پیشرفت بوده است.

وی ادامه داد: اگر به توافق برسیم، محدودیت های مشخصی را برای مدت زمان مشخصی قبول می کنیم، اما درباره جزئیات از جمله مدت زمان یا نوع این محدودیت های داوطلبانه در اینجا بحث نمی کنم.


**رژیم صهیونیستی صلح و ثبات را تهدیدی موجودیتی می داند

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از گفت وگو با بیان اینکه رژیم صهیونیستی صلح و ثبات را تهدیدی علیه موجودیت خود می داند، تاکید کرد: جنجال سیاسی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاثیری بر مذاکرات نداشته است.

ظریف تاکید کرد: نتانیاهو و حامیان او برای ایجاد فضای جنون و وحشت بر اساس دروغ و فریب تلاش می کنند و تنها توضیح مساله هم این است که برخی افراد، صلح و ثبات را یک تهدید موجودیتی می دانند.

ظریف با بیان اینکه «توافق نمی تواند برای هیچکس تهدید کننده باشد، مگر اینکه آن فرد خواستار مناقشه، تنش، بی اعتمادی و بحران باشد»، تاکید کرد که سخنرانی روز سه شنبه نتانیاهو در کنگره آمریکا هیچ تاثیری بر روند مذاکرات نداشته است.

به اعتقاد ظریف، مذاکره کنندگان به توافق «بسیار نزدیک» شده اند به این شرط که همه «از مسیر تقابل» دوری کنند.

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه «همه باید مبادرت به انتخاب های دشوار کنند» ادامه داد: «ما این انتخاب را انجام داده ایم که وارد مذاکرات شویم؛ هر چند اعتقاد داریم همه این فرایند غیرضروری بود زیرا این یک بحران تصنعی و ساختگی است.»

وی افزود: «برخی افراد در 20 سال گذشته پیش بینی می کردند که ایران یک سال تا ساخت بمب فاصله دارد که نادرستی این پیش بینی ها بارها اثبات شد؛ اما متاسفانه همچنان به این هیستری (جنون) دامن زده می شود.»

نظرات بینندگان