arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۴۷۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۳ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۳

کاهش قیمت نفت به دلیل اتمام تانکر در جهان!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بهای نفت در بازار‌های جهانی امروز(دوشنبه) کاهش یافت و نفت آمریکا با حدود 3 درصد کاهش به کمترین سطح شش سال اخیر رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، درپی افزایش مجدد ارزش دلار آمریکا و کاهش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در سطح جهان بهای نفت امروز مجددا کاهش یافت.

نفت سبک آمریکا در ساعات اولیه معاملات امروز به 43 دلار و 57 سنت در هر بشکه تنزل یافت که پایین‌ترین قیمت از مارس 2009 است. نفت آمریکا سپس به مرز 44 دلار و 34 سنت بازگشت اما همچنان تقریبا 50 سنت کمتر از قیمت دیروز است.

نفت برنت نیز امروز با 35 سنت کاهش 54 دلار و 32 سنت در هر بشکه معامله شد.

فعالان بازار می‌گویند: کاهش قیمت نفت به دلیل کاهش ظرفیت ذخیره‌سازی نفت خام مازاد و افزایش ارزش دلار است.

چین از مزیت پایین‌ آمدن قیمت‌ها برای پرکردن ذخایر نفتی استراتژیک خود استفاده کرده که باعث شده واردات این کشور به رقم تقاضای کند اقتصادی به سطح بی‌سابقه‌ای برسد.

اما تحلیلگران می‌گویند ظرفیت مازاد جدید فقط اواخر امسال در دسترس خواهد بود و این امر نیاز واردات در کوتاه ‌مدت را کاهش می‌دهد.

وندی یانگ تحلیلگر موسسه مشاوره انرژی اف جی ای گفت: اگرچه انتظار می‌رود کاهش قیمت نفت باعث تشویق ذخیره‌ سازی نفت در چین شود اما فعالیت‌های ذخیره‌سازی در ذخایر استراتژیک در سال جاری تحت تاثیر ظرفیت موجود محدود خواهد ماند.

وی افزود: این در حالی است که با توجه به شروع به کار یک سایت جدید ذخیره‌سازی استراتژیک در سال جاری، واردات نفت چین اواخر امسال احتمالا افزایش خواهد یافت.

ظرفیت ذخیره‌ سازی نفت مازاد در آمریکا نیز رو به کاهش است.

بانک ANZ اعلام کرد: سخنان منفی آژانس انرژی مبنی بر اینکه ذخایر خالی آمریکا احتمالا به زودی تمام خواهد شد و گزارشها مبنی بر اینکه عرضه جهانی نفت در ماه فوریه نسبت به دوره مشابه سال قبل روزانه با 1.3 میلیون بشکه افزایش به 94 میلیون بشکه رسیده روی کاهش قیمت تاثیر گذاشته است.

موسسه مورگان استنلی اعلام کرد: احتمال می‌رود پس از تعطیلی‌های فصل سرما چاههای نفتی بیشتری در آمریکا بازگشایی شود که می‌تواند فشار بیشتری روی قیمت‌ها بیاورد.

موسسه گلدمن ساش نیز اعلام کرد: کاهش تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا صرفا به معنی کاهش تولید در سه ماهه دوم امسال است.

قیمت نفت همچنین بدلیل افزایش ارزش دلار تحت فشار است. ارزش دلار به بالاترین سطح چند سال گذشته در برابر ارز‌های دیگر رسیده است.

کمیته سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا این هفته تشکیل جلسه می‌دهد و انتظار می‌رود که سیاست پولی خود را تا ماه ژوئن سخت‌تر کند.

افزایش ارزش دلار معامله نفت و دیگر کالاهایی را که با دلار معامله می‌شود برای دارندگان ارز‌های دیگر گران‌تر می‌کند و این امر باعث کاهش تقاضای نفت می‌شود.
نظرات بینندگان