arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۱۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۹ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۴

قیمت مرغ زنده به زیر هزینه تمام شده رسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: با کاهش خرید و فروش مرغ درهفته دوم فروردین ماه و تعطیلی برخی کشتارگاه‌ها تا روز طبیعت، نرخ هرکیلوگرم مرغ زنده به ۴۵۵۰ تومان کاهش یافت.

عطا الله حسن زاده در گفت‌وگو با تسنیم گفت: کاهش خرید و فروش مرغ در تعطیلات نوروزی، قیمت این ماده پروتئینی را بعد از چند هفته گرانی کاهش داد و نرخ مرغ زنده را به کمتر از هزینه های تولید رساند اما دربازار مصرف  قیمت‌ها هنوز بالاتر از قیمت کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور، افزود: در حال حاضر هزینه تمام شده هرکیوگرم مرغ زنده برای مرغدار 4700 تومان است اما تعطیلی بازار و کاهش کشتار قیمت این محصول را به 4550 کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین نوسانات قیمتی مرغ مرتبط با بازار بوده و مرغ زنده از ثبات نسبی برخوردار است،  خاطرنشان کرد:  قیمت مرغ زنده در گران ترین وضعیت خود در ایام پایانی سال به 5300  رسید در حالی که قیمت  گوشت مرغ در هفته اول تعطیلات و روزهای پایانی سال گذشته، 8500تا 9 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسید.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور، ادامه داد: قیمت روز هر کیلو گرم مرغ گرم نیز در بازار مصرف 7 هزار و 200 تومان است اما  امیدواریم که از امشب با پایان یافتن تعطیلات و آغاز خرید و فروش قیمت این محصول روند متعادلی به خود گیرد.

وی تصریح کرد: کشتارگاه ها و عاملان توزیع تاثیر زیادی در افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف دارند به طوری قیمت مرغ در بد ترین وضعیت و رسیدن هر کیلو گرم مرغ زنده به 5300  نباید از 7500 تومان عبور می‌کرد.

حسن زاده با بیان اینکه گران فروشی مرغ باعث زیر سوال رفتن مرغ داران شده است، گفت: گرانی اخیرمرغ در بازار مصرف ارتباطی با مرغداران ندارد بلکه چرخه نامناسب توزیع، قیمت این محصول را افزایبش داد.

وی تاکید کرد: بر اساس نظر کارشناسی‌ اتحادیه،  قیمت منطقی  هر کیلو گرم مرغ درب مرغداری 4700 تا 4900 و برای مصرف کننده 7300 تا 7500 است.

این مقام مسئول اظهار داشت: در سال جدید نشستی بین مرغ داران گوشتی و کشتارگاه‌داران  برگزار و قیمت سقف و کف مرغ مشخص می‌شود تا از نوسانات قیمتی این محصول پر مصرف و استراتژیک  در سال جدید جلوگیری به عمل آید.

حسن زاده در پایان گفت: رعایت قیمت سقف و کف در این محصول، نیازمند اهرم اجرایی و مشارکت با دستگاه نظارتی و دولت و مدیریت سامانه‌های توزیع است
نظرات بینندگان