arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۴۰۷۵
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۳

سید حسن خمینی: از یک درون زیبا، هنر زیبا و جاوید باقی می‌ماند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یادگار امام گفت: هنر زیبا، هنری است که خالق آن درون زیبایی داشته باشد و از یک درون زیبا، هنر زیبا و جاوید باقی می‌ماند.

آیت الله سید حسن خمینی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی یار و یادگار، اظهار داشت: زبان شعر و هنر یک نوع جلوه‌گری و تجلی چیزی است که درون انسانها وجود دارد که از این جهت شاعر مظهر یکی از اسماء الهی است.

وی با بیان اینکه اصل خلقت تابعی از تجلی است، یادآور شد: خداوند فرمود «کنت کنزاً مخفیاً فاحببت أن أعرف فخلقت الخلق لکی أعرف»( من گنجی پنهان بودم، دوست داشتم که شناخته شوم، پس خلق را آفریدم تا شناخته شوم). لذا خلق جهان ناشی از یک تجلی است؛ تجلی، بازتاب زیبایی‌های درون است و از این جهت، انسان بر اساس برداشتی که از هنر و ضمیر خود دارد، مظهر یکی از اسماء الهی می‌شود. این امر وقتی کمال می گیرد که درون انسان زیبا باشد. شعر و هنر جلوه‌ای از درون و ضمیر ماست؛ ضمیر زیبا، شعر و هنر زیبا پدید می‌آورد و لذا باید درون خودمان را زیبا کنیم.

سید حسن خمینی گفت: عالم اگر جلوه‌ای از نظام ربانی است، زیبایی جهان هم به خاطر این است که خالق آن زیباست و اگر خالق جهان جمیل نبود این جهان هم جمال نداشت. هنر زیبا، هنری است که خالق آن درون زیبایی داشته باشد و از یک درون زیبا، هنر زیبا و جاوید باقی می‌ماند. لذا درون خودمان را به زیبایی‌ها و جمال درونی آراسته کنیم و تلاش کنیم نقاطی که ما را از انسانیت دور می‌کند از خود بزداییم.

یادگار امام یادآور شد: انقلاب زیبا بود زیرا جلوه‌ای از خالق آن است؛ همان کسانی که به عشق امام آن زیبایی‌ها را خلق کردند و شهدا هم از جمله آنان بودند که این خلق زیبایی به خاطر درون زیبای آنان بود.

وی تأکید کرد: اگر درونمان را صیقل دهیم نوری که از آن بازتاب می‌یابد رنگ خدایی دارد اما اگر درونمان حقدها، حسدها و کینه‌ها وجود داشته باشد، هنرمان «هنر بزک کرده» است و این هنر باقی نمی ماند.

در پایان نیز از برگزیدگان جشنواره با حضور یادگار امام تقدیر شد.

*جماران

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
همایون
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
2
9
هر روز جلوه ارزش های فرزند صالح خمینی کبیر را در گفتار ، بینش و کردار شما می بینیم .
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
1
4
چه توصیف عالمانه و زیبایی . خداوند ایشان را برای آینده انقلاب حفظ نماید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
0
0
احسنت
نظرات بینندگان