arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۵۴۱۳
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۲ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۳

چه چیزی باعث توقف مذاکرات با ایران شده؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وال استریت ژورنال نوشت مذاکرات ایران بر سر پایان یافتن تحریم ها متوقف شده است.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، اینکه تحریم های بین المللی علیه ایران، چه زمانی برداشته شود، به عنوان یکی از موانع باقیمانده در راه توافق برای مهار برنامه هسته ای این کشور تا ضرب الاجل 31 مارس، نمایان شده است.

به گفته دیپلمات های اروپایی، مذاکره کنندگان تهران در سوئیس، بر موضع خود پافشاری کرده اند که تحریم های سازمان ملل علیه کشورشان به دنبال حاصل شدن معامله این ماه با آمریکا و دیگر قدرت های جهان، برداشته شوند.

آمریکا و متحدان اروپایی این کشور می خواهند این تحریم ها به شکل چند مرحله ای و در یک چارچوب زمانی لغو شوند. آنها اعتقاد دارند لغو این تحریم ها باید فقط پس از آن صورت گیرد که ایران به نگرانی های موجود درباره فعالیت هسته ای گذشته خود پاسخ داده باشد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی شرکت کننده در مذاکرات لوزان با اشاره به موضع ایران درباره تحریم های سازمان ملل گفت ایرانی ها می گویند «این برهم زننده معامله است و هیچ راهی نیست که ما در اینباره کوتاه بیاییم... هیچ راهی.»

این مقام دیپلمات گفت لغو تحریم های سازمان ملل، بیش از یک تا دو سال طول خواهد کشید.
وی اظهار داشت: «اگر شما از تصدیق آژانس بین المللی انرژی اتمی صحبت می کنید که باید گواهی دهد برنامه ایران پاک است، من فکر می کنم، این اینکار با هر روشی، چند سال طول می کشد.»

توافق های گسترده ای وجود دارد که بسیاری از تحریم های یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، ممکن است -اگر نه ظرف چند هفته- ظرف چند ماه از امضای قرارداد لغو شوند. این امر به اقتصاد ایران کمک می کند زیرا اتحادیه اروپا خرید نفت از ایران را از سرمی گیرد و محدودیت های بانکی ایران ممکن است لغو شود. ایران همچنین می تواند بیش از 100میلیارد دلار عایدات نفتی خود را که در حساب های خارجی مسدود شده است، به کشور بازگرداند.

با این حال دولت اوباما و متحدان اروپایی اش، تحریم های سازمان ملل را به عنوان اساس اهرم مالی خود برای اعمال فشار بر تهران می بینند. واشنگتن بیم دارد برداشتن آنها سریعا موجب خاص ترین مجازات های آمریکا و اروپا علیه ایران شود.

مقام اروپایی گفت: «ما کاملا منطقی هستیم. ما می گوییم این تحریم ها زمانی برداشته خواهند شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی از وضعیت موجود ابراز رضایت کند.»

بن بست بر سر تحریم ها در حالی نمایان شده است که جان کری وزیر خارجه آمریکا با جواد ظریف همتای ایرانی خود چهارمین روز متوالی از گفت و گوهای رو در رو را در سوئیس پشت سر می گذارد.

مقام اروپایی گفت: «من فکر نمی کنم پیشرفت کافی کرده باشیم. موضوعات زیادی هنوز باقی مانده است.»

نمایندگان جمهوریخواه متعهد شده اند اگر تا سی و یک مارس توافق حاصل نشود، تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کنند. انتخاب مجدد نتانیاهو به نخست وزیری اسرائیل نیز فشار را بر کاخ سفید برای سخت تر کردن مواضع خود در مذاکرات، می افزاید.
نظرات بینندگان