arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۳۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۳ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۳

پرتقال در مرز 7000 تومان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالی که قیمت پرتقال به حدود کیلویی 7000 تومان رسیده نایب رییس خانه کشاورز می‌گوید با آغاز توزیع این محصول از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی، قیمت طی روزهای آینده کاهش می‌یابد.

قیمت پرتقال در بازار که تا هفته‌های گذشته نهایتا کیلویی 3500 تومان بود به تدریج افزایش یافت تا این که در بازار عمده فروشی به کیلویی 4500 تومان و در بازار مصرف به کیلویی 5500 تا حدود 7000 تومان رسیده است.

عنایت الله بیابانی - رییس اتحادیه مرکب‌کاران - در این زمینه به ایسنا گفت: برخی سودجویان با ایجاد اختلال در عرضه پرتقال در بازار به دنبال ایجاد فضا برای طرح کمبود کاذب این محصول هستند تا بتوانند ضمن القای نیاز بازار به واردات این محصول، پرتقال خود را به هر قیمتی که می خواهند به مردم بفروشند.

وی با بیان این‌که مرکبات در هفت استان کشور تولید می شود، افزود: درحال حاضر بیش از 4.5 میلیون تن انواع مرکبات درکشور تولید می شود که حدود سه میلیون تن آن پرتقال است و هیچ مشکلی با توجه به نیاز سالانه کشور در تامین این محصول وجود ندارد.

ایستادگی وزیر مقابل فشارهای واردکنندگان
نایب رییس خانه کشاورز اظهار کرد: با توجه به هزینه های تولید و نرخ تورم قیمت منطقی برای هر کیلوگرم پرتقال درجه یک در بازار نهایتا 3500 تومان است و از چند روز آینده با آغاز توزیع این محصول از سوی سازمان تعاون روستایی که با مشارکت اتحادیه باغداران مازندران نیز همراه است، قیمت پرتقال در بازار کاهش می یابد و به قیمت منطقی نزدیک می شود.

بیابانی تصریح کرد: باید از وزیر جهاد کشاورزی که علیرغم همه فشارهای غیر اصولی برای واردات مرکبات، با آن مخالفت کرد، تقدیر کرد چرا که کشور هیچ نیازی به واردات این محصولات ندارد و تنها عده‌ای سودجو می خواهند از این فرصت استفاده کنند که البته وزیر به درستی در مقابل آن ها ایستادگی کرد.
نظرات بینندگان