arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۳۵۸۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۰ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۳

روحانی: کار سرداران دیپلماسی ما نوعی جهاد است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس‌جمهور با بیان این که کربلا الگوی بزرگ زندگی ماست، گفت: کربلا در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس الگوی ما بود و امروز و فردا نیز الگویمان خواهد بود و ملتی که الگویش حسین بن علی (ع) و عاشورا و کربلا باشد هرگز در برابر دشمن خم نمی‌شود و مقاومت خواهد کرد و خداوند او را پیروز می‌کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم بزرگداشت روز شهید با بیان این که همه انبیاء و اولیاء بزرگان و پیامبر اسلام در زندگی برای ما الگو هستند، اظهار کرد: در دفاع مقدس برای رزمندگان ما هیچ الگویی بالاتر ازکربلا و امام حسین (ع) نبود.

روحانی با بیان اینکه امام حسین (ع) تنها امام شیعیان نیست بلکه امام همه آزادگان عالم است، افزود: در روز عاشورا ارمنی‌ها و مسیحیها و زرتشتی‌ها هم برای امام حسین (ع) عزداری می‌کنند و یهودی‌ها هم متاثر می‌شوند همچنین در شبه قاره هند روز عاشورا تعطیل عمومی است و هندوها هم برای امام حسین عزاداری می‌کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در روز عاشورا یک میلیارد و 500 میلیون نفر در دنیا برای امام حسین (ع) عزادار می‌شوند، تصریح کرد:‌ امام حسین (ع) رهبر آزادگان تاریخ و عالم است و در ادامه کربلا نیز حضرت زینب (س) الگویی برای مادران شهید است.

روحانی با بیان اینکه در دفاع مقدس سه عنصر ایمان، هجرت و جهاد را شاهد بودیم، خاطر نشان کرد: فردی را می‌شناسم که از تحصیلات در دانشگاههای آمریکا به کشورش برگشت، به جبهه رفت و شهید شد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان این که مظلومیت و حق بودن ما در دفاع مقدس برای همه روشن بود، خاطر نشان کرد:‌ همه ملت در دفاع مقدس به صحنه آمدند و در جبهه‌ها هیچ وقت صحبت از جناح راست و چپ ، مسلمان و شیعه و سنی و مسیحی و یهودی و زرتشتی نمی‌شد. چون همه آمده بودند از وطن، خاک و استقلال‌شان دفاع کنند.

روحانی اظهار داشت: ما در جنگ تحمیلی به اسرای جنگ طبق مقررات اسلام احترام گذاشتیم و در واقع اخلاقی جنگیدیم.

روحانی با بیان این که در زندگی امروز ما نیز باید توجه داشته باشیم که بعضی از موضوعات ملی است و نباید آنها را جناحی ببینیم، گفت: همانطور که مقام معظم رهبری دیروز به درستی به موضوع محیط زیست اشاره کردند باید بدانیم محیط زیست از معروف‌های بزرگ امروز ماست و باید آن را سالم نگه داریم. یعنی اگر ماشین شخصی دود می کند آن دود منکر است و اگر نسبت به تعمیر آن اقدام کند کار معروفی انجام داده است. بنابراین هر کار خوب که به نفع جامعه باشد معروف است و هر کار زشت که به ضرر مردم باشد منکر است.

وی تاکید کرد‌: محیط زیست معروفی است که جناح نمی‌شناسد چرا که ریزگرد و آلودگی هوا قبل از این که وارد کشور شود،سوال نمی‌کند که از کدام جناح هستیم.

روحانی با بیان اینکه موضوعاتی در کشور هستند که ملی به حساب می‌آیند،گفت: مذاکرات ما در برابر قدرت‌های جهان یک اتفاق ملی است و همان طور که سرداران ما در میدان جنگ از کشور دفاع کردند امروز سرداران دیپلماسی در میدان مذاکرات از منافع کشور دفاع می‌کنند و این هم نوعی جهاد است چرا که جهاد فقط با شمشیر نیست بلکه با زبان و قلم هم می‌توان جهاد کرد و حتی اگر کسی برای نان حلال کار می‌کند نیز جهاد می‌کند.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطر نشان کرد:‌هر جا که صحبت از موضوعات ملی که مربوط به کشور و استقلالمان می‌شود دیگر این جناح و آن جناح مطرح نخواهد بود و بحث‌های جناحی تنها در انتخابات مطرح است.

روحانی با اشاره به این که در دفاع مقدس مردم ما از دل به امام (ره) ایمان داشتند و معتقد بودند و بسیاری از رزمندگان می‌گفتند آمده‌ایم تا امام تنها نماند، اظهارکرد:‌ امروز هم مردم ما این چنین هستند و دارای رهبری مجتهد و فقیه و هستند که خود در دفاع مقدس حضور داشت و جزو اولین کسانی بود که پا به میدان جنگ گذاشت.

روحانی تاکید کرد: رهبر صالح به عنوان بهترین مشوق برای نسل ما و حضور در دفاع بسیار تاثیرگذار است.

رئیس دولت یازدهم با بیان این که امروز دولت وظیفه خود می‌داند که نام شهید را زنده نگه دارد اظهار کرد: شهید نمی‌میرد و در خلوتگاه خداوند در کنار انبیاء و اولیاء خواهد بود. پس شهدای ما مهمان حق هستند و ما باید فرهنگ شهید و شهادت را زنده نگه داریم.

روحانی خاطر نشان کرد:‌ اگر امروز دیپلمات‌های ما در مذاکرات برابر قدرت‌ها می‌ایستند به اتکای ملت بزرگ، شهیدان و خانواده‌ی شهداست و ما خانواده شهدا ، جانبازان و آزادگان را برکت زندگی خود می‌دانیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت یازدهم از هر کاری که بتواند برای خدمت رسانی به خانواده ایثارگران دریغ نخواهد کرد و این خدمت رسانی را افتخار خود می‌داند گفت: البته هیچ کس قادر نیست اجر و پاداش یک شهید را به خانواده‌اش بدهد و فقط خداوند پاداش دنیوی و اخروی به خانواده شهدا عطا خواهد کرد.

رئیس جمهور اظهار کرد:‌ هر جا که استقلال و مقاومت و ایستادگی و کارخیر باشد شهید شاهد است و شهادت می‌دهد پس شهید بر همه‌ی خوبیها شاهد است.

در حال تکمیل... .
نظرات بینندگان