arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۹۷۳۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۴ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۴

پنتاگون بزرگترین «بمب سنگر شکن» را آزمایش کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت دفاع آمریکا در اقدامی که به گفته مقامات این کشور نشان دهنده غافل نماندن واشنگتن از اقدام نظامی علیه ایران است در حین رایزنی‌های هسته‌ای اقدام به آزمایش بزرگترین بمب سنگر شکن موجود در زرادخانه‌های تسلیحاتی خود کرده است.

به گزارش فارس، مقامات آمریکایی می‌گویند پنتاگون در حین ادامه رایزنی‌های هسته‌ای با ایران اقدام به ارتقاء و آزمایش بزرگترین «بمب سنگر شکن» موجود در زرادخانه‌های تسلیحاتی این کشور کرده است.

رزونامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال ضمن گزارش این خبر می‌نویسد این موضوع نشانه آن است که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در حین ادامه رویکرد دیپلماتیک با ایران از پیشرفت دادن یکی از مخرب‌ترین سلاح‌های متعارف خود که می‌تواند علیه تأسیسات فردو به کار گرفته شود غافل نمانده است.

یک مقام آمریکایی به این روزنامه می‌گوید: «پنتاگون همچنان بر توانمندی توسل به گزینه نظامی برای ایران در صورت لزوم تأکید دارد. ما از توجه به ایران غافل نمانده‌ایم.»

کار بر روی بمب‌های سنگرشکن پیش از آغاز دور فعلی مذاکرات هسته‌ای آغاز شد اما جدیدترین آزمایش این بمب‌ها در ماه ژانویه انجام شد، زمانی که به گفته مقامات آمریکایی یک بمب‌افکن «بی‌2» آمریکایی پس از پرواز از پایگاه نیروی هوایی «وایتمن» در ایالت «میسوری» اقدام به پرتاب آن در یک سایت آزمایشی در منطقه‌ای افشانشده در این کشور کرد.

هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده 30 ژوئن باشد.

مقامات آمریکایی به رغم ستایش این توافق اولیه می‌گویند هنوز مطمئن نیستند که بتوانند قبل از موعد 30 ژوئن با ایران به توافق نهایی دست پیدا کنند.

جزئیات مربوط به این فعالیت تسلیحاتی آمریکا را دسته‌ای از مقامات ارشد آمریکایی افشا کرده‌اند که از آزمایش این بمب باخبر شده‌اند اما درگیر دیپلماسی با ایران در رایزنی‌های هسته‌ای نبوده‌اند.

پنتاگون از هر گونه اظهارنظر درباره ارتقاء این بمب‌ها که «نفوذگر مهمات انبوه» یا MOP خوانده می‌شوند، خودداری کرده است.

استیو وارن، یکی از سخنگویان پنتاگون می‌گوید ارتش آمریکا در حال آماده شدن برای مقابله با طیف وسیعی از تهدیدهای احتمالی

وال‌استریت‌ژورنال پیش از این در سال 2012 گزارش داده بود طراحان جنگی پنتاگون به این نتیجه رسیده‌اند که بمب‌های سنگرشکن 3000 پوندی این کشور از قدرت کافی برای تخریب برخی از تأسیسات هسته‌ای سخت ایران برخوردار نیستند و بنابراین دستور داده‌اند طراحی و سامانه‌های هدایتی آنها ارتقاء یابد. سال 2013 این رزونامه گزارش داده بود که این سلاح‌ها در حال بازطراحی هستند.

مقامات آمریکایی روز جمعه مدعی شده‌اند که این سلاح در ماه‌های اخیر از جمله در ماه ژانویه مورد آزمایش قرار گرفته است. نتایج این آزمایش‌ها حاکی از آن است که هنگامی که یکی از این بمب‌ها پس از دیگری پرتاب شود توانمندی بیشتری برای نفوذ به تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران یا کره شمالی دارد.

به ادعای این مقامات، فعالیت‌های آزمایشی بر روی این بمب همچنان ادامه دارد اما اکنون طراحان جنگی پنتاگون نگرانی‌های کمتری نسبت به دو سال پیش دارند.
نظرات بینندگان