arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۱۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۳ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۴

صدای فضا شنیدنی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آژانس فضایی اروپا فایل های صوتی مربوط به ماموریت های فضایی مختلفی را که در آن مشارکت داشته است‏، در قالب یک ابر صوتی (Soundcloud) گردآوری کرده است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این مجموعه‏، شامل کلیپ های صوتی است که از زمان فرود کاوشگر هیگنز روی یکی از قمرهای زحل موسوم به تایتان‏ توسط این کاوشگر ضبط شده است. کاوشگر هیگنز به حسگرهای صوتی مجهز است که از زمان فرود آن روی سطح قمر فعال شده و تمام صداهای محیط را ضبط کرده اند.

این اطلاعات امکان بازسازی صداهایی را که مسافر احتمالی کاوشگر هیگنز می توانست در طول یک دقیقه از هنگام ورود به جو قمر تایتان تا فرود کامل کاوشگر روی آن بشنود‏، فراهم می کند.

بخش دیگری از این ابر صوتی شامل صداهایی است که توسط کاوشگر فیله و فضاپیمای رزتا از ستاره دنباله دار 67P/Churyumov-Gerasimenko ضبط شده است. چندی قبل رسانه های انگلیسی اعلام کردند فضا پیمای رزتا نواسانات صوتی حاصل از میدان مغناطیسی این ستاره دنباله دار را که شدتی در حدود 40 تا 50 میلی هرتز داشتند‏، ضبط کرده است.

بر اساس اظهارات آژانس فضایی اروپا، به نظر می رسد که این ستاره دنباله دار، در حال انتشار یک آهنگ با استفاده از میدان مغناطیسی بوده است. برای این که امکان شنیدن این آهنگ برای انسان فراهم شود‏، فرکانس های آن تقویت شده و در قالب اطلاعات قابل استفاده روی ابر صوتی آژانس فضایی اروپا در اختیار عموم قرار گرفته است.

علاوه بر این، صدای مربوط به فرآیند فرود آمدن کاوشگر فیله روی سطح ستاره دنباله دار نیز در این مجموعه صوتی وجود دارد که در نوع خود منحصر به فرد است.

همچنین صدای پرتاب راکت سایوز که دو ماهواره اروپایی را در مدار زمین قرار داد‏ به همراه صداهای مربوط به پرتاب چند راکت و فضاپیمای دیگر‏ به فضا، در این ابر صوتی ثبت شده و در اختیار عموم قرار گرفته است.
نظرات بینندگان