arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۳۲۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۰ - ۱۶ اسفند ۱۳۹۳

فابیوس: تعهدات تهران ناکافی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه فرانسه مدعی شد که تعهدات تهران در مذاکره با گروه 1+5 در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش، کافی نیست و نیازمند کار بیشتر است.

لوران فابیوس روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه‌نگاران از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان خواست تا روز شنبه به منظور بررسی مذاکرات هسته‌ای ایران در پاریس گرد هم آیند.

وی ادامه داد: ما ترجیح می‌دهیم توافق قوی داشته باشیم. در حال حاضر مشکلاتی وجود دارد.

وزیر خارجه فرانسه افزود: پیشرفت‌هایی حاصل شد اما در خصوص میزان تعهدات و راه‌های تحقق آن باید گفت که این مساله هم‌چنان ناکافی است از این رو این روند نیازمند تلاش بیشتر است.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، امروز شنبه کری، موگرینی، فرانک اشتاینمایر و فیلیپ هاموند، از اعضای غربی گروه 1+5 در پاریس با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو خواهند داشت.

 اظهارات فابیوس در حالی مطرح می‌شود که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در گفت‌وگو با ان بی سی تاکید کرد: ما آماده قبول تعهدات بین‌المللی هستیم.

نه آن تعهداتی که رژیم صهیونیستی هنوز نپذیرفته است بلکه تعهداتی فراتر از آن که برخی از کشورها نیز پذیرفته‌اند همانند پروتکل الحاقی و کلیه اسناد بین‌المللی که ساخت سلاح‌های هسته‌ای را منع می‌کنند؛ چرا که ما به دنبال ساخت سلاح های هسته‌ای نیستیم.

بدین ترتیب تعهداتی که ساخت سلاح هسته‌ای را منع می‌کنند هیچ زمان انقضائی ندارند. درواقع تعهد ایران برای خودداری از ساخت سلاح هسته‌ای نه پس از 10 سال و نه پس از 20 سال و نه پس از 50 سال خاتمه نخواهد یافت.

 اینها تعهدات دائمی هستند که ایران همان زمان که معاهده عدم اشاعه را امضا و تصویب نمود، پذیرفت و در صورت حصول توافق جامع و پذیرش پروتکل الحاقی این تعهد تحکیم خواهد شد. لذا این کارهایی که مشاهده می کنید نوعی بازارگرمی سیاسی است.

 ما هیچ‌گاه در آینده برای تولید تسلیحات هسته‌ای مجاز نخواهیم شد. اساسا ما دنبال چنین چیزی نیستیم و تعهد داریم که دنبال آن هم نرویم.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان