arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۴۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۵ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۳

تبادل نخستین گروه محکومان ایرانی و عراقی در مرز شلمچه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر از تبادل نخستین گروه محکومان ایرانی و عراقی در مرز شلمچه خبر داد.

به گزارش ایرنا علیرضا باوی پنجشنبه در نشست خبری در دادگستری خرمشهر، افزود: طبق موافقت نامه جمهوری اسلامی ایران و عراق در سال 1390 مبنی بر تبادل محکومان ایرانی و عراقی، 19 اسفند جاری، 19 نفر از محکومان ایرانی که در عراق زندانی بودند با پنج محکوم عراقی در مرز شلمچه تبادل شدند.

وی اضافه کرد: این مبادله با حضور نماینده وزارت امور خارجه، نماینده وزارت دادگستری، سازمان زندان ها و همکاران قضایی خرمشهر انجام گرفت.

باوی اظهارکرد: محکومان ایرانی به زندان کارون اهواز معرفی و تحویل شدند که پس از بررسی احکام و مجازات قانونی کشور از سوی دادگاه برای این افراد حکم صادر خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر بیشترین اتهام محکومین ایرانی را ورود غیر قانونی به عراق عنوان کرد و افزود: برخی از این افراد به دلیل ورود غیرقانونی و حمل مواد مخدر متهم هستند که برخی محکومیت حبس ابد یا 15 ساله دارند.

باوی گفت: شماری از زندانیان عراقی در زندان کارون اهواز بسر می برند که در مراحل بعدی نیز تبادل خواهند شد.

وی با هشدار به زائران ایرانی در خصوص ورود غیرقانونی به عراق، افزود: زائران عتبات عالیات در صورت مسافرت به کشور عراق یا کشورهای خارجی، باید همه مدارک قانونی لازم را همراه داشته باشند تا دچار مشکل نشوند.

دادستان عمومی و انقلاب خرمشهر در ادامه با بیان تمهیدات اندیشیده شده برای تامین امنیت این شهرستان در ایام نوروز، ادامه داد: برای حفظ امنیت پایدار میهمانان نوروزی، کاروان های راهیان نور و مردم خرمشهر دستورالعمل های مناسبی به نیروی انتظامی، امنیتی، سپاه و دیگر ارگان های مرتبط داده شده است.

باوی افزود: همچنین به متولیان اماکن گردشگری بویژه گردشگری دریایی، دستور لازم برای حفظ جان شهروندان از سوی پلیس داده شده است.
نظرات بینندگان